hurma.gen.tr https://www.hurma.gen.tr Hurma, Hurma Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, hurma.gen.tr Fri, 18 Dec 2015 00:00:00 +0000 Sat, 04 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Hurma Özü https://www.hurma.gen.tr/hurma-ozu.html Sat, 20 Oct 2018 10:04:48 +0000 Hurma Özü, taze cennet hurması veya diğer tür hurmalardan elde edilen bu meyvenin sıkılması veya ezilmesi ile elde edilen öz suyudur. Hurma besin değeri yüksek meyveler arasındadır. Bu yüzden her derde deva olarak bilinir. Bu mey Hurma Özü, taze cennet hurması veya diğer tür hurmalardan elde edilen bu meyvenin sıkılması veya ezilmesi ile elde edilen öz suyudur. Hurma besin değeri yüksek meyveler arasındadır. Bu yüzden her derde deva olarak bilinir. Bu meyve sıcak ve ılıman iklimlerde verimli olarak yetiştirilir. Birçok çeşidi vardır. Bilinen en eski meyvelerden biri olup özü oldukça faydalıdır. Hurma özü, şeker bakımından zengindir. Tüketilmesi halinde vücudun şeker ihtiyacını dengede tutar. Lif oranı fazla olduğu için mideye yarar sağlar. Bağırsakların çalışması hurma özü ile sağlanabilir. Bu meyve olgunlaşma döneminde hasat edildiğinde özü daha çok elde edilir. Hurma özünün belirli kıvama gelmesi için katkı maddelerinin kullanımı doğru olmaz. Doğrudan organik olarak değerlendirilmesi sağlık bakımından oldukça kıymetlidir. Hurma özü tatlı süslemelerinde, marmelat olarak veya meşrubat olarak kullanılmaktadır.

Hurma özü nasıl elde edilir

Hurma türleri çeşitlilik gösterdiğinden istenilen hurma isteğe göre belirlenip özü doğal yöntemlerle elde edilebilir. Taze cennet hurması denilen turuncu renkte portakal büyüklüğündeki hurma özünden bahsetmek gerekirse, öncelikle bu meyvenin aşırı olgunlaşması şarttır. Çünkü olgunlaşmayan hurmanın özünün çıkarımı güçtür. Hurmalar saplarından ayıklanarak yıkama aşamasına geçilir. Yumuşak hurmaların tercih edilmesi gerekmektedir. Yıkanan hurmalar üç parçaya dilimlenerek mutfak robotu ile ezilip sıkılarak sıvı hale getirilir. Bu akışkan sıvı hurmanın özünü oluşturur. Bunun kıvamı meyvenin kalitesiyle doğru orantılıdır.  Koyu bir kıvam da elde edilmesi muhtemeldir. Hurma özü için teknolojik ille de makinelerin olmasına gerek yoktur. Uygun bir kap içerisinde ezme yöntemiyle de hurma özü elde edilebilir.
]]>
Bağdat Hurması Kaç Kalori https://www.hurma.gen.tr/bagdat-hurmasi-kac-kalori.html Sat, 20 Oct 2018 18:50:23 +0000 Bağdat hurması kaç kalori: Bağdat hurması bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilen sağlığa faydası ile bilinen bir besindir. Vücuda bir çok faydası olan bağdat hurması yüksek oranda folik asit, potasyum, demir ve kalsiyum Bağdat hurması kaç kalori: Bağdat hurması bir çok kişi tarafından sevilerek tüketilen sağlığa faydası ile bilinen bir besindir. Vücuda bir çok faydası olan bağdat hurması yüksek oranda folik asit, potasyum, demir ve kalsiyum içermektedir. Ayrıca lif açısından da zengin bir kaynaktır. 2-3 tane bağdat hurması 1 tane meyve yerine geçmektedir. Bağdat hurması bedeni zinde tutar ve enerji verir, vücudu gençleştiren ve yaşlılık komplikasyonlarını geciktiren bağdat hurması iftar sofralarının da vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. Vücutta kanser oluşumu riskini azaltan, damar sertliği ve kolesterole iyi gelen, böbrek iltihaplarına iyi gelen bu besin vücutta şeker oranını ayarlayan tek besin olarak ta bilinmektedir. Bağdat hurması cildi besleyip cilde parlaklık kazandıran bir besindir. Ayrıca anemi hastaları içinde tedavi edici nitelikleri taşıyan bir besin olarak bilinmektedir.

Bağdat hurması kaç kalori öğrenmek istenildiğinde hurmanın gramı değerlendirilmelidir. Kişinin kaç hurma tükettiği veya tüketeceği düşünülerek kalori hesaplaması yapılmalıdır. Porsiyon olarak düşünüldüğünde bağdat hurmasının gramı hesaplanarak kalori arayışı içine girmek doğru sonuca ulaşmaya yardımcı olacaktır. Bağdat hurması dozunda ve bilinçli tüketildiğinde zayıflamak içinde kullanılmaktadır. Kalorisi yüksek olan bu besin içerdiği değerler ile bağırsakların hızlı çalışmasına fayda sağlayarak kişinin kolay zayıflamasına fayda sağlamaktadır. Ayrıca vücudun genel anlamda sağlığa kavuşmasına fayda sağlayan ve zinde tutan bağdat hurması kilo kontrolü sağlamak isteyenler için ideal bir besindir.kişinin aç karnına her gün 2 tane bağdat hurması tüketmesi mideye sağlık vermenin yanı sıra iştahı kesmektedir. Bağdat hurması kaç kalori inceleyecek olursak gram ve porsiyon hesabı ile değerlendirilir.

Gram hesabı ile bağdat hurması kaç kalori:
 • Küçük bir porsiyon bağdat hurmasının 20 gram olduğu düşünüldüğünde 55 kaloridir.
 • Orta porsiyon bağdat hurmasının 50 gram olduğu düşünüldüğünde 137 kaloridir.
 • Tam porsiyon bağdat hurmasının 100 gram olduğunu düşünürsek 274 kaloridir.
]]>
Bağdat Hurma Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/bagdat-hurma-tatlisi.html Sun, 21 Oct 2018 04:12:24 +0000 Bağdat hurma tatlısı, yapım emek isteyen tatlılar arasında yer alır. Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşmış olan bu tatlı lezzet bakımından da oldukça farklıdır. Bağdat hurma tatlısı bayramlarda, özel misaf Bağdat hurma tatlısı, yapım emek isteyen tatlılar arasında yer alır. Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşmış olan bu tatlı lezzet bakımından da oldukça farklıdır. Bağdat hurma tatlısı bayramlarda, özel misafirler gelince, ailece yapıp tüketebileceğimiz tatlılar arasında yer alır. İnceliklere bilinirse kolayca yapılır. Özel günlerde de yapılması ile farklılık yaratır. Şimdi bağdat hurma tatlısı yapımını sizlerle paylaşırken; öncelikli olarak gerekli malzemeleri sıralayalım.

Bağdat Hurması Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler
Hamuru için 
 • 50 gram irmik
 • 100 gram sıvı yağ
 • 50 gram iç yağ (margarinde olur)
 • 200 gram un
 • 2 adet yumurta 
 • Yarım paket maya 
 • 1 tatlı kaşığı pudra şekeri 
 • Bir tatlı kaşığı tuz 
 • Gerekli miktarda su

Kızartmak için
Gerekli miktarda sıvı yağ

Şerbeti için
 • Yarım litre su
 • Bir kilo şeker 
 • Yarım limon

Bağdat Hurması Tatlısının Yapımı,

Bağdat hurma tatlısının yapımına başlamadan önce gerekli şerbeti hazırlayalım. Bir tencerenin içerisine şekeri ve suyu ilave edip kaynamaya bırakalım. Ara sıra karıştırarak kaynattığımız şerbetin içerisine limon suyunu da ilave ederek 5 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alıp bir kenarda soğuması için bekletelim.

Diğer taraftan bir kabın içerisine yarım çay bardağı su, tuz ve şekeri ilave edip karıştıralım. Üzerine mayayı ilave ederek iyice karıştıralım. Daha sonra içerisine bir çay bardağı kadar un ekleyip 10 dakika kadar bekletelim. Bu bekletme işleminde mayanın kabarması sağlanır.

Diğer taraftan küçük bir tencerenin içerisine iç yağı ve normal yağ ilave edip ocağın altını yakalım. Yağ iyice ısındıktan sonra karıştırarak ocaktan alalım. Tencerenin içerisine un ve irmiği ilave edip sürekli karıştırarak yağı irmikle unu yedirelim. Daha sonra üzerine mayalanmış olan karışımı ilave edelim. İyice karıştırdıktan sonra içerisine yumurtanın sarısını ilave edip bir miktar tuz koyup karıştırma işlemine devam edelim. İyice karıştırdığımız karışımı ağzını kapatıp 20 dakika bekletelim. Bu süre içerisinde hamurun mayalanmasını sağlamış oluruz. Daha sonra hamuru küçük parçalar halinde yuvarlayarak uzun şekil verip parçalara ayıralım. Yaklaşık olarak ceviz büyüklüğünde parçalara ayırdığımız hamuru yuvarlayarak yassı şekiller verip, ister kalburun üzerine bastırıp isterse elle şekillendirip hazır hale getirelim. Bir tepsinin içerisine sırayla yan yana dizdiğimiz küçük hamurların hepsini şekillendirdikten sonra üzerini Streç film ile kapatıp yaklaşık olarak yarım saat kadar bekletelim. Bu bekleme işleminde hamurların tepside mayalanmasını sağlamış olacağız.

Sonrasında tencerenin içerisine bir litre sıvı yağ koyup ocağın altını yakalım. Yağ iyice ısındığı zaman bağdat hurması hamurunu pişirmek için yağın içerisine atalım. Bu işlemde yağın iyice ısınması oldukça önemlidir. Bu sebepten öncelikte hamurlardan bir tanesini tencerenin içerisine atıp gerekli miktarda ısınıp ısınmadığını anlayalım. Daha sonra tencerenin yüzeyini kaplayacak kadar bütün hamurları atıp arkalı önlü rengi dönünceye kadar kızartalım. Yağdan aldığımız bağdat hurması hamurlarını önceden hazırladığımız şerbetin içerisine koyalım. Yaklaşık olarak yarım saat kadar şerbetin içerisine beklettikten sonra servise hazır edelim. İsteğe göre üzerine ezilmiş fındık, ceviz veya Hindistan cevizi ile süsleyip servise hazır edelim. Bağdat hurması tatlısı servise hazırdır.

 Afiyet olsun....
]]>
Hurma Kabızlık Yaparmı https://www.hurma.gen.tr/hurma-kabizlik-yaparmi.html Sun, 21 Oct 2018 05:40:08 +0000 Hurma kabızlık yapar mı, mucize bir meyve ola hurma sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sağlığımıza sağladığı yararları saymakla bitmeyen hurma özellikle de suda çözünebilir lif içeriğinin yüksek olması sayesinde Hurma kabızlık yapar mı, mucize bir meyve ola hurma sağlık açısından oldukça faydalıdır. Sağlığımıza sağladığı yararları saymakla bitmeyen hurma özellikle de suda çözünebilir lif içeriğinin yüksek olması sayesinde bir çok sindirim sistemi rahatsızlıklarını önleme de ve gidermede oldukça etkilidir. İçinde barındırdığı sodyum, protitin, kalsiyum, potasyum, magnezyum, kükürt, demir, fosfor,klor, B1, B2, A ve C vitaminleri sayesinde eşsiz bir besin deposudur. Hemen her gün 1 kaç adet hurma tüketmek faydalı ve sağlığımız için oldukça önemlidir. Bu eşsiz gıdanın sağlık açısından ne gibi faydaları olduğunu hep birlikte öğrenelim.

Hurmanın sağlık açısından faydaları,
 • Hurma vücuttaki yaralara ve iltihaplara oldukça iyi gelmekte ve iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Bunun için bir kaç adet hurmayı ezip içine bir miktar hakiki zeytin yağı koyarak macun kıvamına getirip yaranın üzerine bir kaç gün sürmeniz yeterlidir.
 • Hurma özellikle kadınların cilt bakımı konusunda da dostudur. Hurma suyu ile yapılan bakım cildi besler, güneş ve doğum lekelerini ortadan kaldırır.
 • Hurmanın zihni açıcı ve güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
 • Hurma soğuk algınlıklarını önleme ve geçirme de, balgam söktürmek de, öksürükte oldukça etkilidir.
 • Hurma kansere karşı da vücudumuzu korur ve vücut direncini arttırır.
 • Mide şikayetlerinde hurma mutlaka tüketilmelidir, oldukça faydalıdır.
 • Kalp sağlığını korumada etkilidir.
 • Hurma içerdiği kalsiyum sayesinde kemik gelişimi için oldukça faydalıdır. Ve çocuklara mutlaka yedirilmelidir.
 • Hurma ve hurmadan yapılan macun diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucudur.
 • Enerji kaynağıdır.
 • İçerdiği B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğeri güçlendirir ve hastalıklara karşı korur.
 • Yemek yeme sıkıntısı yaşayanlar için mükemmel bir iştah açıcıdır.
 • İçerdiği A vitamini sayesinde göz sağlığını korumada ve görme kabiliyetini arttırmada oldukça faydalıdır.
 • Hurma bol miktarda demir içerdiği için kansızlık problemlerine iyi gelmektedir.
 • Vücuttaki şeker oranını sabitleyen tek meyve hurmadır.
 • Hurma sinirleri yatıştırarak stresi azaltır ve vücudun rahatlamasını sağlar.
 • Günümüzün hastalıklarından olan damar sertliği ve kolesterol için mükemmel bir ilaçtır.
 • Hurma kanamaları durdurabilme özelliği bulunan bir besindir.
 • Saç bakımı içinde hurmayı kullanabilirsiniz. Saç dökülmelerinde ve saçı beslemek, canlandırmak için saçlarınıza maske şeklinde uygulayabilirsiniz.
 • Yeni doğum yapmış kadınlar için de inanılmaz faydaları vardır. Anne sütünü arttırır, bebeğin zeka gelişimi ve vücut gelişimi için önemlidir, bu dönemdeki kanamalara ve yaralara oldukça faydalıdır.
 • Ve saymakla bitmeyen faydalarından bir tanesi de kabızlık sorununu ortadan kaldırmasıdır. Suda çözünebilen lif içeriğinin yüksek oranlarda olması sayesinde sindirim sistemi rahatsızlıklarına kabızlık, gaz problemi ve benzeri şikayetlerde oldukça etkilidir.
Yani Hurma kabızlık yapar mı sorusuna cevabımız,kabız yapmamakla beraber, kabızlık sorunu yaşayanların mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında yer almalıdır.
]]>
Karadeniz Hurması https://www.hurma.gen.tr/karadeniz-hurmasi.html Mon, 22 Oct 2018 05:10:00 +0000 Karadeniz Hurması, Çarşıda, pazarda, manavda kolaylıkla bulabileceğimiz ama tanımadığımız, adını bile bilmediğimiz veya yeme alışkanlığımızın olmadığı bir sürü meyve vardır. Adını bilmediğimiz gibi şifas Karadeniz Hurması, Çarşıda, pazarda, manavda kolaylıkla bulabileceğimiz ama tanımadığımız, adını bile bilmediğimiz veya yeme alışkanlığımızın olmadığı bir sürü meyve vardır. Adını bilmediğimiz gibi şifasından da yararlanamayız. Bu bahsedilen meyvelerden birisi de  Karadeniz Hurmasıdır. Hurma deyince herkesin aklına çoğunlukla kahverengi, küçük, uzun, ramazan aylarında bolca tüketilen hurma gelir. Ancak bahsedilen bu hurma değildir. Diğer adıyla Japon hurması, aslında bizim bahsettiğimiz Karadeniz hurmasıdır. Yöre yöre, il il çok çeşitli biçimde adlandırılır.

Karadeniz Hurmasının Şekli,

Latincesi Diospyros kaki olan bu şifalı meyve yaklaşık elma büyüklüğüne ve turuncu renge sahiptir. Temmuz ve ağustos aylarında çiçek açar ve meyveler kasım ayında olgunlaşır. Ana vatanı ise bir çok meyve gibi Çin’dir. Ancak daha sonra Japonya’ya getirildiğinden Japon hurması ismi verilmiştir. Karadeniz Hurması ağacı kazık köklüdür, boyu ortalama 5-6 metreye kadar uzamaktadır. Yaprakları ilkbaharda yeşil sonbaharda ise kırmızı, turuncu, sarı gibi renklere dönüşür. Bu nedenle ağaç, süs bitkisi olarak da peyzaj alanında kullanılır. Turuncu renkte olan meyvesi çok tatlıdır. Meyvenin içinde kahverengi noktacıklar vardır. İçi yumuşak olan meyve oldukça güzel bir tada sahiptir. Çoğunlukla tropik ve subtropik iklimlerde yetişir. Serin iklimlerde istenildiği gibi verim alınmaz. Meyvesi çiğ ya da pişmiş olarak tüketilebilir. Ülkemizin de bazı bölgelerinde Karadeniz kıyılarında yetiştirilmektedir. 

En bilinen ve en önemli Karadeniz Hurmasının faydaları arasında, içeriğinde birçok bileşiği barındırmasını ve bol miktarda vitaminlerden zengin olmasını sayabilir. Karadeniz Hurması; A, B, C vitaminlerinden oldukça zengindir ve kansızlık rahatsızlığında çok etkilidir. B1, B2, B3 vitaminlerini de yüksek oranda içermektedir. Ayrıca mineral madde içeriği bakımından oldukça zengindir. Özellikle potasyum, fosfor ve kalsiyumu en yüksek oranlarda içermektedir.

Yeni olgunlaşmış (yumuşak olmayanlar) Karadeniz Hurması ağızda mayhoş ve ekşi bir tat bırakır. Bu nedenle hava sıcaklığından balkonda ya da evde yerde bekleterek olgunlaşmasını beklediğinizde çok güzel bir meyveyle karşılaşabilirsiniz. Yeni olgunlaşmış olanların yenmesi pek tavsiye edilmez. Eğer önceden hiç yemediyseniz yumuşak olanları tercih etmelisiniz.

Karadeniz Hurması Yararları: 

İyi bir idrar söktürücüdür. Kış aylarındaysa balgam söktürücü olarak kullanılabilir. Öksürük, nezle, grip,  soğuk algınlığına karşı şifa verir. Bir çok bireyin çokça yakındığı ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. Mide hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Mide bulantısı ve kusmaya karşı da etkilidir. Karadeniz Hurması ağacının gövde kabuğu kanamayı durdurucu etki yapar. Ayrıca çok çeşitli vitaminler ile vücudun vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. İçerdiği vitaminler sayesinde hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Vücut ateşini düşürmeye yardım eder. Yüksek vücut ateşinden korunmak için tüketilebilir.

Karadeniz Hurması kabızlık tedavisinde kullanılır. Ayrıca hemoroid problemi olanlar da mutlaka tüketmelidir. Olgun kurutulmuş meyveler bronşit hastalığına da etkilidir. Olgunlaşmamış olanlarının meyve suyu ise yüksek tansiyona iyi gelir. Hıçkırık tedavisinde de kullanılması da Karadeniz Hurmasının faydaları arasındadır. Cilt sıkılaştırıcı özelliğinde dolayı yüz maskesi yaparken de kullanılabilir. Karaciğer ve safra kesesi gibi organlara yarar sağlar.

]]>
Hatay Hurması https://www.hurma.gen.tr/hatay-hurmasi.html Mon, 22 Oct 2018 11:01:08 +0000 Hatay Hurması, Ana vatanı Japonya ve Çin olan, 'Cennet hurması' ismiyle de tanınan, piyasada Trabzon hurması olarak satılan hurmanın ağzı kaynaştırmaya cinsi sadece Çukurova bölgesinde ve özellikle de Hatay'da yetiştirili Hatay Hurması, Ana vatanı Japonya ve Çin olan, 'Cennet hurması' ismiyle de tanınan, piyasada Trabzon hurması olarak satılan hurmanın ağzı kaynaştırmaya cinsi sadece Çukurova bölgesinde ve özellikle de Hatay'da yetiştiriliyor. Hurmanın beşte birinin yetiştiği Hatay'daki üretim ile ilgili 'Harbiye hurması' adıyla tescil edilen hurmanın Trabzon hurmasından çok farklı olduğu bilinmektedir. Tüketiciler tarafından en çok tercih edilen hurmaların başında gelmektedir. tropik bir meyve olan hurma hatay için önemli bir gelir kaynağıdır.

Toptancı hallerinde genel olarak 'Trabzon hurması' olarak tanınmaktadır, Hatay'da yetişen hurmanın Trabzon hurmasından gerek aroması, gerek işlevsel bakımdan çok farklılık göstermektedir. Ürün genel itibariyle Trabzon hurması olarak bilinen hurmadan değişiktir. Trabzon hurması içi beyaz olup hasat edildikten hemen sonra, işleme tabi tutularak yumuşatılıp öyle tüketilir. Oysaki Hatay hurmasının içi çikolata rengindedir. Bu, hurma yumuşamadan da tüketilir, kekresi bir tadı kesinlikle olmaz. Ağacı yaklaşık 5 yaşında meyveye vermeye başlar ve çok uzun yıllar meyve verir. 

Hatay Hurması Faydaları

Bu özelliklerinden dolayı,Hatay hurması adıyla  Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından 'Harbiye hurması' adı altında patent alınmıştır. Hurmanın insan sağlığı açısından çok faydalıdır. "Vitamin ve özellikle potasyum bakımından çok zengin bir meyvedir. Yapılan araştırmada Lifli içeriğinin olması sebebiyle de sindirim sistemine de çok yardımcı olduğu için zayıflamada da önemli rol oynadığı görüşü hakimdir. Cennet hurması ya da cennet meyvesi olarak da tanınan bu meyve kabızlık, ishal, iştahsızlık, gastrit, bağırsak iltihaplarının iyileşmesinde kullanılır. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu dengede tutmaya yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarına çok faydalıdır. Kansere karşı önemli koruyucu etkisi vardır. Midede hazım ettirici özelliği ve güçlendirici özelliği vardır. Kansızlığa çok iyi gelir. Safra kesesini oldukça rahatlatır. Özelliklerde çok üşüyenler için, vücut ısısını dengede tutar. 

 

 

 

]]>
Hurma Kürü https://www.hurma.gen.tr/hurma-kuru.html Mon, 22 Oct 2018 12:21:11 +0000 Hurma kürü, İçinde bulunan vitaminler bakımından oldukça zengin olan hurma ayrıca insan yaşamı için oldukça önemli 10 adet element içermektedir. Şeker, lif, proteinin yanında ayrıca C, B1, B2 ve A vitaminleri içermekted Hurma kürü, İçinde bulunan vitaminler bakımından oldukça zengin olan hurma ayrıca insan yaşamı için oldukça önemli 10 adet element içermektedir. Şeker, lif, proteinin yanında ayrıca C, B1, B2 ve A vitaminleri içermektedir. Yapılan araştırmalara göre insanın sadece su ve hurma ile yaşayabileceği tespit edilmiştir. Hurma kürü genelde diyet için önerilir. Sağlıklı bir şeklide kilo verme ve göbek derdinden kurtaran bu kür şu şekildedir.

Hurma kürü nasıl uygulanır
 • Hurma kürü 1 hafta gibi bir süre uygulanır.
 • Her öğünde 7 tane hurma ve 1 kase yağsız yoğurt tüketilir. Bu şeklide günde 3 öğün yenilir.
 • Her gün ertesi günü yenilecek hurmalar bıçakla kesilerek suda bekletilir. Suda bekletilen hurmaların tok tutma özelliği daha fazla olmaktadır.
 • Hurma ve yoğurdun içinde vücudumuz için gerekli bütün besinler mevcuttur. Ayrıca bol su içmeyi de unutmamak gerekir.
 • Hurma kürü diyeti vücudun antioksidanlardan arınmasını sağlar.
 • Yapılan hurma kürü ile haftada 5-7 arası kişinin yapısına göre kilo vermesi mümkündür.
 • Sabırlı olmak gerekir ve başka öğün tüketmemeye gayret edilmelidir.
Hurma kürü, hamilelere ve şeker hastalarına önerilmemektedir. İçinde bol miktarda şeker bulunduğu için tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Ayrıca kalorisi yüksek bir meyve olduğu için bol miktarda tüketilirse kilo alımına neden olur.

Hurma kürü faydaları
 • Bağırsakların hızlı çalışmasını sağlar.
 • Kabızlık, şişkinlik gibi problemlerin ortadan kalkmasına neden olur.
 • Cildi onarır ve gençleştirir.
 • Ödemlerim ve şişliklerin inmesine yardımcı olur.
 • Hızlı bir şekilde yağ yakmayı sağlar.
Ayrıca hafızaya hafızaya iyi gelerek unutkanlığı engeller. Kalp ve damar dostudur. Kolesterole iyi gelir. Kemik erimesini engeller. Sinir, sindirim ve bağışıklık sistemini de kuvvetlendirmektedir. Bu yüzden hurmayı sofralarımızdan eksik etmemeli elimizden geldiği kadar her altı ay da bir hurma diyetinin yapılması gerekmektedir.]]>
Hurma Türleri https://www.hurma.gen.tr/hurma-turleri.html Mon, 22 Oct 2018 18:49:36 +0000 Hurma Türleri, Hurma, ülkemizde genelde ramazan ayında çokça tükettiğimiz vitamin açısından çok zengin bir besindir. Kuran-ı kerimde de bir çok ayette adı geçen hurma cennet nimetlerinden sayılır. Doksan dokuz türü bul Hurma Türleri, Hurma, ülkemizde genelde ramazan ayında çokça tükettiğimiz vitamin açısından çok zengin bir besindir. Kuran-ı kerimde de bir çok ayette adı geçen hurma cennet nimetlerinden sayılır. Doksan dokuz türü bulunmaktadır. Oldukça sağlıklı ve besleyicidir. Hurmadan bir çok ürün yapılmaktadır. Hurmanın, kahvesi, cezeryesi, reçeli, pekmezi yapılmaktadır. İçerisinde potasyum, demir, fosfor, azot bol miktarda çinko, magnezyum gibi gıda maddeleri bulunduğundan özellikle hamilelerin, doğum yapmış emziren annelerin yemesi çok faydalıdır. Doksan dokuz türü bulunmasına rağmen çok az türü tüketilmektedir. Peygamber Efendimiz’in (SAV) diktiği olarak bilinen Acve hurması, Mebrum, Hudri, Safavi, Medjul, Hallavi ve Sukkeriye gibi çeşitleri Medine’den ithal edilmektedir. Bunun yanı sıra diğer çeşitleri İsrail, İran, Ürdün, Tunus, Cezayir gibi ülkelerden ithal edilir. Sugai, Berni, Hudri, Anber, Sukkeriye, Mebrum, Safavi, Medjul, Acve, en çok bilinen türleri arasındadır. Hafızaya ve ülsere iyi gelir. Kanser önleyicidir. Antioksidan içerir.

Hurma Türleri Ve Faydaları

Medjul: Hurmalar arasında en çok ilgi gören Medjul hurmasıdır şekerli ve hafif olduğundan tercih edilir.

Kral:  Ürdün’den ithal edilen büyüklüğünden dolayı tercih edilen diğer bir hurmada kral adı verilen hurmadır.

Safayi: Medine’de yetişen ve kan yapıcı özelliği olan diğer bir hurmada Safavi hurmasıdır. Faris: Faris hurması ise şeker oranının az olması ve çok lifli olmasından dolayı şeker hastaları tarafından tercih edilir.

Acve: Acve hurması hastalar tarafından çoğunlukla tercih edilir aynı zamanda umre ve hac dönüşü Türk hacılarının da ilk tercihidir.

Tunus hurması: Tunus’tan ithal edilen dalıyla gelen ve kurutulmaya bırakılan Tunus hurması kuruduktan sonra kendiliğinden şerbetlenir.

Maktum: Irakta yetiştirilen maktum hurma büyük, kızıl-kahverengi, ince kabuklu, yumuşak, unlu, orta tatlılıkta olan bu hurma aynı zamanda neme karşı dayanıklıdır.

Mebrum: Medine’ye özgü yumuşak kuru meyvelerdendir. Suudi Arabistan’da yetişir.

Hallavi: Orta boylu, ince uzun, yumuşak, aşırı tatlı, açık kehribar renginde olup her birinde ince tek bir çekirdek bulunur. Irak’tan gelir.

Bal Hurması: İran’da yetişir. Yumuşak, tatlı ve kremalı bir görünümü vardır.

Deglet Noor: Cezayir ve Tunus’un en bilinen hurmasıdır. Yarı kuru ve sakızlı hurma diğer türleri kadar tatlı değildir.

Dayri (Manastır Hurması): Irakta yetişir. Uzun, ince, kuru, büyük, siyah bir meyvedir.

Bahri: Iraktan olan bu meyve diğer hurmalar içinde en tatlı ve en yumuşak olanıdır.

Emir Hac: Irak’ta yetişir. Yarı tatlı ve yumuşaktır. İnce kabuklu  kalın etli ve çekirdeği büyüktür.

]]>
Hurma Maskesi https://www.hurma.gen.tr/hurma-maskesi.html Tue, 23 Oct 2018 04:32:34 +0000 Hurma Maskesi: Cildiniz kuru ise uygulayacağınız değişik cilt maskeleri ile ferahlık, cildinize, parıltı ve tazelik kazandırabilirsiniz. Bu maskelerden bir tanesi olan hurma maskesi ile nemli ve daha sert ve sıkı bir cilde kavuşab Hurma Maskesi: Cildiniz kuru ise uygulayacağınız değişik cilt maskeleri ile ferahlık, cildinize, parıltı ve tazelik kazandırabilirsiniz. Bu maskelerden bir tanesi olan hurma maskesi ile nemli ve daha sert ve sıkı bir cilde kavuşabilirsiniz. Hurma maskesi Suna Dumankaya tarafından bir televizyon programında yapılmış olup, böylelikle de güzellik maskeleri arasında yer almış olan bir tariftir. Hurmanın değişik yerlere göre çok çeşitli isimleri vardır. Amme hurması, kara hurma, Trabzon hurması ve Cennet hurması gibi olan isimlerinden hangisini duyarsanız duyun birisini alıp tereddüt etmeden maskeniz için kullanabilirsiniz.

Hurma Maskesi Malzemeleri:
 •  1 adet olgunlaşmış hurma.
 • 1 adet yumurtanın beyazı. 
 • 1 çorba kaşığı üzüm pekmezi. 
 • 1 çorba kaşığı yulaf unu. 
Hurma Maskesi Nasıl Yapılır: 

Sorusundan önce bu maskeyi uygulayacak olan kişilere bir ikaz da bulunacak olursak, hurma maskesi sivilce maskeleri arasında yer almaz yani sivilce geçiren bir maske değildir. Hurma maskesini hazırlama başladığınızda ilk önce küçük bir kasenin içerisine yumurtanın beyazını koyun. Daha sonra kabuğundan soyulmuş bir hurmayı bilendırdan geçirin yada rendenin küçük olan yeri ile rendeleyin ve püre haline getirilmiş olan hurmadan bir çorba kaşığı alıp, daha önce hazırladığınız yumurta beyazını da üzerine döküp iyice karıştırın. Tarifimize devam etmeden önce küçük bir hatırlatma daha yapalım. Soyduğunuz hurmaların kabuklarını sakın çöpe atmayın. Buzdolabınızda saklayın ve cildinizin kuruduğunu veya kurumaya başladığını hissettiğiniz zaman acil durumlarda buzluktan çıkarıp iç kısımlarını yüzünüze sürün. Sadece yüze değil değişik hava şartlarından dolayı kurumuş olan, çatlak el ve dudaklar için de kullanabilirsiniz. Tarifimizin devamında birbirine iyice karıştıktan sonra üzüm pekmezinizi de üzerine dökün ve iyice karıştırın. En son olarak da yulaf ununu da dökün ve karıştırmaya devam edin. Karıştıra, karıştıra macun haline gelen bu karışımı yüzünüze sürün ve daha sonra yaklaşık olarak 20 dakika bekleyip ılık bir su ile yüzünüzü yıkayın. Hurma maskesi tarifi içerisinde olan üzüm pekmezi de cildin olan toksinlerden temizler ve arındırır taze ve de duruluk sağlar. Aynı sürede kullandığınız öbür malzemelerinde sıkılaştırıcı olma özellikleri ve vitamin ve mineral deposu olması üzere hurma maskesinin faydaları içinde cildi gençleştirdiğini anlatabilirsiniz. 
]]>
Hurma Hoşafı https://www.hurma.gen.tr/hurma-hosafi.html Tue, 23 Oct 2018 13:01:34 +0000 Hurma Hoşafı, hurma sağlık açısından oldukça şifalı olan meyvelerden bir tanesidir. İster kurusundan isterseniz de tazesinden hurma hoşafını yapabilirsiniz. İlk duyanlar için biraz garip gelebilir, ancak yaptığınız zaman hu Hurma Hoşafı, hurma sağlık açısından oldukça şifalı olan meyvelerden bir tanesidir. İster kurusundan isterseniz de tazesinden hurma hoşafını yapabilirsiniz. İlk duyanlar için biraz garip gelebilir, ancak yaptığınız zaman hurmanın o muhteşem lezzeti ile nasıl güzel bir hoşafın ortaya çıktığını görebilirsiniz. Ayrıca hurma içeriğinde barındırdığı vitamin mineraller açısından çok zengin bir meyvedir. Normal zamanlarda tüketilen hurma antioksidan özelliği sayesinde en sağlıklı gıda maddelerinden birisidir. Gebelik döneminde anne adayları rahatlıkla tüketebilir, hatta emzirme döneminde hurma hoşafı içen annelerin sütünün artmasına yardımcı olmaktadır. Yapılışı oldukça pratik olan hurma hoşafını her mevsim kolaylıkla yapabilmek mümkündür. Özellikle yaz aylarında serinlemek ve sağlıklı bir içecek tüketmek isterseniz hurma hoşafını mutlaka denemelisiniz. Çünkü oldukça lezzetli bir içecek oluyor, hazır satılan meyve suları yerine çocuklarınıza ve sevdiklerinize bu mükemmel lezzeti ikram edebilirsiniz. Henüz tam olarak olmamış hurmaları topladıktan sonra serin bir yerde muhafaza ettiğiniz zaman olgunlaştığını görebilirsiniz. Ayrıca olgunlaşan hurmayı hemen tüketemiyeceksiniz buzdolabı poşetine koyarak muhafaza edebilirsiniz. Hurma hoşafına kattığınız çubuk tarçın hem çok lezzetli olmasını sağlıyor hem de rengi muhteşem oluyor.

Hurma Hoşafı İçin Gerekli Olan Malzemeler
 • 2-3 litre içme suyu
 • 1 Türk kahvesi fincanı toz şeker
 • 15-20 adet taze hurma
 • 1 adet çubuk tarçın (tercihen işlenmemiş çubuk tarçın almaya özen gösterin)
Hurma Hoşafının Hazırlanışı,

İlk önce taze hurmaları güzelce yıkayalım. Ardından Düdüklü tencerenin içerisine yıkadığımız hurma meyvesini ilave edelim. Daha sonra üzerine toz şekeri, çubuk tarçını ve suyunu ilave edelim. Ardından ocağın altını orta dereceli ateşe getirelim ve su kaynayıp buharı çıktıktan sonra ocağın altını kısalım. Bu şekilde hurma hoşafını yaklaşık olarak 15-20 dakika arasında pişirelim. Hurma hoşafı piştikten sonra içerisine koyduğumuz çubuk tarçını çıkaralım. Oda sıcaklığında soğumasını bekleyelim. Tamamen soğuduktan sonra cam şişelerin içerisine hurma hoşafını dolduralım. İyice soğuması için buzdolabına kaldıralım. 

Afiyet olsun.
]]>
Sivas Hurma Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/sivas-hurma-tatlisi.html Wed, 24 Oct 2018 00:08:15 +0000 Sivas Hurma Tatlısı, evde malzemeleriniz olduğu sürece kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir tatlı türüdür.  Malzemelerini her marketten bulabilirsiniz. Sivas hurma tatlısını yemeklerden sonra yiyebilir veya da bir misafiri Sivas Hurma Tatlısı, evde malzemeleriniz olduğu sürece kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir tatlı türüdür.  Malzemelerini her marketten bulabilirsiniz. Sivas hurma tatlısını yemeklerden sonra yiyebilir veya da bir misafiriniz geldiği zaman kolay bir şekilde yaparak servis edebilirsiniz. Sivas hurma tatlısı lezzet bakımından çok lezzetli bir tatlıdır. Genellikle Sivas da herkes bu tatlıyı bilir ve yapardır. Gelelim Sivas hurma tatlısının yapılışına.

Sivas Hurma Tatlısı Malzemeleri

 • Yarım paket margarin
 • 1 çay bardağı sıvı yağ
 • 3 su bardağı un
 • 1 çorba kaşığı tereyağı
 • 1 çay kaşığı karbonat veya kabartma tozu
 • 1 tane yumurta
 • 2 yemek kaşığı yoğurt,
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz

Şerbeti İçin

 • 3 su bardağı toz şeker
 • Yarım limon suyu
 • 3.5 su bardağı su

Sivas Hurma Tatlısı Yapılışı

Öncelikle elinize bir tava alınız ve içerisine margarini, tere yağını koyunuz. Erimesi için biraz belleyiniz. Elinize bir leğen alarak içerisine yumurtayı, yoğurdu, unu, nişastayı ve erittiğiniz yağı ekleyerek karıştırınız. Daha sonra karbonatı, limon suyunu ve sıvı yağını ilave ediniz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur olana kadar yoğurunuz. Daha sonra hamurun içerisine cevizi ilave ediniz ve yoğurunuz ve 15 dakika dinlenmeye bırakınız. Hamur dinlendikten sonra ceviz büyüklüğünde bir parça kopararak elinizde varsa kalbura yok ise rendenizin küçük olan tarafına hafif bir şekilde bastırarak açınız. Daha sonra elinize bir fırın tepsisi alarak altını güzel bir şekilde yağlayınız. Açtığınız hamurun bir ucundan tutarak rendeden kaldırınız ve yağladığınız tepsinin içerisine diziniz. Hamurunuzun hepsini bu şekilde yapıp tepsiye diziniz. Daha sonra tepsiyi 180 derece de olan fırınınızın içerisine yerleştiriniz ve 40 dakika kadar pişirmeye bırakınız. Daha sonra şerbeti için elinize bir tencere alınız ve içerisine suyu ve şekeri koyarak 40 dakika kaynatınız. Kaynamakta olan şerbetin içerisine 3-4 damla limon sıkınız ve 5 dakika kadar daha kaynatınız ve ocaktan indiriniz. Şerbet soğuyana kadar bekleyiniz. Daha sonra fırından çıkardığınız tatlınızın ilk sıcaklığı geçince şerbeti üzerine dökünüz. Sivas hurma tatlısı hazır hale gelmiştir. Sivas hurma tatlınızın şerbeti iyice çektiği zaman dilediğiniz zaman yiyebilir ve servis edebilirsiniz. 

Afiyet Olsun.

]]>
Hurma Ezmesi https://www.hurma.gen.tr/hurma-ezmesi.html Wed, 24 Oct 2018 12:28:02 +0000 Hurma ezmesi; hem piyasada hazır olarak satılan hem de evinizde kendi imkanlarınızı kullanarak yapabileceğiniz hafif ve sağlıklı bir tatlı çeşitidir. Tatlıya hayır diyebilenimiz neredeyse yok gibidir. Hatta tatlısız bir ha Hurma ezmesi; hem piyasada hazır olarak satılan hem de evinizde kendi imkanlarınızı kullanarak yapabileceğiniz hafif ve sağlıklı bir tatlı çeşitidir. Tatlıya hayır diyebilenimiz neredeyse yok gibidir. Hatta tatlısız bir hayat düşünemeyiz. Hurma içerisinde bol miktarda C, A ve B vitamini barındıran besin değeri açısından son derece faydalı bir besin maddesidir. Bu nedenle kanser, kalp gibi birçok hastalığın oluşumuna engel olduğu bilinmektedir. Hurma daha çok sıcak iklimde yetişen bir meyve olduğundan Ülkemizde yetişmemekte olup bu nedenle fiyatı biraz pahalıdır. Haliyle hurma ile yapacağınız hurma ezmesi de size biraz maliyetli gelebilir. Fakat diğer tatlı malzemeleri ile kıyasladığımızda içerisine pek fazla malzeme konulmadığı için aslında düşünüldüğü gibi değildir. Her ne kadar tatlıyı çok sevsek bile tüketimi konusunda dikkatli olmalıyız. Özellikle içerisindeki şeker ve yağ miktarı insan sağlığını çok fazla tehdit eder. İşte bu nedenlere bağlı olarak tatlı ihtiyacımızı yiyeceğimiz sağlıklı bir hurma ile bastırabileceğimiz gibi hurma ile ezme yaparak yeni şeyler de keşfedebiliriz. Hurma ezmesinin yapımı son derce kolay ve zahmetsizdir. Biz anne babalar kendimiz çok fazla sevsek dahi çocuklarımıza inanılmaz faydalı olan hurmayı yedirme konusunda çok zorlanırız. Hazırlayacağınız hurma ezmesi ile işiniz biraz daha kolay olabilir.  Şimdiden herkese kolay gelsin...

Hurma ezmesinin yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 50 adet Medine hurması,
 • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi,
 • Üzeri için yeteri kadar hindistan cevizi ve toz antep fıstığı.
Hurma ezmesinin hazırlanışı: 

Hurma ezmesinin yapımı son derece kolaydır. Öncelikle Medine hurmalarını yıkayın ve çekirdeklerini çıkartın. Çekirdeklerini çıkardığınız hurmaları blender yardımıyla ezin ve bir kasenin içerisine boşaltın. Ezilen hurmaların üzerine sakın şeker kullanmayın. Çünkü hurma zaten yeterince şekerli ve kalorilidir. Böylece tatlınız hem daha sağlıklı ve hem de doğal olur. Hurma ezmesinin içerisine dövülmüş cevizi ilave edin ve kaşık yardımıyla biraz karıştırın. Daha sonra hurma ezmesine arzu ettiğiniz şekilleri vererek bunları hem güzel hem de lezzetli olabilmesi için hindistan cevizine bulayın. Hatta bir kısmını da toz antep fıstığına batırın. Böylece hurma ezmeleri göze de hitap eder. Bu ezmeleri daha sonra küçük ekler kağıtlarına koyarak kapağı kapalı bir şekilde serin yerde saklayın. Hurma ezmesini bayramlarda da misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Bu arada çikolatayı benmari usulü tereyağ ile eriterek hurma ezmelerinin uç kısımlarını bu çikolata sosuna batırıp sadece bu kısımlarını da süsleyebilirsiniz. Tercih sizin. Şimdiden herkese kolay gelsin... 
]]>
Hurma Zeytin https://www.hurma.gen.tr/hurma-zeytin.html Thu, 25 Oct 2018 00:31:34 +0000 Hurma  Zeytin; Daha çok Ege Bölgesinin kıyı şeridindeki ilçeler olan Karaburun, Çeşme, Foça, Gülbahçe, Urla'da yetiştirilir. Erkence ve Karaburun Hurması olarak da bilinmektedir. Normal zeytin boyutlarından daha iri olduğundan Hurma  Zeytin; Daha çok Ege Bölgesinin kıyı şeridindeki ilçeler olan Karaburun, Çeşme, Foça, Gülbahçe, Urla'da yetiştirilir. Erkence ve Karaburun Hurması olarak da bilinmektedir. Normal zeytin boyutlarından daha iri olduğundan bu adı aldığı düşünülebilir. En erken olgunlaşan zeytin türüdür. Bu zeytin bol yağlı, küçük çekirdekli, ince kabukludur. Bu zeytin deniz etkisinin oluşturduğu bir mantar nedeniyle acı suyunu daha ağaçtayken salar. Ayrıca işleme gerek kalmayabilir. Kahve renginde, hafif buruşuktur. Yaşlı ağaçlarda daha çok hurma zeytin bulunur. Aynı ağaçtan hem hurma zeytin hem normal zeytin alınabilmektedir. Genellikle ağacın üst dallarında ve dışarıdaki  dallarında bulunur. Bahçe sahibi hangi zeytin ağacının daha çok Hurma zeytin verdiğini bilir. Zahmetsiz bir zeytin türü olan hurma zeytin hafif tuzlanarak pet şişede bir yıl tazeliğini koruyabilmektedir. Ekim, kasım, aralık aylarında İzmir'de 8-15 TL arasında bulunabilir. 

Hurma Zeytinin Olması İçin;
 • Erkence cinsi olması gerekir.
 • Etlenmiş zeytin, yağ salınımına başlamış olmalıdır.
 • Çok  nemli olmayan (kısmen serin) deniz rüzgarı almalı.
 • Çiğ alması, ıslanması gerekir. Yani ekolojik şartların uygun olması gerekir. Her yerde üretilemez. Avrupa'da bazı ülkelerde de yetiştirildiği bilinmektedir.
Zeytinin  Özellikleri ve Sağlığa Faydaları;

Kuran-ı Kerim'de ''And olsun o incire, o zeytine'' (Tin suresi 1.ayet ) şeklinde bahsi geçmektedir.
 • Kahvaltıların vazgeçilmezi olan zeytinin bir çok faydası vardır.
 • Doyurucu olması bakımından güne enerjik başlamamızı sağlayabilir. 
 • Vitamin ve mineral yönünden oldukça zengindir.( A, E, K vitamini, protein, karbonhidrat, omega3, kasiyum, demir, magnezyum, potasyum, yağ, lif içerir.) Siyah zeytin daha çok kalori içerir.
 • Zeytin ağacı, yaprağını dökmeyen ağaçlardandır. Akdeniz, Ege, Marmara'da yetiştirilir.İlk 5 yıldan sonra meyve verir.
 • Bir yıl çok, bir yıl az meyve veren zeytin ağacı 1000 yıla kadar yaşayabilir.
 • Kalp ve damar sağlığını korur. Hücrelerin sağlıklı kalmasını sağlamada yardımcıdır.
 • Kolesterolün dengelenmesinde etkili olabilir.
 • Demir içermesi bakımından cilt, saç ve tırnaklara faydalı olduğu söylenebilir.
 • Mideyi yormayan, kolay hazmedilen bir besindir. 
 • Böbrek ve kanser hastalıklarında da faydalı olabileceği düşünülmektedir.
 • Zeytinin yaprağının ve yağının da sağlığa birçok faydası vardır
]]>
Hurma Protein https://www.hurma.gen.tr/hurma-protein.html Thu, 25 Oct 2018 16:47:49 +0000 Hurma protein, hurma kalın ve dik bir gövdeye sahip palmiyegiller ailesinden faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bir ağaç çeşididir. İnsanlarla benzerlikleri oldukça fazladır. Örneğin üreme şekli, yaşama ve gelişme Hurma protein, hurma kalın ve dik bir gövdeye sahip palmiyegiller ailesinden faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok olan bir ağaç çeşididir. İnsanlarla benzerlikleri oldukça fazladır. Örneğin üreme şekli, yaşama ve gelişme şekli yani tıpkı insanlar gibi susuz yaşayamaz ve başları kesildiğinde ölmeleri gibi. Hurma ağacı 25 metre yüksekliğine sahip, gövdesi kesilmiş dallarla kaplı ve bu dallar arasında hurmalar salkım şeklinde olur. Bu hurmaların ağırlıkları ise 6-10 kg. ağırlığındadır. Hurma ağacının her birinde 50-100 kg.meyve elde edilmektedirler. Bir hurma ağacının ömrü genellikle 60-120 sene arasındadır. Ancak en verimli yani  bol meyve verdikleri yıllar ise 20 ile 40 yılları arasındadır. Hurma ağacının gelişmesi ve meyve verebilmesi için sıcak ve sulu ortama ihtiyaçları vardır. Çekirdekten yetişen bir meyve aracıdır. Hurmanın hem yaş hali hemde kuru şekli oldukça faydalıdır.

Hurma protein, lif, şeker, C, B1, B2 ve A vitaminleri bakımından zengindir. Dişlerin çürümesini önleyen florür ve bağışıklık sistemini güçlendirerek kanser oluşumunu engelleyen selenyum gibi minerallere sahip bir meyvedir. Ayrıca hurma hafızayı güçlendirir, antioksidan özelliğine sahiptir, kolesterol ve damar sertliğine faydalı olan bir besindir. Hurma kan yapıcı özelliğe de sahiptir bu nedenle de anemi hastalığına iyi gelir. Kemik erimesine iyi gelir çünkü hurmada bulunan kalsiyum ve fosfat iskelet oluşumu ve vücudun kemik yapısını güçlendirir, hurma içerisinde bulundurduğu B1 ve B2 vitaminleri sayesinde karaciğeri güçlendirir ve sarılık hastalığına iyi gelir. Hurma sindirim sistemini çalıştırarak kabızlığa iyi gelir çünkü hurmanın içerisinde yüksek oranda lif bulunmaktadır.  

100 gram hurmanın içerisinde  
 • Sodyum 1 mg
 • Potasyum 696 mg
 • Kalsiyum 64 mg
 • Demir 0.9 mg
 • Bakır 0.362 mg
 • Magnezyum 54 mg
 • Manganez 0.296 mg
 • Fosfor 62 mg
 • Çinko 0.44 mg bulunmaktadır. 
]]>
Yabani Hurma https://www.hurma.gen.tr/yabani-hurma.html Fri, 26 Oct 2018 03:07:24 +0000 Yabani Hurma: Hurmalar hakkında bir çoğumuz tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığımızdan kaynaklı olsa gerek sadece ramazan aylarında tüketilmek için kullanılan bir besin olduğu kanısı toplumda oldukça yaygındır. Fakat hur Yabani Hurma: Hurmalar hakkında bir çoğumuz tam anlamıyla bilgi sahibi olmadığımızdan kaynaklı olsa gerek sadece ramazan aylarında tüketilmek için kullanılan bir besin olduğu kanısı toplumda oldukça yaygındır. Fakat hurmaların faydaları incelendiğinde diğer bir çok meyvede olduğu gibi sadece belli dönem ve aya değil tam aksine sene içerisinde her ay her mevsim tüketilmesi gereken besindir. Nitekim ülkemizde yetiştirme alanı dar olmasından kaynaklı olarak pek göze çarpan bir meyve olarak pazarlarda, reyonlarda kendine vitrin bulamamasından dolayı çoğu kimsede hurmaların mucizelerinden bir habersizdir. Hurmaların faydaların çok olması ile birlikte bir çokta çeşidi mevcuttur. Yabani hurmalarda mucizevi besinin çeşitlerinden sadece biridir. Yabani hurmaların  faydaları ve yetiştirilmesi için gereken iklim yapısı hakkında bilgi verecek olursak

Yabani Hurma Yetiştirilmesinde Gerekli İklim Yapısı: 

Yabani hurmaların yetiştirilmesinde toprak yapısından çok iklim yapısı önemlidir. Akdeniz iklim yapısına uygun olarak yetiştirilmesi sağlanır. Fakat akdeniz iklim yapısından ziyade güneş ışınına oldukça ihtiyaç duyar. Ayrıca güneş ışınları ile birlikte çok nemli ortamda pek sağlıklı gelişmezler. Nem seviyesi orta derecede olmalıdır. Yabani hurma ağacının genel yapısı itibarıyla akdeniz ikliminine sahip bir çok ülkede süs bitkisi olarak park ve bahçelerde kullanılan güzel görünüm veren palmiye ağaçları çeşitlerindedir.

Yabani Hurma Faydaları Ve Kullanım Alanları: 

Yabani hurmaların daha öncede belirtiğimiz gibi ağacın güzel görünümünden dolayı süs bitkisi olarak kullanılmakla birlikte meyveleride bir çok alanda kullanılmaktadır. Yabani hurmaların tatları diğer hurmalar gibi çok tatlı olmadığından kaynaklı olsa gerek şurup yapmında kullanılmaktadır. Faydaları arasında özellikle solunum yolları rahatsızlıklarında oldukça faydalıdır. Bundan dolayı, bir çok kimyasal öksürük şuruplarında ham madde olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda yabani hurmalar yüksek oranda B12 vitamini içermesinden kaynaklı olarak sinir sistemleri rahatsızlıklarında faydalıdır. Sinir sistemlerinde hücrelerin sağlıkları açısından oldukça önemli bir meyvedir. Yabani hurmaların kullanım alanları ise direkt olarak diğer hurmalar gibi sofralara gelmediğinden dolayı, ilaç sanayisinde kullanımı yaygındır. Belirttiğimiz rahatsızlıkların bir çoğunda kullanılan ilaçların ana ham maddesidir. Aletnatif tıp olarak belirtilen bitkisel tedavilerde de kullanılmaktadır. Bitkisel tedavide başlıca kullanılan rahatsızlıklar ise: astım rahatsızlığı, bağışıklık sistemelerinin güçlenmesinde, beyin ve sinir hastalıklarında, göğüs hastalıkları ve son olarak göz hastalıklarında kullanılmaktadır. Göz hastalıklarında, görme kayıplarına neden olan hücrelerin ölmesi gibi ciddi durumlarda göz sinir hücrelerin sağlıkları açısından yabani hurmalar oldukça etkilidir.
]]>
Hurma Bitkisi https://www.hurma.gen.tr/hurma-bitkisi.html Sat, 27 Oct 2018 01:06:40 +0000 Hurma Bitkisi, insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma bitkisi bir çeşit palmiyenin ve bu palmiye meyvesinin adıdır. Bâbil'in en eski yerlilerinden olan Sümerler hurma bitkisini 5000 se
Hurma Bitkisi, insanoğlunun yetiştirdiği en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma bitkisi bir çeşit palmiyenin ve bu palmiye meyvesinin adıdır. Bâbil'in en eski yerlilerinden olan Sümerler hurma bitkisini 5000 sene öncesinde ilk defa yetiştirmeye başlamışlardır. Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgelerinin ekonomisinde çok büyük bir rol oynamaktadır. Amerika'ya ilk olarak İspanyollar tarafından 19.yüzyıl başlarında getirilmiş ve Meksika civarında yetiştirilmeye başlanmıştır. İlk defa Basra Körfezinde yetiştirildiği tahmin edilen hurma bitkisinin boyu yaklaşık olarak 18 ile 24 metre arasındadır. Hurma bitkisinin yapraklarının bir kısmı yere doğru sarkar, bir kısmı ise yukarı doğrudur. Yapraklarının uzunlukları 6 m boyundadır. Gövdeleri diktir. Yelpaze gibi olan yaprakların büyükleri tepelerde toplanmıştır. Hurma bitkisinin çiçekleri ekseriya tek cinslidir. Başak tipindeki çiçekler spata diye adlandırılan büyük yapraklar ile çevrelenmiştir. Gövdesinde yapraklar genellikle toplu olarak bulunmaktadır. Küçük sarı çiçekler toplu halde açmaya başlar. Hurma bitkisinin farklı cinsiyetteki çiçekler ayrı ağaçta yetişir. Dişi hurma çiçekleri zamanla tek tohumlu meyvelere dönüşür. Meyveleri sarımsı kahve renkli, dış kabuğu ise sarımsıdır. Orta kısmı etli ve şeker bakımından oldukça çok zengin bir bitkidir. Tohum silindirik, sert ve bir yüzü boyunca derin oluktan oluşur.
Hurma bitkisi, Hindistan cevizinden sonra gelen palmiyelerin en faydalı olanıdır. Hurma bitkisi dikildikten tam 6-10 yıl sonra meyve vermeye başlar. Her ağaç yaklaşık 50 ilâ 300 kilo arasında hurma vermeye başlar. Hurma bitkisi sıcak ve kurak iklimi sever. Kumlu topraklarda iyi yetişse bile büyük ölçüde sulama ister. Bu sebepten, hurma bitkisi yetiştirenler bitkilerini sık sık sularlar.

Hurma Bitkisi Nerelerde Görülür

Hurma bitkisi ağaçta iken altın sarısı görünümündedir. Kuruyunca kahverengiye çalan bir renge sahip olur. Çok besleyicidir. Bundan ötürü, bugün Birleşik Amerika'da üretilmesine önem verilmekte; Texas, Arizona, Nevada ve Kaliforniya'da yetiştirilmektedir. Fransa, İspanya, İtalya ve Çin'de de yetiştirilir. Ülkemizde ise Batı Anadolu, Güney Anadolu ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Türkiye'de yetişen hurma bitkilerinin gıda bakımından pek önemi yoktur, daha çok gölge verici olarak kullanılır.

Hurma Bitkisinin Faydaları

Yağı alınan çekirdekler hayvanlara yedirilir. Hurma bitkisi bedeni ve zihni geliştirmeyi sağlar. Kansere karşı koruyucudur. Boğaz ağrılarını keser. Öksürük, bronşit ve soğuk algınlığı gibi şikayetleri giderir. Kemik hastalarında faydalıdır. Kan damarlarını yumuşatarak damar sertliğini engeller. Ayrıca kanıda temizler ve tansiyonu düzenler. Kahve ve yağ gibi maddeler kolesterol oluşumunu hızlandırdığı için bu gibi gıdaların yanında hurma tüketilmelidir. Yaşlılıkta oluşan kulak uğultusu ve duyma zafiyetinde oldukça faydalı bir bitkidir. Hurma, karbonhidrat, protein ve yağ içeren tek bir bitkidir. Bir bardak süt ve bir hurmanın insanın günlük besin ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Görüldüğü gibi hurmanın sayılamayacak kadar çok faydaları vardır.  Ancak hurmanın yararı olduğu kadar zararları da vardır. Hurma bitkisini gelişi güzel, sürekli ve yüksek miktarda kullanmak başta karaciğer olmak üzere diğer organlara da ciddi zararlar verir. Hatta yüksek miktarda hurma tüketmek ölüme bile sebebiyet verebilir.
]]>
Cennet Hurması İle Yapılan Tatlılar https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-ile-yapilan-tatlilar.html Sat, 27 Oct 2018 14:09:07 +0000 Cennet Hurması İle Yapılan Tatlılar, diğer adıyla da bildiğimiz trabzon hurması tam anlamıyla şifa kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Bu meyve ile bir çok şey yapılabilmekte. Özellikle de tatlısını denemiş ve tatmış Cennet Hurması İle Yapılan Tatlılar, diğer adıyla da bildiğimiz trabzon hurması tam anlamıyla şifa kaynağı olduğunu söyleyebilirim. Bu meyve ile bir çok şey yapılabilmekte. Özellikle de tatlısını denemiş ve tatmış biri olarak lezzeti konusunda sizlere garanti veriyorum. Cennet hurmasının çeşitli kekleri, tatlısı, marmelatı ve reçelleri yapılmakta. Ben cennet hurmasını çok sevenlerden olduğum için sık sık tatlısını, kekini ve marmelatını yapıp zevkle tüketiyorum. Cennet hurmasınında tam mevsimi olduğu için pazarlarda ve manavlarda sıklıkla görmekteyiz. Bence sizlerde cennet hurmasını alın ve  birazdan sizlerle paylaşacağım tatlı tarifini deneyin derim emin olun ki pişman olamayacaksınız. Bunun garantisini gönül rahatlığı ile veriyorum. Şimdi cennet hurması ile yapılan tatlının tarifine geçelim.

Cennet Hurması Tatlısının Malzemeleri
 • İki adet orta büyüklükte cennet hurması
 • Beş bardak süt ( bir litre)
 • Bir adet yumurta
 • Bir su bardağı toz şeker
 • İki çorba kaşığı dolusu un
 • Bir  adet damla sakızı
 • Bir paket vanilya
 • Bir buçuk çay bardağı dövülmüş ceviz içi
 • Bir paket sade bisküvi
Cennet Hurması Tatlısının Yapılışı

Öncelikle iki adet cennet hurmasını temiz yıkadıktan sonra robottan çekip marmelat haline getirin. Daha sonra muhallebiyi yapmak için uygun bir tencereyi alıp içine beş su bardağı sütü, iki çorba kaşığı dolusu unu, bir su bardağı toz şekeri ve bir adet yumurtayı ilave edip çırpma teli ile iyice çırptıktan sonra ocağın üzerine alın ve pütürleşme olmaması için sürekli karıştırmak şartı ile koyulaşana kadar iyice pişirin. Kaynama noktasına gelen muhallebinin içine bir adet damla sakızını ilave edin ve karıştırın bir iki dakika kaynayan muhallebinin altını kapatın ve ilk sıcağı çıktıktan hemen sonra bir paket vanilya ilave edin. Pürüsüz bir muhallebi elde etmek için pişen muhallebiyi mikserden bir beş dakika kadar geçirin. Tatlıları servis edeceğimiz kaseleri alıp kaselerin altına eliniz ile ezdiğiniz  bisküvileri biraz koyun. Yalnız bisküvileri çok ezmemeye özen gösterin. Bisküvilerin hemen üstüne muhallebiyi dökün. Muhallebinin üstüne ezdiğiniz cennet hurmasını döktükten sonra da en son olarak üstüne ceviz serpin ve bir kaç saat buzdolabında dinlendirin. Bir kaç saat sonunda cennet hurması tatlısı servise hazır olacaktır. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
]]>
Hurma Marmelatı https://www.hurma.gen.tr/hurma-marmelati.html Sat, 27 Oct 2018 14:41:42 +0000 Hurma marmelatı; daha önce yemeyen herkesin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Hurma özellikle yaz mevsiminde yetişen bir meyvedir. Hurma ebat olarak elma büyüklüğünde olup olgunları turuncu, olgun olmayanları ise sarı re Hurma marmelatı; daha önce yemeyen herkesin mutlaka tatması gereken bir lezzettir. Hurma özellikle yaz mevsiminde yetişen bir meyvedir. Hurma ebat olarak elma büyüklüğünde olup olgunları turuncu, olgun olmayanları ise sarı renktedir. Hurma C, B 1, B  vitaminler açısından oldukça besleyici bir besin maddesidir. Ayrıca mide ve sindirim sistemi içinde çok faydalı olduğu bilinmektedir.  Fakat bu kadar faydalı olan bu meyveden yararlanabilmek için çok zamanınız bulunmamaktadır. Hurmaya karşı bir ön yargıya sahipseniz ilk denemenizde özellikle olgun olan hurmayı tercih etmeye çalışın. Çünkü henüz ham olan hurmanın tadı muşmula gibi serttir ve bir daha hurma yamayi deneme cesaretini gösteremeyebilirsiniz. Hurma gibi yararlı bir besin maddesinden yıl içerisinde bol bol istifade etmek isterseniz kurutarak ya da marmelatını yaparak daha uzun zaman saklayabilirsiniz. Hurmanın kurutulması işlemi meyve kolay çürümeye müsait olduğundan biraz zahmetlidir ve çok güneş ışığı gerekir. Hurma marmelatı yaparak da saklamak mümkündür. Hurma marmelatının hem yapımı daha kolaydır hem de hurma yemeyen çocuklar için de iyi bir alternatiftir. Hurma marmelatı yapılırken olgun olan hurmaların kullanılması gerekmektedir. Bu nedenle de marmelat çok tatlı olacağından çok fazla miktarda toz şeker kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca hurma marmelatı yapabilmek için yaz mevsiminde sadece 2 ayınız bulunduğunu unutmazsanız iyi olur. 

Hurma marmelatı için gerekli malzemeler:
 • 6 adet olgun hurma
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1 parça kabuk tarçın
 • 1/4 oranında limonun suyu
Hazırlanışı: Hurma marmelatının yapımı çok kolaydır ve tarifin tutmaması gibi sorun asla oluşmaz. Hurmaları yıkayın ve ortadan ikiye ayırarak içerisindeki çekirdekleri çıkartın. Bu işlem biraz zor olabilir. Hurmanın ortası çok yumuşaktır ve çekirdeğin çevresi lifli bir yapı ile kaplıdır. Hurmanın çekirdeklerini çıkartırken elinizi veya bir yemek kaşığını kullanabilirsiniz. Çekirdekleri ayıklanmış hurmaları çok az rondodan geçirin ve bir çorba tenceresinin içerisine koyun ve üzerine toz şekeri ve kabuk tarçını ilave ederek kısık ateşte yaklaşık 20 dakika kadar kaynatın. Hurma marmelatınız hazır olduğunda şekerlenmesini önlemek amacıyla içerisine limon suyunu ilave edip bir taşım daha kaynatın. Hurma marmelatınız hazır. Hurma marmelatının içerindeki kabuk tarçını çıkartıp atın. Eğer hurma marmelatını uzun süre saklamak istiyorsanız kapağı sağlam kavanozlara kaynar halde iken doldurun ve kapaklarını güç kullanarak kapatın. Daha sonra ters çevirerek üzerini örtüp bir gece bekletin. Kapakların ortası çökmüş ise tutmuş demektir. Serin bir yerde aylarca muhafaza edebilirsiniz. Tutmamış ise tencerede kaynatıp tekrar aynı işlemi deneyin. 
]]>
Cennet Hurması Marmelatı https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-marmelati.html Sun, 28 Oct 2018 10:43:50 +0000 Cennet hurması marmeltı; yapımı son derece kolaydır. Cennet hurmasına aynı zamanda Trabzon hurması adı da verilmektedir. Hurma bazı insanlar tarafından pek fazla tercih edilen bir meyve çeşiti değildir. Oysaki hurmanın bili Cennet hurması marmeltı; yapımı son derece kolaydır. Cennet hurmasına aynı zamanda Trabzon hurması adı da verilmektedir. Hurma bazı insanlar tarafından pek fazla tercih edilen bir meyve çeşiti değildir. Oysaki hurmanın bilinen bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle B grubu vitamin eksikli yaşayanlar ile metabolizması yavaş çalışanlar için çok iyi bir besin maddesidir. Anacak hurma tüketirken çok tatlı olanların kalori olarak hiç de masum olmadığını akıldan çıkartmamak gerekir. Cennet hurması görüntüsü itibarıyla turuncu renkli bir elma gibidir. Fakat olgun olmayan hurmanın rengi daha çok altın çilek adı verilen meyveye benzemektedir. Cennet hurmasının birçok faydası bulunduğunu belirttik fakat bu meyveyi sevmeyenlerin de bu meyveden istifade etmesini sağlamanın yollarını bulmak gerekmektedir. Günümüzde aktarlarda bu oldun cennet hurmasının kuruları satılmaktadır. Belki kuru cennet hurması damak zevklerine daha uygun olabilir. Ayrıca marmelat yapılarak da tadı farklılaştırılabilir. Cennet hurması tıpkı şeftali gibi hassas bir meyve olduğundan çabuk bozulur ve tüketmek için de çok kısa sürede satış sezonu kapatılır. Bu nedenle eğer cennet hurmasının marmelatını yapmak istiyorsanız çok acele etmeniz gerekmektedir. Aslında kuru cennet hurmasını da kaynatarak marmelat yapabilirsiniz. Fakat bu cennet hurmasının tazesi kadar lezzetli ve güzel görünümlü olmayabilir.  


Cennet hurması marmelatının yapımı için gerekli olan malzemeler:
 • 3 adet olgun cennet hurması,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • 2-3 damla limon suyu ya da tuzu,
 • Serçe parmak büyüklüğünde kabuk tarçın.

Cennet hurması marmelatının hazırlanışı: 

Cennet hurması marmelat yapımı püre yapımı kadar kolay bir işlemdir. Öncelikle cennet hurmalarını yıkayın ve içerisindeki çekirdekleri çıkartın. Fakat çekirdekleri çıkartmak biraz zaman alabilir. Hurmanın tam orta kısmı en tatlı ve lezzetli olan yeridir. Bu kısmı ziyan etmeden çekirdekleri ayırmanız gerekirse de çekirdeklerin olduğu alan biraz kaygan bir görüntüdedir. Bu nedenle çekirdekleri elinizi kullanarak çıkartabilirsiniz. Cennet hurmasının çekirdeklerini çıkarttıktan sonra blender ile 1 dakika ezin. Daha sonra meyve püresini kaynatmak üzere bir tencereye boşaltın ve üzerine toz şeker ile kabuk tarçını da ekleyerek kaynatmaya başlayın. Ocağın altını kısık ayarda tutun ve cennet hurması marmelatını yaklaşık 25 dakika pişirin. Ocaktan indirmeden evvel içerisine limon suyunu da ekleyin. Marmelat ve reçel gibi tatlıları buzdolabında da saklasanız üzeri bir süre sonra bozulabiliyor. Bu nedenle küçük kavanozlarda konserve olarak saklarsanız daha uzun süre bozulmadan koruyabilirsiniz. Bunun için cennet hurması marmelatı henüz kaynar iken kavanozlara bölün ve ağızlarını sıkıca kapatıp ters çevirin. Şimdiden herkese afiyet olsun...
]]>
Hurma Sirkesi https://www.hurma.gen.tr/hurma-sirkesi.html Mon, 29 Oct 2018 08:39:35 +0000 Hurma sirkesi, hurma meyvesinden üretilir. Hurma, palmiyegiller familyasına aittir. İçerisinde çok çeşitli vitaminler ve mineral bulunduran bir meyvedir. Sağlığa oldukça faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmey Hurma sirkesi, hurma meyvesinden üretilir. Hurma, palmiyegiller familyasına aittir. İçerisinde çok çeşitli vitaminler ve mineral bulunduran bir meyvedir. Sağlığa oldukça faydası vardır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Cilde parlaklık verir. Zihin yorgunluğuna iyi gelir. Fakat, ülkemizde kış ayları don olarak geçtiği için hurmanın yetişmesi oldukça zordur. O nedenle her çeşidini ülkemizde bulmak oldukça güçtür. Hurmanın kullanım alanları oldukça geniştir. Hurma ister taze ve kurutulmuş olarak meyve gibi yenilebilir yada sirkesi yapılarak da kullanılabilir. Herkesin alışkın olduğu sirke genelde elma yada üzümden yapılır. Kokuları tatları oldukça keskindir. Bu sebepten dolayı kullanmayı tercih etmeyen kişilerde vardır. Fakat hurma sirkesi, bunların aksine oldukça hoş bir kokuya ve tada sahiptir. İster marketlerden satın alabilir ister evde kendinizde hazırlayabilirsiniz. yemeklerde ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca damak zevkine göre bal yada pekmez ile karıştırılıp içecek olarak da tüketilebilir. 

Hurma sirkesi için gerekli malzemeler
 • 200 gram kuru hurma
 • 4 su bardağı su
 • 1 litrelik cam kavanoz
Hurma sirkesi yapılışı

Kuruyemiş satan yerlerden yada marketlerden alınan kuru hurmalar çekirdeklerinden ayıklanarak iyice yıkanır. Ortadan ikiye kesilerek cam bir kavanoza doldurulur. Ne kadar hurma kullanılacağı cam kavanozun kapasitesine göre ayarlanabilir. Hurma ayarı, cam kavanozun dörtte birine denk gelecek şekilde ayarlanmalıdır. Kavanoz, ağzından 2-3 parmak parmak boşluk kalacak şekilde su ile doldurulur. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılarak güneş almayan karanlık bir yerde yaklaşık olarak 40 gün kadar bekletilir. Bu sürenin sonunda süzgeçten geçirilerek ayrı bir cam kavanoza alınır ve buzdolabında muhafaza edilir. 

Afiyet olsun.

]]>
Hurma Çekirdeği Yutmak https://www.hurma.gen.tr/hurma-cekirdegi-yutmak.html Tue, 30 Oct 2018 01:19:39 +0000 Hurma Çekirdeği Yutmak, Yediğimiz hurmanın çekirdeklerini hiç düşünmeden pek çoğumuz direk çöpe atarız. Bunun nedeni ise hurma çekirdeği ile ilgili genel bir bilginin olmaması ve hurma çekirdeğinin hiçb Hurma Çekirdeği Yutmak, Yediğimiz hurmanın çekirdeklerini hiç düşünmeden pek çoğumuz direk çöpe atarız. Bunun nedeni ise hurma çekirdeği ile ilgili genel bir bilginin olmaması ve hurma çekirdeğinin hiçbir işe yaramadığını düşünülmesidir. Fakat yapılan son araştırmaların neticesinde hurma çekirdeğinin insan sağlığına inanılmaz derecede katkısı tespit edilmiştir. Aynı zamanda insan sağlığına olumlu etkilerinin yanı sıra bazı insanlar tarafından farklı nedenlerle de kullanılmaktadır. Örneğin tesbih yapımı ya da bereket getirdiğine dair genel bir inanış olması nedeniyle cüzdanlarda bulundurulması gibi.

Hurma çekirdeğinin yapısı

Çekirdeği şeffaf bir zar kapsar ve bu zara kıtmir ismi verilir. Çekirdeğin tam ortasından ise uhdut adı verilen bir şerit geçmektedir. Uhdutun içinde ise iplik vardır ve bu ipliğe ise fetil denilmektedir. Farklı kısımlarının bulunmasının yanı sıra hurma çekirdeği bir bütün halinde herhangi bir ayrıştırma işlemine tabi tutulmadan tüketilebilmektedir.

Hurma çekirdeğinin faydaları:

 •  Erkeklerin korkulu rüyası olan prostat kanseri tedavisinde oldukça önemli katkı sağladığı tespit edilmiştir.
 • Hurma çekirdeğini yutmak yerine ezip ardından kaynatarak tüketildiği takdirde böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
 • Hurma çekirdeği cinsel gücü artırarak spremlerin sayı ve kalite artışına katkı sağlar.
 • Ülser ile savaşmada da yardımcı olan mucizevi bir çekirdektir.
 •  Vücudun yaşlanma hızını yavaşlatır.
 • Aynı zamanda da cildi besler ve cilt lekelerinin giderilmesinde etki eder.
 • Boğaz ağrısı ve öksürüğe oldukça iyi gelir.

Hurma çekirdeği nasıl tüketilmelidir:

 •  Uzmanlar hurma çekirdeğini direk ağız yolu ile yutulmasının henüz kanıtlanmış bir zararını belirtmemekle birlikte tercih edilmesi gereken bir yöntem olmadığının altını çiziyor. Çekirdeği direk yutmak yerine kurutup öğütüldükten sonra tüketilmesi gerektiğine işaret ediyor. 
 • Öğütüldükten sonra kahve olarak tüketilebilir.
 •  Yoğurt veya süte katılarak tahin ve yanı sıra bal ile karıştırılarak değişik tatlar ve sağlıklı bir karışım elde edilebilir.
 • Yine hurma çekirdeğini öğütüp ardından hayvan yemi olarak kullanmak da mümkündür.
 • Hurma çekirdeğini yemeye tercih etmeyenler çekirdeği emerek de faydalarından yararlanabilmektedir.

]]>
Hurma Yağı https://www.hurma.gen.tr/hurma-yagi.html Tue, 30 Oct 2018 14:47:33 +0000 Hurma Yağı, Hurma ağacından üretilerek elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır. Dünya genelinde yılda en çok kullanılan yağar içerisinde soya yağından sonra ikinci sırada gelmektedir. Dünya genelinde 28 milyon tonluk üretimi Hurma Yağı, Hurma ağacından üretilerek elde edilen bir çeşit bitkisel yağdır. Dünya genelinde yılda en çok kullanılan yağar içerisinde soya yağından sonra ikinci sırada gelmektedir. Dünya genelinde 28 milyon tonluk üretimi yapılmaktadır. Dünyada önde gelen hurma yağı üreticileri içerisinde Kolombiya, Malezya ve Endonezya ilk başlarda yer almaktadır. 

Hurma yağı, yağ hurması olarak yetiştirilen meyvenin etinden elde edilmektedir. Zeytin yağında olduğu gibi hurma yağı da üretildiği meyvenin adı verilen bir meyve yağıdır. Hurma yağı, hurma meyvesinin çekirdeğinden veya hurma meyvesinin tohumundan üretilen hurma çekirdeği yağı ile karıştırılmamalıdır. Hurma yağı meyvesinden iki farklı yağ türü çıkarılmaktadır. Bu yağlardan biri hurma yağı diğeri ise hurma çekirdeği yağıdır. Hurma meyvesinden elde edilen her iki yağ çeşidi de yenilebilir yağlardır. Fakat çok değişik kimyasal bileşim, fiziksel özellikler ile birlikte farklı uygulamalara da sahiptir. Hurma yağı bünyesinde eşit oranlarda doymuş yağ ve doymamış yağ asitleri barındırmaktadır. Hurma yağı özellikle doymuş palmitik asit bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Hurma yağı oda sıcaklığında saklandığı zaman yarı katı bir halde bulunur. Hurma yağının sıvı bölümü, parçalar halinde bulunan katı bölümden fiziksel olarak ayrı bulunmaktadır. Parçalanma işlemi bittikten sonra sıvı bölüme hurma olein ismi verilmektedir. Ve çoğu zaman şişte pişirilen yemekler için kullanılan yağlar arasında bulunarak satılmaktadır. Hurma yağının katı bölümü ise çoğunlukla margarin gibi katı yağ ya da sebze yağları gibi yağları formüle etmek için kullanılır. 

Hurma Yağı Faydaları: Hurma yağı çok zengin içerikli bir antioksidan kaynağıdır. Kan lipidlerini iyileştirir. Hurma yağı doğaldır. Gerekli bir yağ asidi olan omega 6 içermektedir. Yararlı olan HDL kolesterolünü attırır. Sıcaklık ve hekzan gibi çözücülerle işlenmemiştir. Hidrojen değildir. Trans yağ asitlerini içeriğinde bulundurmaz. Hurma yağının hazmı ve sindirimi kolaydır. Yemekleri pişirmede kullanıldığında değişime uğramamaktadır.
]]>
Bursa Hurma Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/bursa-hurma-tatlisi.html Tue, 30 Oct 2018 17:08:37 +0000 Bursa hurma tatlısı; denilince herkesi aklına cennet hurması ya da bağdat hurması ile yapılan bir tatlı gelebilir. Fakat bu tatlıya hurma tatlısı denilmesinin en önemli nedeni renginin ve şeklinin biraz olsun Medine hurmasın Bursa hurma tatlısı; denilince herkesi aklına cennet hurması ya da bağdat hurması ile yapılan bir tatlı gelebilir. Fakat bu tatlıya hurma tatlısı denilmesinin en önemli nedeni renginin ve şeklinin biraz olsun Medine hurmasına benzemesidir. Bursa hurma tatlısı aslında içerisinde kullanılan malzemeler göz önüne alındığında desensiz tulumba tatlısına benzemektedir. Orjinal Bursa hurma tatlısı fabrikasyon olarak Bursa ilinde üretilerek halka satılmaktadır ve bu tatlının içerisindeki lezzetin sırları müşteriler ile paylaşılmamaktadır. İçerisinde  çeşit malzeme kullanılarak hazırlanan hurma tatlısı üzeri süslenerek servis edilmektedir.

Bursa hurma tatlısının malzemeleri:
 • 200 gr. un,
 • 50 gr. irmik,
 • 100 gr. sıvı yağ,
 • 50 gr. sığır böbrek yağı,
 • 2 adet yumurta sarısı,
 • 1 çorba kaşığı yaş maya,
 • 1 tatlı kaşığı pudra şeker,
 • 1 çay kaşığı tuz,
 • 100 gr. soğuk su.
Şerbeti için;
 • 1 kg. toz şeker,
 • 500 gr. su, 
 • 1/4 limonun suyu.
Kızartmak için; 
 • 1 kg. sıvı yağ.

Bursa hurma tatlısının hazırlanışı: 

Bursa hurma tatlısının yapımı için öncelikle şerbeti kaynatın ve soğuması için bir kenara kaldırın. Tatlının hamuru için biraz ılık su ile pudra şekeri ve mayayı ezin. İçerisine 1 çay bardağı da un ekleyerek yaklaşık 10 dakika mayalanmasını bekleyin. Ayrıca tencerede böbrek yağı ile 100 gr. yağı el yakma derecesine gelene kadar kızdırın. Bir kaşık ile karıştırarak içerisine kalan un ile irmiği ekleyip malzemeyi tüm malzeme ile birleştirin. Daha sonra üzerine mayalanan hamuru, yumurta sarısını, tuz ve kalan suyu ekleyip yoğurun. Elde ettiğiniz hamuru sıcaklık ile mayalanması için ağzını ve üzerini kapatıp yaklaşık yarım saat dinlendirin. Daha sonra hamuru ceviz büyüklüğünde olacak şekilde beze yapın ve elinizle ya da kalbur ile şekil vererek fırın tepsisine dizin. Tepside biraz daha mayalanmasını sağlayın. 

Derin bir tencerenin içerisinde sıvı yağı kızdırın. ve hamurları kızartıp yağdan çıkartın. Bursa hurma tatlısı hamurlarını tencereden alır almaz şerbetin içerisine atın ve şerbeti çekerek yumuşamasını sağlayın. Fakat şerbetin içerisinde çok fazla tutmamaya özen gösterin. Şerbetlenen tatlıyı bir tepsiye dizin ve sakın üzerini kapatmayın. Üzerine hindistan cevizi veya toz antep fıstığı dökerek servis edin.
]]>
Ender Saraç Hurma Diyeti https://www.hurma.gen.tr/ender-sarac-hurma-diyeti.html Wed, 31 Oct 2018 03:25:36 +0000 Ender Saraç Hurma Diyeti, Hızlı kilo vermek isteyenler için olanak sağlayan bu diyetin maliyeti de oldukça düşüktür. Hurma yoğurt diyetinin uygulanabilmesi için gerekli malzemeler ve hazırlanışı şu şekild
Ender Saraç Hurma Diyeti, Hızlı kilo vermek isteyenler için olanak sağlayan bu diyetin maliyeti de oldukça düşüktür. Hurma yoğurt diyetinin uygulanabilmesi için gerekli malzemeler ve hazırlanışı şu şekildedir;

Malzemeler:
 • 147 tane Medine hurması
 • Günde üç kase yağı alınmış normal yoğurt
Ender Saraç Hurma Diyeti Listesinin Uygulanışı ve Tarifi:
 • Bir günde yoğurtla beraber 21 adete kadar hurma yeme hakkımız bulunmaktadır.
 • Günde 3 kase sabah, öğle, akşam olmak üzere yağı alınmış yoğurt hurma ile birlikte tüketilmelidir.
 • Her öğünde 7 tane hurma ve yanında da 1 kase yağı alınmış yoğurt yeme yemelisiniz.
 • 7 gün boyunca uygulayacak olduğunuz bu diyet programı sayesinde bir hafta içinde 5 kilo verme olanağı olduğu söylenmektedir.
 • Günde 21 adet hurma ve 3 kase yağı alınmış yoğurttan başka hiçbir şey tüketmemelisiniz.
 • Bu diyet esnasında günlük su ihtiyacınızı bolca almayı unutmayın.
 • Şekersiz yeşil çay veya çeşitli bitki, meyve çayları da bu rejim sırasında şekersiz olarak, abartılmamak suretiyle  tüketilebilir.
Hurmanın tok tutucu etkisi sayesinde ve  içinde bulunan birçok mineralin de etkisi ile sizi  halsizlik, enerji kaybı sorunları gibi sağlık problemleri ile karşılaştırmayacak. Tam tersine hurma ve yoğurdun içinde bulunan birçok vitamin ve mineral sayesinde dinç kalabileceksiniz. Ve son olarak unutmayın uygulanışı kesintisiz fire vermeden olmalıdır
]]>
Hurma Ağacı Nasıl Yetişir https://www.hurma.gen.tr/hurma-agaci-nasil-yetisir.html Wed, 31 Oct 2018 18:29:24 +0000 Hurma ağacı nasıl yetişir, Palmiyegiller familyasından olan hurma, insana en çok benzeyen bitkidir. Dişiliği ve erkekliği, döllenme ve meyve vermesi, ortalama yaşamı, en verimli yılları, beden yapısı gibi birçok Hurma ağacı nasıl yetişir, Palmiyegiller familyasından olan hurma, insana en çok benzeyen bitkidir. Dişiliği ve erkekliği, döllenme ve meyve vermesi, ortalama yaşamı, en verimli yılları, beden yapısı gibi birçok niteliği ile insana benzerlik gösterir. Kökleri sudan, tepesi güneşten ayrılmamalıdır. Sıcak ve su bir arada olmazsa meyve vermez. Bu hal 'Ayağı cennette, başı cehennemde olmalıdır' diye tabir edilmektedir. 

Hurma ağacı nasıl yetişir, Dik ve kalın bir gövdeye sahiptir. Yaklaşık 25 metre yüksekliğinde gövdesi kesilmiş dalların diplerinin kalıntılarıyla kaplı bir ağaçtır. Dallar arasında yetişen meyveler salkım şeklinde olup yaklaşık 8-10 kg ağırlığında binlerce hurmayı taşımaktadır. Her ağaçtan 40 ile 100 kg arasında meyve elde edilir. Hurma ağcının ömrü de tıpkı insan ömrü gibi 60-70 yıl, en çokta 130 yıldır. En verimli zamanı ise 15-40 yılları arasındadır. Hurma ağacı birçok ağaca oranla daha kalın ve dik bir gövdeye sahiptir. Hurma ağacı, ancak sıcak ve sulu ortam olursa meyve verebilir.

Hurma ağacı dikimi: 

Hurma ağacı büyüme ve olgunlaşma zamanında yüksek sıcaklık isteyen bir ağaçtır. Hurma ağacı sıcaklığın ılıman ve eksi derecelere düştüğü yerlerde meyve vermez; bu nedenle iklim son derece önemlidir. Çekirdekten de yetiştirilebilir; fakat daha sağlıklı olması bakımından kendi bünyesinden çıkan filizlerden (yavru) yetiştirilir. Bu yavrular bizzat ağacın gövdesinde oluşurlar ve belli bir süre sonra yavru filiz sanki bir sezaryen ameliyatı gibi bir ameliyat ile alınır, anne ağacın görebileceği yakın bir yere dikilir. Belli büyüklüğe ulaştıktan sonra da annenin yanından alınarak başka bir yere nakledilir. Hurma ağacının meyve verebilmesi için mutlaka insan eliyle döllenme yapılması gereklidir. Eğer bu bir yıl yapılmazsa o ağaç kesinlikle meyve vermez.

Hurma meyvesinin oluşumu:
 

Özellikle hurmanın döllenmesi ve yavrulaması aynen insan gibi olması sebebiyle çok ilgi çekicidir. Döllenme olayı kış mevsiminde gelişmektedir. Erkek hurma ağacından alınan polenler (tal) bir yerde kuruma bırakılır. Dişi hurma ağacının tepesinde kendiliğinde bir yarık açılmaya başlar. Bu yarık kısma belli oranda (tal) kurutulmuş polenler konulur ve üzeri zarar görmeyecek bir biçimde sarılır. Böylece döllenme işlemi tamamlanmış olur. Hurma ağacının en verimli dönemi 15 ile 40 yaşları arasıdır. Diğer dönemlerde meyve verse de bu dönem gibi olmaz. 60 yaşından sonra da artık ya meyve vermez veya çok az meyve verir hale gelir. İnsana bu kadar benzemesi çok ilginçtir.

Hurma ağacı meyveleri oluşumundan itibaren hababuk, belah, büsr, rutab ve temr olarak dönem isimleri vardır. Rutab yaş hurma diye bilinen hurma biçimidir. Temr de kurutulduktan sonra şeklidir. Hurma meyvesi oluşurken ilk üç aşamada yenmesi pek tavsiye edilmez. Rutab ve temr durumuna gelince yenmelidir. Hurma meyvesinin gelişimi yalnızca tepesindeki gummar denilen kısımda olur. Gummar'a zarar gelirse ağaç ölür

]]>
Domates Hurma https://www.hurma.gen.tr/domates-hurma.html Thu, 01 Nov 2018 09:39:07 +0000 Domates hurması, domates hurma Trabzon hurması diye de bilinen bir meyve türüdür. Asıl yetiştirilen yer Japonya ve Çin iken ülkemizde kuzey Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişir.  Özellikle Akdeniz havzasında sık yetişir.  Hur Domates hurması, domates hurma Trabzon hurması diye de bilinen bir meyve türüdür. Asıl yetiştirilen yer Japonya ve Çin iken ülkemizde kuzey Anadolu ve Akdeniz havzasında yetişir.  Özellikle Akdeniz havzasında sık yetişir.  Hurma ağaçları kışın yapraklarını döken ve ağaç boyları on iki metreye kadar uzanabilen ağaçlardır. Meyveleri ise olgunlaşmadan yenildiği zaman ağızda buruk bir tat bırakır.  Hafif bir uyuşukluk hissi olur ağızda. Fakat tam olgunlaşan meyveler yenildiğinde ise tadına doyum olmaz. Çok lezzetli ve kendine özgü bir tadı ve kokusu vardır. Kış aylarında tükettiğimiz bir meyvedir. Domates hurması Trabzon hurması, koca yemiş, kara hurma gibi adlar ile de anılır. Domates hurması taze iken meyve olarak kurutularak dondurularak ya da marmelat reçel yapılarak tüketilir. İçerisinde iyi oranda protein, karbonhidratlar, selüloz, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum,  potasyum ve  A, B1, B2, B3, C vitaminleri içerir. Böylelikle vücudumuzun ihtiyacı olan temel gereksinimleri karşılar. 

Domates hurması besin değerleri 

100 gr taze domates hurmasının içerdiği besin değerleri 
 • 77 kaloridir.
 • 19,7 gr karbonhidrat içerir 
 •  0,4 gr yağ içerir.
 •  1.69 gr lif bulunur. 
 • 26 mgr fosfor bulunur. 
 •  6 mgr kalsiyum vardır. 
 • 0,3 mgr demir vardır. 
 • 6 mgr sodyum bulunur.
 •  174 mgr potasyum bulunur. 
 •  8 mgr magnezyum bulunur. 
 • 2.710 IU A vitamini bulunur. 
 •  0,03 mgr B1 vitamini içerir
 • 0,02 mgr B2 vitamini içerir 
 • 0,1 mgr B3 vitamini içerir 
 • 66 mgr C vitamini içerir 
Domates hurması faydaları 
 • Domates hurması oldukça lezzetli ve besleyici bir meyve olması ile beraber sağlığımız için gerekli olan vitaminleri bulundurur.
 • Kalp-damar hastalıklarına ve sindirim sorunlarına  iyi gelir.
 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bir içeriğe sahiptir.  
 • Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur fakat kontrollü tüketilmelidir
 • Kansızlığa iyi geldiği için kan hastalıklarında ve kansızlık çekilen durumlarda tüketilir. 
 • Domates hurması düzenli olarak tüketilirse ishale iyi gelir.
 • İştah açmaya yardımcı olur. Özellikle iştahsızlık çeken çocuklara sık sık yedirilmesi gerekir.
 • Mide hastalıklarına iyi gelir.
 • Bağırsak da oluşan hastalıklar ve iltihapların  tedavisinde oldukça etkilidir. 
 • İçeriğindeki  bol miktarda bulunan antioksodanlar sayesinde  kanserden korunmak için tüketilir.  
 • Zayıf kişilerde kilo alımı sağlamaya kansızlığa ve vitamin eksikliğine iyi gelmektedir.
 • İçeriğinde zengin miktarda  beta karoten ve A vitamini bulundurur ve  cilt başta olmak üzere dokuların bakım ve onarımı için yardımcı olur 

]]>
Cennet Hurması Faydaları https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-faydalari.html Fri, 02 Nov 2018 07:43:01 +0000 Cennet Hurması Faydaları; Abonozgiller familyasından olan Cennet hurması bölgesel olarak Trabzon hurması ya da Akdeniz hurması olarak da adlandırılmaktadır. Akdeniz bölgesi gibi subtropikal iklimlerde yetişen Cennet hurması özell Cennet Hurması Faydaları; Abonozgiller familyasından olan Cennet hurması bölgesel olarak Trabzon hurması ya da Akdeniz hurması olarak da adlandırılmaktadır. Akdeniz bölgesi gibi subtropikal iklimlerde yetişen Cennet hurması özellikle A vitamini açısından zengin bir bitkidir. Tıbbi araştırmalar, saç, cilt ve beden sağlığı açısından birçok faydalı özelliğe sahip olduğunu ortaya çıkarmış ve sindirim sistemini desteklediği kanıtlanmıştır. 
 • İçerdiği askorbik asid sayesinde tam bir mide dostudur, mideyi kuvvetlendirerek gastrit, reflü, mide yanması, bağırsak iltihabı gibi hastalıkların tedavisinde iyileştirici rol oynar. Bağışıklık sistemini güçlendirir.   
 • İçerdiği, A vitamini kalp ve damar sağlığını korumada önemli rol oynar. Bu özelliği ile kolestrol ve yüksek tansiyonu düşürücü rol oynar. Damar sertleşmesi gibi hastalıkların gelişimini engeller. Kalp ritminin düzenlenmesinde yardımcı olur. 
 • 100 gramında 14 ile 20 gram arasında A, B, C  vitaminleri bulunur. 
 • Mineral zenginliği açısından en zengin meyveler arasında yer alır. Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve fosfor oranı en yüksek olan meyvelerden biridir. 
 • Protein desteği sağlar. 
 • 100 gramında 3 miligram demir bulunması kansızlık sorunu olanlarda da kan yapımında yardımcı rol oynadığını kanıtlamıştır. Anemi tedavisinde sadece meyve olarak değil günde 1 kaşık hurma pekmezi içilerek de kan hücrelerinde artış sağlanabilir.  
 • Bağırsak florasındaki bakterileri dengeler. 
 • Uygun miktarlarda pişirilerek yendiğinde ishali keser. 
 • Önemli bir lif kaynağı olduğu için çiğ olarak tüketildiğinde kabızlığı gideriyor. 
 • Yaprakları ile hazırlanan çay cildin vitamin, mineral ve protein ihtiyacını gidererek, bu çayla yüz ve saç yıkandığında cilde ve saça parlıklık veriyor. Derinin elastik yapısını güçlendirerek uzun süreli kullanımında kırışıklıkların artmasını engelliyor. Siyah noktalar ve sivilcilerin oluşumunu engelliyor. 
 • Cennet hurmasından hazırlanan pekmez omega 3 açısından zengin olduğu için hipertansiyon, artrit ve lupus gibi hastalıkların tedavisinde öneriliyor. 
 • Beyin zarın hücresini koruyucu etkisi ile Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçiyor. 
 • Kilo almakta sorun yaşayan kişiler cennet hurmasından yapılan pekmezi sabah ve akşam düzenli olarak tükettiklerinde iştah açısı rol oynayarak kilolarında normale dönüş sağlıyor. 
 • Aynı zamanda bir antioksidan olan cennet hurması vücuttaki serbest radikaller ile savaşarak zararlı toksinlerin dışarı atılmasını sağlar, kanser gibi hastalıklardan korunmaya yardım eder. Ayrıca serbest radikallerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan cennet hurması bu özelliği sayesinde hücrelerin korunmasını sağladığından yaşlanmayı geciktirir. Hücre fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. 
 • Bıçakla keserek değil ısırılarak yendiğinde diş ve diş eti sağlığını korur. 
]]>
Cennet Hurması Yetiştiriciliği https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-yetistiriciligi.html Fri, 02 Nov 2018 14:40:08 +0000 Cennet Hurması Yetiştiriciliği, ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Çünkü bu ağaç ancak bu iklim kuşağında yetiştirilebilmektedir. Cennet hurması kışın yapraklarını döken bir hurma türüdü Cennet Hurması Yetiştiriciliği, ülkemizde daha çok Akdeniz bölgesinde yapılmaktadır. Çünkü bu ağaç ancak bu iklim kuşağında yetiştirilebilmektedir. Cennet hurması kışın yapraklarını döken bir hurma türüdür. Bu ağacın Çin ana vatanıdır.

Cennet Hurması Nerelerde Yetişir

Hurma ağacı soğuk havayı sevmeyen bir bitki türüdür. Bu nedenle don olayının görüldüğü yerlerde yetişmez. Sıcaklık konusunda sorun olmaz çok yüksek sıcaklıklara dayanır. Ancak cennet hurması ağacının ülkemizde Akdeniz bölgesine nazaran daha serin olan Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde de yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Cennet Hurmasının Dikimi

Cennet hurmasının fidanı dikilirken kökünü budamak gereklidir. Kökler birbirine karışmış olabilir. Ya da söküm esnasında kökler yaralanmışta olabilir. Kökler yaralanmış ise yara yerinin öncesinde kesilir. Ancak fidanların kökü fazla kısaltılmamalıdır. Diğer bir nokta ise fidanları dikerken söküldükleri derinlikte dikmek gerekir. Fidanı diktikten sonra fidanımıza can suyu vermeliyiz. Bunun yanında fidanlarımızın rüzgara karşı koyabilmesi eğilmemesi için hereklere bağlanması şarttır. Fidanlar dikildikten sonra fidanların tepeleri bir göz üzerinden kesilir.

Cennet Hurması Nasıl Gelişir

Cennet hurması ağacı dalları kuvvetli bir şekilde gelişir. Dikim yaptıktan sonra 2-3. yılında hızlı bir büyüme dönemine girer. Dallar kuvvetli ve dik olarak büyür bunlar obur dallardır. Üçüncü yıldan sonra çok sayıda kısa meyve dalları oluşmaya başlar. Cennet hurması ağacının dinlenmesi döneminde artık tomurcuklar meydana gelir. Bu tomurcuklar koyu kahverenginde olur. Cennet hurması ağacının yaprakları ilkbaharda çıkar. Çıkan bu yeni yapraklar parlak ve açık yeşil renktedir. Zamanla yaprakların rengi koyu yeşile döner. Sonbahara gelince yapraklar soluk yeşil, turuncu renge dönüşür. Cennet hurması ağacının iyi gelişmesi yeterli miktarda su alabilmesine bağlıdır. Yeteri miktarda su aldığı zaman ağaç iyi gelişir ve meyve verimi olur. Sürgün gelişimi, meyve verimi ilkbahar ve yaz döneminde gerçekleşir. Bu nedenle ilkbahar ve yaz döneminde düzenli sulama yapılması gereklidir. Yeterli sulama yapılmadığı zaman meyveler gelişmez, meyvelerde dökülme olur. Bu dönem de sulamaya oldukça dikkat edilmelidir. Düzensiz sulama yapıldığında meyvelerde çatlamalar da meydana gelir.

Cennet Hurması Yetiştiriciliği, yapılırken sulama önemlidir. Yağışların az olduğu sonbahar ve kış döneminde de sulama yapılmalıdır. Cennet hurması ağaçlarında sulama değişik şekillerde yapılır. Sulama sıklığı, iklim, toprak  gibi faktörlere göre değişiklik gösterir. Karık sistemi sulama gelişmiş ağaçların bulunduğu yerlerde yapılmaktadır. Bu sulama sisteminde ağaçların iki yanından geçirilen karıklar yapılmalıdır. Alttan yağmurlama sisteminde uygun bir sulama sistemi olur.

Cennet Hurması Yetiştiriciliği, yaparken hava sıcaklıkları da önemlidir. Hava sıcaklığı sıfırın altına düştüğünde gelişimi durur. Sıcaklık düştükçe ağaç büyük zarar görür. Soğuk rüzgarlar da büyük zarar verir. Bu yüzden kapalı alanlarda yetiştirilmeleri dada doğrudur böylece ağaçlar dondan korunur.

]]>
Medine Hurması https://www.hurma.gen.tr/medine-hurmasi.html Fri, 02 Nov 2018 23:45:45 +0000 Medine hurması, kendisi küçük hüneri büyük bir besin maddesidir. Medine hurması sıcak iklimde yetişen bir meyvedir. Medine hurmasının içerisinde bol miktarda lif, yağ, protein C, B1, B2 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Med Medine hurması, kendisi küçük hüneri büyük bir besin maddesidir. Medine hurması sıcak iklimde yetişen bir meyvedir. Medine hurmasının içerisinde bol miktarda lif, yağ, protein C, B1, B2 ve C vitaminleri bulunmaktadır. Medine hurması eskiden sade olarak yetiştirilip piyasaya sunulmaktayken artık günümüzde Medine hurması ile birçok farklı çeşit üretilmektedir. Çocuklar genellikle hurma yemeyi sevmezler. Onlara bile Medine hurması yedirmenin kolay yolları bulunmaktadır. Evde hazırlayacağınız kolay tarifler ile Medine hurmasından çikolata yapabilirsiniz. Medine hurması daha çok Ramazan aylarında iftar vakitlerinde oruç açarken yenilir. Fakat Medine hurması ara öğünlerde ya da kahvaltılarda da iyi bir besin alternatifidir. Medine hurma özellikle İslam dininin yaşandığı topraklarda bol miktarda yetiştiğinden midir bilinmez ama İslamiyet ile çok özdeşleşmiş bir besin maddesidir. 

Medine hurması faydaları 
 • Medine hurması bol miktarda protein, mineral ve vitamin içermektedir. Ayrıca içeriğindeki lif miktarı sayesinde metabolizma hızlandırıcı işlevi bulunmaktadır.   
 • İnsan vücudunun işlevlerini yerine getirebilmesi  ve sağlıklı bir şekilde hayatına devam edebilmesi için gerekli olan bir çok element bulunmaktadır. Medine hurması gerekli olan elementlerin pek çoğunu bünyesinde barındırmaktadır. Hatta sağlıklı bir birey hayatını sadece su ve hurma ile yıllarca sürdürebilir. Bunun en bilinen örnekleri sahabe efendilerimizdir. Günlük bir hurma hayatta kalmaya yetmiştir. 
 • Medine hurması özellikle okul çağındaki çocuklar ve gençler için çok faydalıdır. Hafızayı güçlendirir. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda meydana gelen alzheimer gibi hastalıkların oluşmasına engel olur. Çağımızda yapılan bir araştırma hafıza için faydalı olan ve beta kroten adı verilen A vitamini türünün Medine hurması içerisinde bol miktarda bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu madde hücrelere zarar veren molekülleri de yöneterek kanserin oluşmasına engel olur. 
 • Medine hurması bünyesinde bol miktarda lif barındırmaktadır. Lif açısından zengin beslenen bireyler birçok kanser hastalığından, bağırsak şikayetlerinden ve mide ile kalp hastalıklarından korunmuş olur. 
 • Çağımızda yaşanan pek çok hastalıktan korunabilmek için antioksidan özelliği bulunan besin maddelerinin tüketilmesi gerekir. Medine hurması çok iyi bir antioksidandır. Antioksidan bir çeşit gençlik iksiridir ve vücudu damar tıkanıklıklarına karşı çok iyi korur. 
 • Peygamber Efendimizin Medine de yetişen ve Acve hurması adı verilen hurmadan 7 adet yenilmesinin kalp hastalarına şifa kaynağı olacağına dair hadis-i şerifi bulunmaktadır. 
 • Ayrıca yaş Medine hurmasının doğumu kolaylaştırarak bebeklerin aldığı anne sütünü zenginleştirdiği ispatlanmıştır. 
]]>
Trabzon Hurması Yetiştiriciliği https://www.hurma.gen.tr/trabzon-hurmasi-yetistiriciligi.html Sat, 03 Nov 2018 18:36:28 +0000 Trabzon Hurması Yetiştiriciliği, Çok yıllık bitki olan Trabzon hurması, ebanaceae familyasından gelen oldukça lezzetli bir meyvedir. Anavatanı Çin olan bu meyve çok eski zamanlarda Japonya'da yetiştirilmiş ve üretimi yapılmı Trabzon Hurması Yetiştiriciliği, Çok yıllık bitki olan Trabzon hurması, ebanaceae familyasından gelen oldukça lezzetli bir meyvedir. Anavatanı Çin olan bu meyve çok eski zamanlarda Japonya'da yetiştirilmiş ve üretimi yapılmıştır. Ülkemizde yetiştiriciliği ise en çok Akdeniz Bölgesinde yapılır. Kışın yapraklarını döken bu meyvenin ağacı daha serin yerlerde özellikle de Ege, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde sık yetiştirilmektedir.

Trabzon hurması yetiştiriciliği;
 
İklim isteği, subtropik iklim meyvesi olan Trabzon hurması, sıcak ılıman iklimleri çok sever. Tropik meyve türlerine oranla çok daha dayanıklıdır. -18 derecede dayanabilen Trabzon hurması, geç çiçeklenmesi nedeniyle ilkbaharda yaşanan donlardan etkilenmez ve rüzgarlara karşı oldukça dayanıklıdır. Yüksek sıcaklık isteyen bu meyvenin en kaliteli olanları nemli bölgelerde yetişmektedir.

Toprak isteği, orta ağır ve organik madde açısından oldukça zengin ve drene edilmiş derin topraklar Trabzon hurması için daha uygundur. İyi bir ürün elde edebilmek için ph oranı 6,5-7 olan topraklar daha uygundur.

Fidan üretimi, Trabzon hurması aşılama yoluyla çoğaltılabilir. Meyveler toplandıktan sonra iyice yumuşayana için bekletilir ve daha sonra meyveler bir kovanın içinde üzerine eklenen suyun içerisinde iyice ezilir. Bu şekilde çekirdekleri posalarından ayrılır. Alınan tohumlar bol su ile yıkandıktan sonra güneş görmeyen bir yere serilerek kurutulur. Kurutulan tohumlar katlama yapılarak ya da doğrudan araziye ekilebilir. Tohumları katlama yapılacaksa, alt kısmı delikli olan bir sandığın en alt katına iri çakıllar ve üzerine de kum koyulur. Ardından hava almasını engelleyen iri kaplama kum eklenir ve tohumlar kumun üzerine serpilir. Daha sonra üzerini kum ile ördükten sonra yeniden tohumlar serpilir ve sandık dolana kadar katlama işlemi yapılır. Daha sonra süzgeçli kova yardımı ile toprak nemlendirilir. Kaplama yapılan tohumlar 7 derecede 2-3 ay içerisinde ekilecek seviyeye gelir.

Arazi hazırlığı, fidanlar ekilmeden önce toprak analizi yapılır ve analize göre toprağın ihtiyaç duyduğu gübreler verilir. Dikim yapılacak toprak engebeli ise tesviye edilir ve sonbahar mevsiminde derin sürüm yapılır.

Fidan dikimi, araziye dikim yapılmadan önce fidan yerleri işaretlemeli ve dikim çukurları 60-70 cm genişliğinde ve derinliğinde olmalıdır. Fidan dikimi, fidanlar yapraklarını döktükten sonra ve ilkbahara kadar olan dönemde yapılabilir. Soğuk olan bölgelerde ilkbahar dikimi yapılması tavsiye edilir. Ekim esnasında fidanın kök budaması yapılmalı, sökülmesi esnasında yıpranmış olan kökleri temizlendikten sonra açılan çukurlara dikilmeli ve ardından mutlaka cam suyu verilmelidir.

Toprak işlemesi, iyi verim alabilmek için ağaçların dibindeki otlar çapa ile temizlenmeli, sonbahar mevsiminde pullukla derin sürüm yapılmalıdır. İlkbahar sürümleri ise diskli pulluk ile yapılmalıdır.

Sulama, Trabzon hurması yetiştiriciliğinde ağacının iyi gelişmesi ve yeteri miktarda ürün alınabilmesi için sürgün gelişimi ve meyve büyüme dönemlerinde düzenli olarak sulama yapılmalıdır. Sulama işleminin meyvenin olgunlaştığı esnada yapılması meyvelerin çatlamasına neden olabilir. Bu nedenle sulama zamanında ve karık usulü sulama yöntemi veya alttan yağmurlama sistemi ile yapılmalıdır.

Hasat ve depolama, Trabzon hurması iriliğe ulaştığı ve kabuğunun yeşil renkten koyu turuncu rengine döndü zaman fazla yumuşamadan sert haliyle toplanmalıdır. Hasat edilen meyveler zarar görmeden toplama kaplarına yerleştirilmelidir. Trabzon hurması, pazar ömrü uzun ve pazar değeri yüksek olması bakımından depoda -1 ve 1 derecede muhafaza edildiği takdirde 6 ay tezgah ömrü olan bir meyvedir.
]]>
Cennet Hurması Nerede Yetişir https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-nerede-yetisir.html Sun, 04 Nov 2018 00:52:50 +0000 Cennet Hurması Nerede Yetişir, Halk arasında Trabzon Hurması olarak da bilinen ve kışın soğuğa dayanabilen cennet hurmasının kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlediği, cildi güzelleştirdiği ve diyet bakım Cennet Hurması Nerede Yetişir, Halk arasında Trabzon Hurması olarak da bilinen ve kışın soğuğa dayanabilen cennet hurmasının kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlediği, cildi güzelleştirdiği ve diyet bakımından da önemli bir konuma sahiptir. Ilıman iklim kuşağında yer alan bölgelerde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünyada en fazla cennet hurması üretimi yapan ülkeler; Çin ve Japonya başta olmak üzere, Brezilya, Endonezya, Mısır, Filipinler, İsrail, İtalya, ABD ve Kore'dir. Bu ülkeleri, Cezayir,  Güney Amerika, İran ve İspanya izlemektedir.

Cennet Hurması Nerede Yetişir, Türkiye'ye getirildiği tarih bilinmemekle birlikte ülkemizde çok eskiden beri cennet hurması yetiştirilmektedir. Bir subtropik iklim meyvesi olan cennet hurması Türkiye'de en çok Akdeniz Bölgesinde yetiştirilmektedir. Bu ağaç türü kışın yapraklarını döktüğü için daha serin yerlerde de özellikle Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Cennet hurmasının ülkemizde buruk çeşitleri yetiştirilmekte ve bu meyveler bazı yerlerde pek tanınmamakta, yumuşayınca yenmesi gerektiği pek bilinmemektedir. Buruk tadının olduğu anlaşılınca istenmemektedir. Bu yüzden cennet hurması yetiştiriciliği, diğer meyve türlerine göre fazla yaygınlaşmamıştır. Cennet hurması, tüketicilerce tanındıkça sevilir ve aranır hale gelmiştir.

Cennet hurması yetişme şartları: Cennet hurması ağacının gövde kabuğunda levhalar halinde çatlak oluşur. Cennet hurma ağacı ebenales grubunun ebenaceae familyasındandır. Ağacın kök yapıları kullanılan anaç türüne göre farklı olmaktadır. Cennet hurması ağacı kazık köklü olup, az miktarda saçak kökleri bulunmaktadır. Ağacının gövdesi gri renktedir. Hurma ağaçlarının türüne, kuvvetine ve yaşına göre gövde 12-35 cm çapına ulaşır. Cennet hurmasının boyu ise ortalama 5-6 metre olmakla beraber 12 metreye kadar uzayabilmektedir. Dikimin ikinci ve üçüncü senesinde fazla miktarda obur dallar görülür. Obur dallar kuvvetli ve dik olarak büyür, dallanmazlar. Üçüncü seneden itibaren obur dallar azalır, çok sayıda kısa meyve dalcıkları meydana gelir. Dinlenme döneminde tomurcuklar belirgin ve koyu kahverengidir. Bazı çeşitler sık dallanmakta, bazı çeşitleriyse seyrek dallanmaktadır.

Cennet hurması ağaçlarının dikim özellikleri: Cennet hurması fidanını dikerken, fidanın kökünü budama yapılmalıdır. Kökler birbirine karışmış ise veya  söküm sırasında yaralanmış olan kökler, yara yeri üzerinden kesilmelidir. Cennet hurmasının fidanları kazık kökü budanırken fazla kısaltılmamalıdır. Çünkü saçak kökleri fazla olmadığından zarar görebilir. Fidanlar, fidanlıktan söküldükleri derinlikte dikilmelidir. Fidana, dikimden hemen sonra can suyu verilmelidir. 

Cennet hurması ağacının gelişmesi ve meyve vermeleri için topraktan yeterli miktarda su alması gereklidir. Sürgün gelişmesinin ve meyve büyümesinin olduğu dönemler yeterli ve düzenli sulama yapmak gereklidir. Sulama yetersiz olur ise meyvelerde dökülme görülür ve meyvenin gelişimi durur. Düzensiz sulamayla meyvelerde çatlamalar oluşur. Sonbaharda ve kış aylarının kurak geçtiği dönemlerde de sulama yapılmalıdır. Fakat sulama aralıkları daha uzun tutulmalıdır. Ağaçların sulama suyu miktarı ve aralığı; iklim, toprak ve sulama biçimlerine göre değişiklik gösterir.
]]>
1 Hurma Kaç Kalori https://www.hurma.gen.tr/1-hurma-kac-kalori.html Sun, 04 Nov 2018 22:37:05 +0000 1 Hurma Kaç Kalori; Hurmanın 100’e yakın çeşidi olmakla birlikte ülkemizde 2 farklı hurma satılmaktadır. Daha büyük olan ve daha sık görmeye alıştığımız 1 adet Medjool hurması yaklaşık olarak 20-24 gram arasında ge 1 Hurma Kaç Kalori; Hurmanın 100’e yakın çeşidi olmakla birlikte ülkemizde 2 farklı hurma satılmaktadır. Daha büyük olan ve daha sık görmeye alıştığımız 1 adet Medjool hurması yaklaşık olarak 20-24 gram arasında gelmekte ve 66 kalori içermektedir. Daha küçük olan Deglet Noor hurmasının tanesi ortalama 5-7 gram ve 20 kalori içermektedir.

Hurmanın yararları arasında ilk anda sayabilecekler-imiz kabızlık, kalp problemleri, bağırsak bozuklukları, ishale ve cinsel güçsüzlüğe iyi gelmesidir. Ayrıca sağlıklı kilo almak için yüksek kalorili doğal bir ürün arıyorsanız hurma tam size göre. Tatlı bir yiyecek olan hurmanın en büyük özelliği kalorisinin büyük çoğunluğunun şekerden olmasıdır. Bu nedenle diyet listelerine pek ilave edilmemektedir. Özellikle kan şekeri yüksek olanların dikkatli tüketmesi gerekmektedir.

Hurmada bulunan vitamin ve mineraller ise şu biçimdedir. B6, C, K vitaminleri, kalsiyum, demir, manganez, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, potasyum ve fosfor mineralleri dir. Bu bulunan vitamin ve minerallerin 1 adette bulunma miktarları da aşağıda sıralanmıştır.

1 Adet hurmanın  (Orta/Normal) Besin Değerleri ise aşağıdaki gibidir.

Besin Değerleri;
 • 1 Adet hurma 42 kcal (15 g) Gelmektedir
 • Karbonhidrat; 11.25 gr
 • Protein; 0.27 gr
 • Yağ; 0.02 gr 
 • Lif; 2.25 gr
 • Kolesterol; 0 mg
 • Sodyum; 0.15 mg
 • Potasyum; 104.4 mg
 • Fosfor: 7.9 mg
 • Demir: 0.14 mg
 • Selenyum: 0,36-0,53 mg
 • Kalsiyum; 9.6 mg
 • Vitamin A;  22.35 mg
 • Vitamin C; 0.45 mg
]]>
Cevizli Hurma Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/cevizli-hurma-tatlisi.html Mon, 05 Nov 2018 09:36:34 +0000 Cevizli Hurma Tatlısı, Tatlı sevenlerin ilk tercihleri hep şerbetli tatlılardan yana olmaktadır. Sütlü tatlılardan ziyade şerbetli tatlılar daha cazip gelmektedir onlar için. Cevizli hurma tatlısı hem şerbetli hem de şerb Cevizli Hurma Tatlısı, Tatlı sevenlerin ilk tercihleri hep şerbetli tatlılardan yana olmaktadır. Sütlü tatlılardan ziyade şerbetli tatlılar daha cazip gelmektedir onlar için. Cevizli hurma tatlısı hem şerbetli hem de şerbetli tatlı olamasına rağmen yeme esnasında ağır bir his bırakmıyor. Ben şerbetli tatlıların ağır olmasından dolayı pek tercih etmiyor olsam da cevizli hurma tatlısı ağır olmadığı için şerbetli tatlılar arasında yediğim en lezzetli tatlı sıralamasında ilk sırada gelmektedir. Lezzeti yönünden sizlere garanti verebilirim. Misafirleriniz içinde farklı  ve lezzetli bir tercih olabilir. Şimdi lezzeti yönünden garantili olan cevizli hurma tatlısının tarifini sizlerle paylaşacağım.

Cevizli Hurma Tatlısı Malzemeleri
 • Bir çay bardağı eritilmiş margarin veya tereyağ
 • Bir çay bardağı sıvı yağ
 • Bir çay bardağı ılık süt
 • Bir paket kabartma tozu
 • 3,5 su bardağı un
 • Yüz gram kadar ceviz içi (iri dövülmüş)
 • Bir tatlı kaşığı tarçın
Şerbeti için
 • 3,5 su bardağı toz şeker
 • Üç su bardağı su
 • Bir tatlı kaşığı limon suyu
Cevizli Hurma Tatlısı Yapılışı
Hamur yoğurma kabının içerisine ilk olarak sıvı yağ, eritilmiş ve soğutulmuş olan margarin, kabartma tozunu ve ılık sütü ekleyip çırpma teli yardımı ile iyice karıştırın. Elenmiş unu yavaş yavaş ekleyip özlü yumuşak bir hamur elde edin. Hamuru 15 dakika kadar dinlendirdikten sonra hamurdan ceviz büyüklüğünden parçalar koparıp avucunuz içinde yuvarlayıp elinizde hamuru açın hamurun orta kısmına iri dövülmüş ceviz ve tarçın karışımından biraz koyun  karşılıklı iki kenarını üst tarafta birleştirerek yapıştırın. Hurma şeklini alan hamurları önceden ısıtılmış 190 derecelik fırına atın ve hamurların altları ve üstleri pembeleşinceye kadar pişirin. Fırından alır almaz da önceden hazırlamış ve soğutmuş olduğunuz şerbeti tatlıların üzerinde gezdirin ve şerbetin çekmesi için 1-2 saat dinlendirmeye bırakın. Tatlılar şerbetini çektikten sonra servis etmeye hazır hale gelecektir. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.
]]>
Hurma Hamilelikte Ne Zaman Yenmeli https://www.hurma.gen.tr/hurma-hamilelikte-ne-zaman-yenmeli.html Mon, 05 Nov 2018 11:32:47 +0000 Hamilelikte hurma ne zaman yenmeli sorusunun en net yanıtı her zaman olmalıdır. Ancak özellikle hamileler için bulunmaz bir besin olan hurmanın fazla yenilmesi aşırı şeker yükselmesine ve kilo alımına neden olacağından dozunda Hamilelikte hurma ne zaman yenmeli sorusunun en net yanıtı her zaman olmalıdır. Ancak özellikle hamileler için bulunmaz bir besin olan hurmanın fazla yenilmesi aşırı şeker yükselmesine ve kilo alımına neden olacağından dozunda tüketilmesine dikkat edilmelidir. Sayısız faydası olan hurma anne adayının ihtiyaç duyduğu çok önemli mineral ve vitaminlerin takviyesini sağlayarak sağlıklı bir bebek gelişimine destek olmaktadır. 

Hamilelikte hurmanın faydaları: 

Hurma hamilelikte vücudun ihtiyacı bulunan başta B9 vitamini, A vitamini, Folik asit, Potasyum olmak üzere pek çok vitamin ve minerali içeren mucize bir besindir. Hurmanın şeker oranı %60 civarında olduğundan yüksek enerji sağlama kapasitesi vardır. Ancak bu özelliğinden dolayı fazla tüketilmemesi, günde 3 adet sınırının geçilmemesi gerekmektedir.

Hamilelikte doğum öncesi hurma yenilmesi: 

Kadınlarda sağlıklı bir yumurtlamayı ve yumurtanın kalitesini etkileyen en önemli mineral folik asittir. Aynı zamanda vücutta kan üretiminde kullanılan folik asit doğum öncesi annenin kan değerlerinin düzelmesi ve döllenmeye hazır sağlıklı bir yumurtanın gelişimi için oldukça önemlidir.

Hamileliğin ilk 3 ayında hurma yenilmesi: 

Ebmriyo içinde oluşan sinir hücrelerinin sağlıklı gelişimi için folik asit ve B9 vitamini çok önemli bir yer tutmaktadır. Bebeğin yeni yeni oluşan beyin, kalp, göz hücreleri için gerekli olan folik asit ve B9 vitamini taze veya kuru hurma tüketilerek karşılanabilir. Günde iki üç adet hurmanın yanısıra iki adet kabuklu ceviz kırılarak yenilmesi çok önemlidir.

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminde hurma yenilmesi: 

Bu dönemde hem annenin hem bebeğin ihtiyacı olan enerji hurmadaki sağlıklı meyve şekeri ile takviye edilebilir. Önceki faydalarına ek olarak hurmada bulunan A vitamini annenin diş kayıplarını engelleyecek, çocuğun sağlıklı bir kemik gelişimine sahip olmasını sağlayacaktır.

Hamileliğin son 3 aylık döneminde hurma yenilmesi: 

Hamileliğin 3. trimesterinde önceki faydalarına ek olarak potasyum içeriği sayesinde hurma kas ve bacak krampların önlenmesi açısından faydalıdır. Şeker yükselmesine karşı günde üç adetten fazla tüketmemeye özen gösterilmesi gerekmektedir.

Doğum sonrasında hurma yenilmesi: 

Doğum sırasında kaybedilen enerji ihtiyacının giderilmesi, ayrıca kaybedilen kanın vücut tarafından yerine konulması için yenilebilecek bir meyvedir.  Kuran'ı Kerim'de Allah'ın Hz. Meryem'e doğum öncesinde ve sonrasında hurma ile beslenmesini vahyettiği bilinmektedir. 
]]>
Hurma Kilo Aldırır Mı https://www.hurma.gen.tr/hurma-kilo-aldirir-mi.html Tue, 06 Nov 2018 01:32:50 +0000 Hurma Kilo Aldırır Mı, En çok Japonya ve Çin'de yetiştirilen hurma çeşitli türleriyle, ülkemizde ise Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde yoğunluk gösteren bir meyve türüdür. Arabistan'da yetiştirilen kahverengi hurma türü Ram Hurma Kilo Aldırır Mı, En çok Japonya ve Çin'de yetiştirilen hurma çeşitli türleriyle, ülkemizde ise Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde yoğunluk gösteren bir meyve türüdür. Arabistan'da yetiştirilen kahverengi hurma türü Ramazan aylarında sofralar için vazgeçilmez tatlı meyvedir.

Hurma Kilo Aldırır mı

Hurmanın kiloya sebebiyet vermesi aşırı tüketimle alakalıdır. Gereğinden fazla tüketilen her hurma çeşidi içerisinde şeker oranı yüksek olduğundan kilo artışına ortam hazırlar. Tek bir hurmada 20 kalori olduğu düşünülürse kuru ballı hurmanın fazla tüketimi yüksek kalori sebebiyle kilo alımını hızlandırır. Bu nedenle 2-3 adet kuru hurma tüketimi uygundur. Bu meyve ayrıca bağırsak çalıştırdığı için kilo verme yönüyle diyete uygundur. Ara öğünlerde yenilmesi tavsiye edilir. Hurma, doğal yoldan şeker ihtiyacını karşılar. Vücutta tokluk hissi uyandırır.
Özellikle bayanların sık sık yaşadığı tatlı krizlerinin giderilmesine yardımcı olur. İçerisindeki lif oranının yüksek olmasıyla kabızlık riskini azaltır. İçerdiği vitamin ve mineraller açısından sağlık yönüyle faydalıdır. Fakat içerisinde şeker miktarı yüksek olduğu için tüketirken aşırıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Aksi halde kilo aldırır. Burada önemli olan nefsinize sahip çıkmanız olacaktır.

Hurma, vücuda alındığında hızla kana karıştığı için yine hızlı bir şekilde yağa dönüşerek kilo artışını tetikler. Ne kadar fazla miktarda tüketilir ise o kadar fazla yeme isteği uyandırarak bünyeye şeker girişini hızlandırır. Ayrıca kan şekerinde dengesizlik meydana getirerek diyabet, damar sertliği ve hiper tansiyon gibi sağlık problemlerinin başlamasına sebep olabilir.


]]>
Hamilelikte Hurma https://www.hurma.gen.tr/hamilelikte-hurma.html Tue, 06 Nov 2018 06:00:41 +0000 Hamilelikte Hurma, Her anne adayı hamilelik süresi boyunca kendi sağlığı ve bebeği için tükettiği besinlere oldukça dikkat etmelidir. Anne karnındaki bebek anne adayının tükettiği besinler sayesinde gelişimini tamamlar Hamilelikte Hurma, Her anne adayı hamilelik süresi boyunca kendi sağlığı ve bebeği için tükettiği besinlere oldukça dikkat etmelidir. 
Anne karnındaki bebek anne adayının tükettiği besinler sayesinde gelişimini tamamlar O nedenle anne adayı daha çok doğal besinleri tercih etmelidir. Hurma da bu doğal ve sağlıklı besinler bir tanesidir. İçeriğinde bulunan mineral ve vitamin bakımından anne adaylarının tüketimi için oldukça idealdir. Bu nedenle çoğu uzman tarafından şifalı besin olarak adlandırılmaktadır. Hurmanın faydaları arasında ayrıca anne adaylarına enerji ve güç verdiği de yer almaktadır. bu enerjiden aynı şekilde anne karnındaki bebekte faydalanır. 

Hamilelikte hurma diğer faydaları, 
 • Hurmanın içinde bulunan oksitosin maddesi, anne adayına doğumu kolaylaştırıcı bir etki sağlar. Çoğu yerde hurma, hızlı doğum adıyla da bilinmektedir. Çoğu kaynakta hurmanın bu etkisine hızlı doğum ifadesi yer verilmektedir. Oksitosin maddesinin bu denli etkili olmasının sebebi, doğum sancılarını başlatan hormonu salgıladığı içindir. Bunun yanı sıra oksitosinin anne sütünü artırıcı etkisi de bulunur. 
 • Hurmada, neredeyse diğer meyve türlerinde olduğu gibi vücutta kolaylıkla parçalanabilen bir şeker bulunur. Bu şeker türü fruktozdur. Bu sayede anne adayına hareket ve enerji verir. 
 • Hurmanın içinde potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum, fosfor, klor, demir ve kükürt minerallerinin yanı sıra A, B, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri de bulunur. Hurmanın içinde bulunan zengin mineral ve vitaminler, anne adayının günlük alması gerekn mineral ve vitamin miktarına eş değerdir. Bunlar arasında en önemlileri B vitamini olan folik asittir. Folik asit anne adayına yeni kan hücresi oluşturmak ve kanı yenilemek gibi konularda fayda sağlar. Ayrıca anne adayında hamilelik süresinde oluşabilecek bulantı ve mide kaynaması gibi durumlar vücutta potasyum eksikliğinden kaynaklanır. Hurma vücutta kaybolan potasyum eksikliğini giderme de birebirdir.
 • Hurma, vücuttaki su dengesinin korunmasına yardımcı olur. Anne adayının temiz oksijen olmasına katkı sağlayarak bebeğin gelişimine katkıda bulunur.
Tüm bu faydalar göz önünde bulundurulunca, hurmanın hamilelik süresi boyunca tüketilmesinde herhangi bir sakınca olmadığı sonucuna ulaşılır. Ancak tüm besinlerde olduğu gibi hurmanın da tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Aksi halde, farklı sonuçlarla karşılaşılır. 

]]>
Hurma Yaprağı https://www.hurma.gen.tr/hurma-yapragi.html Tue, 06 Nov 2018 10:59:34 +0000 Hurma Yaprağı, Hurma, Türkiye'de hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Ancak en çok yetiştiği yer Akdeniz bölgesinin Antalya yöresidir. Hurma meyvesinin ağızda bırakan bal kıvamındaki tadının yanı sıra yaprağı da bitkise Hurma Yaprağı, Hurma, Türkiye'de hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Ancak en çok yetiştiği yer Akdeniz bölgesinin Antalya yöresidir. Hurma meyvesinin ağızda bırakan bal kıvamındaki tadının yanı sıra yaprağı da bitkisel çözüm yolları için kullanılır.

Hurma yaprağı: Yaprak ağızda çiğnenirse ağız içi ve diş ağrılarının giderilmesine diş eti problemlerine fayda sağlar. Hintliler balık yedikleri zaman bu yaprağı çiğnerler. Balığın koku bırakmasını engeller. Mideye iyi gelerek kuvvet verir. İştahı açıcı etkiye sahiptir. Yaprağı çiğnenip üstüne su içerseniz kalbe güç verir.

Hurma Yaprağı Çayı

Hurma yaprağı bitkisel içecek olarak kullanıldığında da çok faydalıdır. Arabistan bölgesinde eskiden bu yana süregelen bu yaprağın çağ olarak tüketimi halen revaçtadır. Hurma yaprağı temizce yıkanarak su içerisinde kaynatılıp dinlendirilerek tüketilmelidir. Vücuda dinç, dinamiklik ve enerji hissi verir. İç organların daha güçlü ve dayanıklı olmasına yol açar. Dokuların ve hücrelerin dostudur. Kan basıncını dengeler. Günde 2 çay bardağı tüketildiği takdirde kanser riski olan kişilerde bu riski ortadan kaldırdığı Hintli ve Arap doktorları tarafından belirlenmiştir.

]]>
Taze Hurma Kaç Kalori https://www.hurma.gen.tr/taze-hurma-kac-kalori.html Wed, 07 Nov 2018 02:11:21 +0000 Taze hurma kaç kalori, Taze hurma C vitamini açısından oldukça zengin olan ve vücuda dayanıklılık veren bir meyvedir. 1 tane taze hurma 1 porsiyon meyveye denk olarak bilinmektedir. Taze hurma içeriğinde yüksek miktarda nişasta g Taze hurma kaç kalori, Taze hurma C vitamini açısından oldukça zengin olan ve vücuda dayanıklılık veren bir meyvedir. 1 tane taze hurma 1 porsiyon meyveye denk olarak bilinmektedir. Taze hurma içeriğinde yüksek miktarda nişasta glikoz, mineral ve bir çok vitamini barındırmaktadır. Taze hurma hemen hemen herkes tarafından sevilen bir besindir. Özellikle yeni doğum yapan anneler için vücutta çok büyük faydalar sağlamaktadır. Doğum sırasında kaybedilen enerji ve kanın normal dereceye ulaşmasında fayda sağlayan taze hurma vücutta daha bir çok olumlu etkiye neden olmaktadır. Kişide bulunan balgamlı öksürüğü doğal bir şekilde tedavi edici niteliğe sahip olan taze hurma, tansiyonu da düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Taze hurma kaç kalori öğrenmek için hurmanın büyüklüğü önem taşımaktadır. Hurmanın büyüklüğü kalorinin değişmesine neden olmaktadır. Ayrıca hurmadaki tatlılık oranı da kalorinin değişmesine neden olmaktadır. Daha tatsız olan hurmalar kalorisi daha düşük hurmalardır. Bu durumlar göz önünde bulundurularak hurmanın asıl kalorisi hesaplanmaktadır. Ayrıca taze hurma kaç kalori tam olarak bulmak için hurmayı gram hesabına göre değerlendirmek en doğru sonucun alınmasında fayda sağlamaktadır. Taze hurma kilo kontrolü sağlamak isteyenler için tüketmekte sakınca olmayan tatlı bir meyvedir. Kalori oranı düşük lifli bir meyve olan taze hurma bağırsakların iyi çalışmasını sağlayarak zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Taze hurmanın gram olarak kalori incelemesi:
 • Küçük 1 tane taze hurmanın 50 gram olduğu düşünülürse 30 kaloridir.
 • Orta boy 1 tane taze hurmanın 65 gram olduğu düşünülürse 45 kaloridir.
 • Büyük 1 tane taze hurmanın 80 gram olduğu düşünülürse 57 kaloridir.
]]>
Yaş Hurma Kaç Kalori https://www.hurma.gen.tr/yas-hurma-kac-kalori.html Wed, 07 Nov 2018 10:01:05 +0000 Yaş hurma kaç kalori, kış mevsiminde her evde bulunması gereken bir meyve olan yaş hurma C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kalori değeri olarak oldukça yüksek olan yaş hurma 1 porsiyon meyve tabağına eşit kalori içerir Yaş hurma kaç kalori, kış mevsiminde her evde bulunması gereken bir meyve olan yaş hurma C vitamini bakımından oldukça zengindir. Kalori değeri olarak oldukça yüksek olan yaş hurma 1 porsiyon meyve tabağına eşit kalori içerir. 

Yaş hurma kaç kalori denildiğinde 1 adet orta boy yaş hurma 100 kalori olarak cevap verilebilir. Faydası saymakla bitmeyen yaş hurma hamilelik ve doğum sonrasında tüketilmesi uzman hekimler tarafından tavsiye edilir. Kalori olarak yüksek olan yaş hurma, vücudun kan dengesini ayarlayarak vücuda enerji verir. 

Yaş hurma içerdiği yüksek demir, glikoz, C vitamini ve minareler sayesinde vücut direncini korur. Yaş hurma özellikle kemik gelişimini tamamlayan çocuklara ve halsizlik yaşayan insanlara bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. 150 gramlık yaş hurma 120 kaloriye eşittir. Kilo kontrolüne dikkat eden kişilerin ve şeker hastalarının çok fazla tüketmemesi uzman hekimlet tarafından önerilir. Rahim kasılmaları,  rahim sancıları, öksürük,  soğuk algınlığı ve güçsüzlük sorunları için ilaç değerinde bir meyvedir. C vitamini yönünden zengin olan yaş hurma tam bir mineral ve güç deposudur.

90 gram yaş hurma 63 kaloriye sahiptir. İçerdiği yüksek lif sayesinde sindirim sistemine yardımcı olur. A vitamini yönünden zengin olan yaş hurma göz ve çevresini koruyarak daha rahat görmeyi sağlar.

120 gr Yaş hurma kalori besin değeri
 • Karbonhidrat: 10.03 gram 
 • Protein: 0.47 gram
 • Yağ: 0.03 gram
 • Lif: 2.30 gram
 • Sodyum: 1.4 gram 
 • Potasyum: 125.1 mg
 • Kalsiyum: 8.7 mg
 • A vitamini: 185.9 mg
 • C vitamini: 6.10 mg
 • Demir: 0.3 mg
 • Kalori: 60 kalori
]]>
Hurma Dolması https://www.hurma.gen.tr/hurma-dolmasi.html Thu, 08 Nov 2018 03:07:25 +0000 Hurma Dolması, nedense hurma sadece Ramazan ayında gelir pek çok kişinin aklına. Besin değerleri ve faydaları o kadar fazla olan bu meyvenin vücudu temizlediği, kalp sağlığını koruduğu, hafızayı güçlendirdiği, Hurma Dolması, nedense hurma sadece Ramazan ayında gelir pek çok kişinin aklına. Besin değerleri ve faydaları o kadar fazla olan bu meyvenin vücudu temizlediği, kalp sağlığını koruduğu, hafızayı güçlendirdiği, tansiyon ve diyabet gibi bir çok hastalıkla mücadele ettiği uzmanlar tarafından kesin kabul görmüş durumda. Antioksidan özelliği olan hurma kalp ve damar tıkanıklıklarını engelleyerek, kanser hastalıklarına yakalanma riskini son derece düşürüyor. Hurma beyni ve hafızayı güçlendiren ve destekleyen bir besin olduğundan özellikle çocuklara düzenli olarak verilmesinde de fayda var. Günde 3 adet şeklinde tüketilen hurma bir insanın günlük magnezyum ihtiyacını karşılamaktadır. Tatlıyı sevmeyen hemen hemen yok gibidir. Bu arada şekerin zararları artık bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Peki o zaman tatlı ihtiyacımızı neden bu kadar sağlıklı bir meyve ile hurma dolması ile karşılamayalım. Hurma dolması hem şekerin vücuda verdiği zararı vermiyor hem de ekstra olarak vücuda sağlıklı mineral ve vitamin yüklüyor. Hurma dolması tarifi bugüne kadar yapmış olduğunuz tatlılar arasında en kolayı olarak yerini alacak bir tarif. Lezzeti ise başka bir alem. Yağ, şeker, un içermeyen hurma dolması, doğallığıyla tatlı ve enerji ihtiyacınız için kökten bir çözüm.

Hurma dolması için gereken malzemeler, 

 • 20 adet hurma
 • 1 çay bardağı iri dövülmüş ceviz
 • 3 yemek kaşığı kuru siyah üzüm
 • 3 yemek kaşığı kuru kayısı
 • 2 yemek kaşığı tahin
 • 1.5 yemek kaşığı üzüm pekmezi
 • 1 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 çay kaşığı toz tarçın

Hurma dolması yapılışı,

Cevizi çok ufak olmayacak şekilde dövün. Kuru kayısı ve kuru üzümü mutfak robotundan sakız kıvamına gelecek şekilde geçirin. Koyu kıvamdaki üzüm kayısı karışımına tahin, pekmez, ceviz, toz tarçın ve toz zencefili ilave edin. Hurmaların çekirdeklerini hurmaları dağıtmadan dikkatlice çıkarın. Hazırladığınız iç harcı hurmaların içine doldurun. Dilerseniz Hindistan cevizine bulayarak servis edebilirsiniz.

]]>
Kuru Hurma Kaç Kalori https://www.hurma.gen.tr/kuru-hurma-kac-kalori.html Thu, 08 Nov 2018 13:01:48 +0000 Kuru hurma kaç kalori: Kuru hurma vücuda faydasıyla bilinen ve birçok kişi tarafından kutsal olduğuna inanılan bir meyvedir. Kuru hurmanın içerdiği folik asit, potasyum ve demir vücuda sağlık kazandırmaktadır. Ayrıca kuru hurm Kuru hurma kaç kalori: Kuru hurma vücuda faydasıyla bilinen ve birçok kişi tarafından kutsal olduğuna inanılan bir meyvedir. Kuru hurmanın içerdiği folik asit, potasyum ve demir vücuda sağlık kazandırmaktadır. Ayrıca kuru hurma yüksek miktarda kalsiyum ve lif de içermektedir. Özellikle iftar sofralarının olmazsa olmazlarından olan kuru hurma aç karnına tüketildiğinde vücuttaki bir çok hastalığı giderecek nitelikleri taşımaktadır. Kişide kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği yapılan araştırmalarca açıklanmış olan kuru hurma düzenli ve bilinçli tüketildiği takdirde kilo aldırmadan vücutta bir çok hastalığın oluşma riskini azaltmaktadır. Kişide boğaz ağrısı, bronşit, balgamlı öksürüğe iyi gelen kuru hurma soğuk algınlığı ile oluşan bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bir çok hastalığın doğal olarak tedavi, edilmesinde rol oynayan kuru hurma lif, mineral ve fenol açısından zengin bir meyve olduğu için bir çok meyveden daha fazla mineral ve vitamine sahiptir.

Kuru hurma kaç kalori bir çok kişinin merak ettiği bir sorudur. Kuru hurmanın tatlı bir meyve olması kalorinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Fakat kuru hurmadaki tatlılık dozunda tüketildiğinde kişide kilo alımına neden olmaz. Aksine bağırsakların hızlı çalışmasına fayda sağlayarak kilo kaybı yaşanmasına neden olur. Vücutta kanser oluşumu riskini büyük oranda düşüren kuru hurma aç karnına özellikle sabahları 1 veya 2 tane tüketildiğinde iştahı keser, vücuda genel olarak sağlık ve direnç kazandırır. Kuru hurma kaç kalori öğrenmek içi gram hesabı yapılması gerekmektedir. Kişinin tüketeceği kuru hurma porsiyon ve gram hesabı ile değerlendirilerek sonuca ulaşılmalıdır.

Gram ve porsiyon hesabı ile kuru hurma kaç kalori:
 • Küçük bir porsiyon kuru hurmanın 25 gram olduğu düşünülürse 60 kaloridir.
 • Orta porsiyon kuru hurmanın 50 gram olduğu düşünülürse 120 kaloridir.
 • Tam porsiyon kuru hurmanın 75 gram olduğu düşünülürse 180 kaloridir.


]]>
Cennet Hurması Kurusu https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-kurusu.html Thu, 08 Nov 2018 22:52:19 +0000 Cennet hurması kurusu, Cennet hurması hemen hemen herkes tarafından sevilen bir kış meyvesidir. Çoğu insan tarafından ömrünün uzatılması adına cennet hurması kurutularak uzun zaman muhafaza edilmektedir. Cennet hurması kurutul Cennet hurması kurusu, Cennet hurması hemen hemen herkes tarafından sevilen bir kış meyvesidir. Çoğu insan tarafından ömrünün uzatılması adına cennet hurması kurutularak uzun zaman muhafaza edilmektedir. Cennet hurması kurutulduğunda içeriğindeki değerleri kaybetmemektedir. İçeriğindeki tüm değerleri kurutulduğunda da barındıran bu meyve vücut için gerekli olan bir çok vitamin ve minerali barındırmaktadır. Cennet hurması kurusu bünyesinde bol miktarda protein, karbonhidrat, selüloz, fosfor, kalsiyum ve demir barındırmaktadır. Ayrıca sodyum, tanen, potasyum, magnezyum, A vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B3 vitamini ve C vitaminleri içermektedir. 

Cennet hurması kurusu 1 sene muhafaza edilebilen bir besindir. Cennet hurmaları kurutmak için yeşile yakın henüz yeni yeni sararmış olmaları gerekmektedir. Henüz olgunlaşmamış cennet hurmaları taze iken yenilmez fakat kurutulunca tatları olgun hurma tadını almaktadır. Hurmalar kurutulurken sap kısmının mutlaka olması gerekmektedir. Sap kısmına ip bağlanarak asılan ve daha sonra çok ince bir şekilde soyulan cennet hurmaları bu şekilde kurutulmaktadır. Cennet hurmaları uzun süre dayanması amaçlanarak kurutulmaktadır. Cennet hurmalarının faydalarından her mevsim yararlanmak için kurutularak tüketilmesi tercih edilmekte ve lezzetinden faydalanılmaktadır.

Cennet hurması kurusu faydaları
 • Kalp ve damar hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücuda dayanıklılık kazandırır.
 • Sindirim sistemine ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelmektedir.
 • Kanser hastalıklarının vücutta oluşum riskini azaltmaktadır.
 • Mideyi kuvvetlendirir ve mide hastalılarının oluşumunu engeller.
 • Bağırsak hastalılarına iyi gelmektedir. Bağırsak iltihabını iyileştirmektedir.
 • Cildi güzelleştirir ve cildin daha parlak canlı görünmesine fayda sağlar.
 • Kabızlık giderici özelliğe sahiptir. Bağırsakları çalıştırarak düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar.
]]>
Hurma Tohumu https://www.hurma.gen.tr/hurma-tohumu.html Fri, 09 Nov 2018 14:23:24 +0000 Hurma Tohumu, Hurma tohumu bilindiği üzere birden fazla rahatsızlığa faydalı olan ve özellikle Ramazan ayları içerisinde tok tutma özelliğiyle yenilmesi tavsiye edilen ve aynı zamanda kutsal sayılan bir meyve türüdür. Hurma to Hurma Tohumu, Hurma tohumu bilindiği üzere birden fazla rahatsızlığa faydalı olan ve özellikle Ramazan ayları içerisinde tok tutma özelliğiyle yenilmesi tavsiye edilen ve aynı zamanda kutsal sayılan bir meyve türüdür. Hurma tohumu sert bir yapıya sahiptir. Ancak hurma tohumu öğütülerek kahve şeklinde tüketilebiliyor. Aynı şekilde yapılmış olan son araştırmalara göre de doğum kontrol ilacı üretiminde kullanılabileceği yapılan araştırmalar arasındadır. Hurma tohumu birden fazla insan tarafından kutsal sayılıyor ve cüzdanlarında taşıdıkları zaman bereket getirdiğine inanılıyor. Hurma tohumundan aynı zamanda da sabun üretimi yapılmaktadır.

Hurma Tohumu Nasıl Kurutulur ve Öğütülür Hurma tohumunu kahve olarak tüketmek istiyorsak öncelik olarak tohumun kurutulup kavrulması lazımdır. Tohumları toplayıp iyi bir şekilde yıkadıktan sonra direk güneş ışığına maruz kalmayacak hava dar olan bir ortamda iyice kurutulur. Daha sonra yağ ya da su eklemeyecek şekilde koyu kahverengine dönüşene kadar kavrulur ve kahve çekirdeği öğütme makinesi içerisinde iyice öğütülür.

Hurma Tohumu Faydaları Nelerdir Hurma tohumu ile ilgili yapılan araştırmalarda prostat kanserine karşı koruma teşkil ettiği ve prostat kanseri tedavisinde de faydası olduğu ortaya konulmuştur. Hurma tohumu ezilip kaynatılırsa böbrek taşlarını parçalar ve böbrek kumlarının dökülmesine yardımcı olur. 6 adet tohumu kırıp 2 içme su bardağı içerisinde yaklaşık olarak 10 dakika kaynatıp süzerek sabah ve akşam olmak üzere içilmesi lazımdır. Hurma tohumunu yakarak kendinize sürme hazırlayabilir ve gözünüze sürmek kaydıyla göz çapağı ve kirpik dökülmesine engel olup önüne geçilebilir. Hurma tohumundan üretilen sabundan mantar tedavisinden de faydalanılmaktadır. Kadınların özellikle menopoz zamanlarında kemik erimesi problemine karşı kullanılmaktadır. Hurma tohumu kahvesini düzenli olarak tükettiğimiz taktirde kemik erimesine karşı kendimizi koruyabilir ve eğer kemik erimesi başladığı taktirde yavaşlamasını kolaylaştırabiliriz. Cinsel gücü arttırır ve aynı şekilde sperm sayısını ve sperm kalitesini de yükseltmektedir. Ülser hastalığına karşı olumlu etkileri ve faydaları bulunmaktadır. Sindirime yardımcı olmakta ve hazmı daha da kolaylaştırmaktadır. 

Hurma Tohumu Nasıl Kullanılır Hurma tohumu öğütülerek tavuklara yem olarak da kullanılmaktadır. Tavuk yemine karıştırılıp kullanıldığı taktirde tavukların sağlıklarının daha da iyi olduğu ve yumurta kalitesini de arttırıcı olduğu görülmektedir. Tohum toz haline getirilip kahve olarak piyasalarda tüketilmektedir. Tespih yapımında kullanılmaktadır. Toz haline getirilerek süt ya da yoğurt ile beraber tüketim yapılabilmektedir. Hurma tohumu tozu tahin ve bal ile beraber de kullanılabilir. 

Hurma Tohumu Nasıl Dikilir Dikilecek tohumlar ılık suda iki gün bekletilir. Plastik bir kap içerisine torf yerleştirilerek tohum kabın içine konulur. Çimlenme gerçekleştikten sonra toprağa dikilir.
]]>
Hamilelikte Cennet Hurması https://www.hurma.gen.tr/hamilelikte-cennet-hurmasi.html Fri, 09 Nov 2018 18:17:52 +0000 Hamilelikte Cennet Hurması, sayılamayacak kadar faydası vardır. Cennet hurması aynı zamanda Trabzon hurması olarak da bilinir. İçerisinde bir çok vitamin ve mineral bulundurduğundan hamilelikte bebek içinde çok faydalıdır Hamilelikte Cennet Hurması, sayılamayacak kadar faydası vardır. Cennet hurması aynı zamanda Trabzon hurması olarak da bilinir. İçerisinde bir çok vitamin ve mineral bulundurduğundan hamilelikte bebek içinde çok faydalıdır. Bebeğin gelişimi için doğal bir besindir. Diyet lifi açısından da oldukça zengin bir meyvedir. Cennet hurmasının 100 gr. kadarı 3,6 gr. lif içerir. 100 gr’ ı aynı zamanda 70 kaloriye eşittir.Potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor bakımından oldukça zengindir. Ve ayrıca içerisinde B1, B2,B9, B6, A ve betakaroten vitaminlerini içermektedir. Cennet hurması düşük riski olan hamileliklerde tüketilmeden önce doktora danışılmalıdır. Hamilelik öncesi hamilelik aylarında ve doğum sonrası tüketilebilir çok zengin kaynaklı doğal bir meyvedir.

Hamilelikte Cennet Hurması Faydaları Nelerdir

 • Cennet hurmasında bulunan kalsiyum bebeğin iskelet yapısını şekillendirmesi açısından çok faydalıdır.
 • Cennet hurması A vitamini barındırmasından dolayı özellikle hamilelik dönemlerinde vücut direncini ve sağlıklı olmayı sağlar. Antioksidan kaynağıdır. Cennet hurmasını taze meyvesi, likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten gibi antioksidanları içerir. Antioksidan içerdiğinden gözlere de bire bir iyi gelir. Önemli bir C vitamini kaynağıdır. Günlük C vitamini eksiğini 100 gr. cennet hurmasıyla giderilebilinir. 
 • Cennet hurması içerisinde magnezyum barındırdığından böbrekler için önemli doğal bir besin kaynağıdır.
 • Cennet hurması demir vitamini bulundurduğundan hamilelikte kansızlık yani anemi sorununa da faydalıdır. Anne adayları hamilelik aylarında cennet hurması tükettiği takdirde demir ihtiyacının bir kısmını da giderir.
 • Hamilelikte vücuttaki su dengesini sağlamak için potasyum açısından zengin olan cennet hurmasını tüketmek çok faydalıdır. Böylelikle vücuttaki su dengesini potasyum sağlar. Potasyum içeriği hamilelikte meydana gelen bulantıları ve fiziksel yorgunluğu önler.
 • Cennet hurması folik asit bakımından da çok zengindir. Hamilelikten önce cennet hurması tüketilmeye başlandığı takdirde tüm hamilelik boyunca alınması gereken folik asit açısından da cennet hurması zengin bir meyvedir. En az üç ay önceden alınmaya başlanmalıdır. Planlı hamilelikler için.
 • Cennet hurması aynı zamanda bakır deposudur. Bağışıklık sistemini destekler. Savunma sistemini güçlendirir. Vücudu savunan metabolizmaların çalışmasını sağlar. Hücreleri yeniler. Bakır aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin yapımını sağlar.
 • Cennet hurması lif içeriği açısından zengin olduğundan mide, bağırsak sisteminin çalışmasını sağlar, kabızlığa engel olur. Kalp sağlığını da  korur. Lif oranının yüksek olması hipertansiyonu önler. Şekeri yüksek olan hamilelerin dikkat etmesi gerekir. Karbonhidrat içerdiğinden öğünlerde yarım cennet hurması tüketmeleri gerekmektedir.

]]>
Hurma Fidanı https://www.hurma.gen.tr/hurma-fidani.html Fri, 09 Nov 2018 22:08:54 +0000 Hurma Fidanı, eski çağlardan beri meyvelerini yiyebilmek için Ortadoğu da yetiştirilen palmiyegiller sınıfından 14 farklı türü olan bir bitkidir. Bu fidanın anavatanı Irak ve civarıdır. İngilizce olarak adına date palm denilm Hurma Fidanı, eski çağlardan beri meyvelerini yiyebilmek için Ortadoğu da yetiştirilen palmiyegiller sınıfından 14 farklı türü olan bir bitkidir. Bu fidanın anavatanı Irak ve civarıdır. İngilizce olarak adına date palm denilmektedir. Hurma fidanının dişisi ve erkeği ayrıdır. Meyve vermesi açısından dişi olan fidanın yakın bölgelerinde erkek fidanların bulunması gerekmektedir ki erkek olan fidanın çiçek polenler dişi ağacın çiçeklerine değerek meyve oluşumuna sebep olabilsin. Aksi halde meyve vermez ve de çiçekleri dökülmeye başlar. Uzun bir sap üzerinde yapraklar dizilidir. Bu yapraklar sert, ince, uzun ve diken gibi sivri uçlu ve çok fazla sayıda bulunmaktadırlar. Hurma fidanı büyüme gösterdikçe yaprakların büyüklüğü bu duruma göre değişmektedir. Bir yaprak en fazla 6 metreye kadar uzunluk gösterebilir. Toprak altında sürekli olarak yeni kökler çıkaran hurmalar saçaklanıp derinliklere doğru kuvvetlenerek ilerleme göstermektedir.

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir 

Öncelikle dikilecek olan çekirdek ılık suda yaklaşık olarak 24-48 saat aralığında bekletilir. Çekirdeğin çimlenmesi için plastik olan bir kaba içerisinde zengin minerallere yer veren torf eklenir. Hurma çekirdeği de bu kaba eklenir. Kabın kapağı kapatılması gerekir. Çekirdeğin çimlenerek sağlıklı ve güçlü bir hurma fidanı yetişmesi için torf önemli ve bol mineral içeren bir maddedir. Eğer elde torf yok ise bu aşama geçilerek çekirdek direkt olarak toprağa ekilebilir. Ekilen çekirdek ışık görmeyen kapalı bir ortamda oda sıcaklığı içinde 3-4 gün bekletilerek çimlenmesi beklenir. Bu aşamadan sonra çekirdek çimlenmeye başlayacaktır. Ve fidesini gösterir. Çekirdek toprağın altına 5-15 cm kadar inerek köklenmeye başlar.Saksının ya da kabın altının delik olması bu neden ile önemli bir adımdır. Kabın ya da saksının altında delik yok ise altına delik açılması gerekmektedir. Hurma fidanı, 10-15 gün içerisinde ilk yaprağı ile filizlenmeye başlar. Küçük bir kap içerisinde yetiştirilmeye başlandı ise kök vermeye başladıktan sonra daha büyük başka bir kaba ya da daha derin bir saksıya alınmalıdır. Gelişimi öncelikle direkt ışık görmeyen ortamlarda izlenmelidir. Fakat zaman ilerleyerek hurma fidanı büyümeye başlayınca da altından su ve tepesinden de güneş eksik edilmemelidir. Bazı zamanlarda  da susuz bırakılarak susuz ortamlara alıştırılabilir. 

Hurma fidanı sıcağı sevmekle birlikte soğuğa da hiç dayanamaz, kışın dışarıda bırakılırsa kuruyacaktır. Büyümesi ise oldukça sabır isteyen uzunca bir zaman alır. Hurma fidanları çekirdekten yetiştiğinde önce gelen yaprakları çimen gibi uzunca ve tek parça olarak oluşur. Tek parça olan bu yaprakların üzerine yaprakların dizilmesi ise 3-4 yılı bulmaktadır.


]]>
Hurma Tozu https://www.hurma.gen.tr/hurma-tozu.html Sat, 10 Nov 2018 04:49:37 +0000 Hurma Tozu, Hurma, Türkiye'de hemen hemen her bölge iklimine ve toprağına uyum sağlayan bir meyvedir. Ancak genellikle Akdeniz bölgesinin Antalya yöresinde bolca yetiştirir. Hurma meyvesinin kurutulmasından elde edeceğiniz tozu ile Hurma Tozu, Hurma, Türkiye'de hemen hemen her bölge iklimine ve toprağına uyum sağlayan bir meyvedir. Ancak genellikle Akdeniz bölgesinin Antalya yöresinde bolca yetiştirir. Hurma meyvesinin kurutulmasından elde edeceğiniz tozu ile çeşitli tatlılarda, meyve suyu üretiminde, dondurma yapımında ve sıcak içecekler hazırlanmasında hurma tozundan faydalanmanız mümkündür. Hurma meyvesine ait toz sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Hurma Tozu Faydaları Nelerdir
 • Hücre yenileme etkisine sahip olan nadide meyve türüdür.
 • Doyurucu özelliğe sahiptir.
 • İçerisinde bulunan vitamin sayesinde önemli bir besin kaynağıdır. İçerisinde A, C, B1, B2 vitaminleri bulunmaktadır.
 • Antioksidan görevi mevcuttur.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanser hastalığına yakalanma riskini azaltan selenyum açısından da zengin brir şifa kaynağıdır.
 • Flor içerir. Bu madde diş çürümelerini önleyici özelliğe sahiptir.
 • Hurma toz halinde yenildiğinde aromasıyla damakta enfes bir tat bırakır.
Hurma Tozu Nasıl Elde Edilir

Öncelikle olgunlaşmamış taze hurma yıkanarak kabukları soyulup güneş gören yerde sap kısımlarından iplere asılarak kurutulur. Belirli zaman aralığında kuruyan bu hurmalar havanda dövme yöntemiyle veya mutfak robotlarıyla çekilerek toz haline getirilir. Hurma sağlık açısından gayet yararlı bir meyve olduğundan toz haline getirilen bu meyveyi birçok alanda değerlendirmeniz mümkündür.

Hurma Tozundan Sıcak İçecek Yapılır Mı

Tabi ki. Bunun için ihtiyacınız olan bir bardak su ve bunun kaynatılması için uygun bir kaptır. Kaynatılmış olan bir bardak sıcak su içerisine istenilen miktarda hurma tozu eklenip karıştırılarak krema kıvamında nefis sıcak içecek elde edilir. Bu tozun şeker oranı yüksek olduğundan ayrıca şeker kullanılmasına gerek yoktur. Soğuk kış aylarında ısınmak için ve içerisindeki vitamin sayesinde vücut direncinizi arttırmak istiyorsanız ve farklı bir tat arıyorsanız mutlaka hurma tozu çayını denemenizi öneririz.
]]>
Cennet Hurması Fidanı https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-fidani.html Sat, 10 Nov 2018 14:27:36 +0000 Cennet hurması fidanı: Ebenaceae) familyasındandır. Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklime sahip bölgelerde yetişen bir ağaç türüdür. Cennet hurmasına Trabzon hurması da denmektedir. Kışın aylarında yaprağını d Cennet hurması fidanı: Ebenaceae) familyasındandır. Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklime sahip bölgelerde yetişen bir ağaç türüdür. Cennet hurmasına Trabzon hurması da denmektedir. Kışın aylarında yaprağını döken geniş tepeli seyrek dallı bir ağaç türüdür. Cennet hurmasının yurdu Çin ’dir. Bu meyve çeşidi çok eski tarihlerde Japonya ya getirilerek burada büyük oranda üretim yapılmaktadır. Cennet hurması fidanının gövde kabuğu levhalar halinde çatlak olur. Bu meyve çeşidi kışın yapraklarını döktüğünden, daha serin bölgeler de, özelliklerde Karadeniz,  Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmektedir. Cennet hurma fidanı ebenales takımının ebenaceae familyasına aittir. Cennet hurma ağacı diospyros cinsine girdiği bilinmektedir. Cennet hurması fidanının kök yapıları kullanılan anaç çeşidine göre farklı olur. 

Cennet hurması fidanı kazık köklüdür, az miktarda saçak kökleri de bulunmaktadır. Cennet hurması ağacının gövdesi gri renkte olmaktadır. Hurma ağaçlarının kuvvetine türüne ve yaşına göre gövde 12-35 cm çapına ulaşmaktadır. Cennet hurmasının boyu ise ortalama olarak 5-6 m olmakla birlikte 12 metre ye kadar uzadığı da görülmüştür. Cennet hurması fidanını dikerken, fidanın kökünü kesinlikle budama yapmak gerekir. Kökler birbirine karışmış olabilir. Söküm sırasında kökleri yaralanmış olan, yara yeri üzerinden kesilerek alınmalıdır. Cennet hurmasının fidanlarının kazık kökü çok fazla kısaltılmamalıdır. Genellikle saçak kökleri fazla değildir. Cennet hurma fidanlarının fidanlıktan söküldükleri derinlik tespit edilip aynı derinlikte dikilmelidir. Hurma fidanı dikimi yapıldıktan hemen sonra can suyu verilmelidir. Yeni dikilmiş fidanlar rüzgârdan eğilmesini engellemek için fidanlar ağaç desteklere bağlanmalıdır. Fidanları diktikten hemen sonra fidanların uçlarında iyi gelişmiş bir göz üzerinden kesilerek budama yapılmalıdır.

Cennet hurması fidan özellikleri:

 • Cennet hurması fidan 120-150 cm boylarındadır.
 • Trabzon hurması(cennet hurması)fidanı ağacının kök sistemi kullanılan anaç türüne göre değişik yapıdadır.
 • Meyveleri yenen kültür türlerinin anacı kazık köklüdür, az miktarda saçak kökleri vardır.
 • Trabzon hurması fidan ağacının gövdesi gri tondadır.
 • Kullanılan anacın türün kuvvetine ve yaşına göre gövde 12-35 cm çapında olmakta, boyu ise ortalama 5-6 m olmakla beraber 12 m'ye kadar ulaşabilmektedir.
 • Trabzon cennet hurması fidan ağaçları dik, yarı dik veya yayvan olarak gelişir, çeşitlere göre dallar orta kuvvette veya kuvvetli gelişmektedir.
 • Fidan Dikimin ikinci ve üçüncü yıllarında fazla miktarda obur dallar görülür.
 • Cennet hurması fidanı Obur dallar kuvvetli ve dik olarak büyür, 

]]>
Hurma Kalori https://www.hurma.gen.tr/hurma-kalori.html Sun, 11 Nov 2018 13:58:33 +0000 Hurma kalori, bakımından formunuzu korumaya kilo vermenize yardımcı olacak bir besindir. Hurmanın pek çok çeşit türü olmasına rağmen ülkemizde bulabileceğiniz hurma iki türdür. Bunlardan Medjool hurması denilen hurma kalori ba Hurma kalori, bakımından formunuzu korumaya kilo vermenize yardımcı olacak bir besindir. Hurmanın pek çok çeşit türü olmasına rağmen ülkemizde bulabileceğiniz hurma iki türdür. Bunlardan Medjool hurması denilen hurma kalori bakımından 66 kalori içerir. Bir adet hurma yaklaşık 20-24 gram gelir. Bundan küçük olan adeti 5-7 gram gelen Deglet Noor hurması ise 20 kalori kadar gelir. Hurma aynı zamanda genel sağlığımıza olumlu etkiler yapan bir besindir. Bu nedenle diyet yapanlara tavsiye edilir. Başta kabızlığa iyi gelir, ishali keser, kalp ve bağırsak sorunlarını giderir. Cinsel güçsüzlük içinde faydalıdır. Diyabet hastaları, kan şekeri yüksek olanlar hurma tüketebilir. Hurma içeriğindeki vitamin ve mineraller bakımından doğanın sunduğu bir nimettir. Küçük bir meyvenin içinde sağlık yatmaktadır. K, C, B6 vitaminleri, çinko, magnezyum, kalsiyum, bakır, potasyum, fosfor, selenyum gibi mineralleri bünyesinde toplamıştır. Hamileler için önemli bir folik asit kaynağıdır.

Hurma kalori içeriği sayesinde özel diyetlere de konu olan bir besindir. Hurma diyeti yaparak zayıflayan, kilo kontrolü sağlayan kişiler pek çoktur.  İçerdiği lifler diyet sırasında sizin en önemli yardımcınızdır. Açlığı bastırmada, hastalıkları önlemede hurmanın önemi farklıdır. Günümüzde değeri yeni anlaşılmaya başlanmış kutsal bir meyvedir. Hurma kalori içeriği düşük olan açlığınızı kolayca bastıracak bir besindir. Vücudunuzun günlük ihtiyaçlarını karşılayacak besin değerlerine de sahiptir. Aşırıya kaçmadan ölçüsünde tüketildiği takdirde diyet sırasında tüketilebilir.

1 adet hurma kalori ve besin değerleri
 • 1 adet hurma 42 kcal (15 g) 
 • Karbonhidrat: 11,25 gr
 • Protein: 0,27 gr
 • Yağ: 0,02 gr 
 • Lif; 2,25 gr
 • Kolesterol: 0 mg
 • Sodyum: 0,15 mg
 • Potasyum; 104,4 mg
 • Fosfor: 7,9 mg
 • Demir: 0,14 mg
 • Selenyum: 0,36-0,53 mg
 • Kalsiyum: 9,6 mg
 • Vitamin A: 22,35 mg
 • Vitamin C: 0,45 mg
]]>
Datça Hurması https://www.hurma.gen.tr/datca-hurmasi.html Mon, 12 Nov 2018 12:44:30 +0000 Datça Hurması, 1982 senesinde İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melih Boydak tarafından Türkiye’de varlığı tespit edilen Datça hurması, Datça, Finike ve Girit yetişmektedir, Dördüncü buzul çağından kalan endemik b Datça Hurması, 1982 senesinde İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Melih Boydak tarafından Türkiye’de varlığı tespit edilen Datça hurması, Datça, Finike ve Girit yetişmektedir, Dördüncü buzul çağından kalan endemik bir tür bitkidir. Buzul çağında, güneydeki sıcak iklime inen Datça hurması ve sığla gibi bitkiler derin dere ve kıyı vadileri gibi korunaklı kısımlarda günümüze kadar ulaşabilen türler arasındadır. 

Datça Hurması: Datça hurmasının Türkiye’deki en geniş yayılımı Datça Yarımadası’nda, nem ve su seviyesi yüksek olan Hurmalıbük ve Eksere vadilerinde yetişmektedir. Girit adasının Vai koyunda bolca görülmektedir ve Vai hurmalığı Avrupa'nın en büyük palmiye ormanı kabul edilmektedir.

Özellikleri: Anavatanı Avrupa olan iki palmiye çeşidinden biridir. Datça'da köylüler her ekim ve kasımda bu ağaçların meyvelerini yemek üzere toplarlar, açık turuncu renge sahip olan bu meyve olmamış hurmaya benzeyip çok buruk bir lezzete sahiptirler. Ağacın görüntüsü normal hurmaya göre daha mavim ile gri arası bir renktedir ve daha kısa yapraklı ve daha yabani görüntüye sahiptir. 

Datça yarımadasındaki doğal yayılış alanları, yerleşme yerlerinden uzak, oldukça dik ve sarp vadilerin yer aldığı, hemen hiç uğranmayan ya da çok nadir olarak uğranan yörelerdir. Datça hurması fevkalâde güzel ve dekoratif görüntüsüyle, park ve bahçelerin seçkin yerli bir türü olmaya namzettir. Tohumla ve vejetatif yolla doğal olarak yetiştirilebilmektedir.

Yetişme alanları: Datça Hurması Datça’nın meşhur Soğuksu dönemeçlerinin olduğu bölgenin Kuzey ve Güney yönlerindeki vadilerde toplu olarak yetiştiği görülür. Kuzeyde Eksera Deresi, güneyde Hurmalıbük, Karasüleyman Deresi, Karaali Deresi fazlaca görüldüğü yerlerdir.   Datça Hurması, bu derin vadilerin tabanında akan derelerin üzerinde yayılım göstermektedir. Dereler yağmur sularıyla beslenmekte ve yağmur mevsimi boyunca derin dar vadilerden akmaktadırlar. Bu dereler zaman zaman geçit vermedikleri olmaktadır. Datça hurmaları bu vadilerde ince, zarif şekilleri ile güneşi görmek ister gibi uzamışlardı. Bilimsel araştırmalardan  birkaç bölgede daha bu türün göründüğünden ve buradaki kadar boylarının uzamadığından bahsedilmektedir. Datça hurmalarına dere tabanının dışında yamaçlarda ve tepelerde de rastlanmaktadır, Bu alanlarda sıralanışları da vadiye akan küçük dereler boyunca oluşmuştur. Büyük ihtimalle kuşların götürdüğü tohumlarla diğer kısımlarda da tek tük görülmektedir. Datça Hurması’nın vatanı denen bu bölgelerin dışında görülen Datça Hurması ağaçları fazla sayıda olmayıp, insanlar tarafından tohum yoluyla üretilenlerdir.

Datça Hurmalarının yetiştiği yerlere bakıldığında kuvvetli rüzgarlardan etkilenmeyen, derin vadilerde yer aldıkları görülmektedir. Bu vadiler denize doğru dik inen sarp vadiler, vadinin denizle buluştuğu yerde güzel bir koy oluyor. Yaşadıkları kısımların yamaçları frigana denen bodur bitkilerle kaplı olup, bazı bölümlerde yayılmacı kızıl çam ağaçları Datça Hurması ağaçlarını tehdit eder duruma gelmiştir. Datça hurmaları bu kısımlarda çam ağaçlarının arasında kaybolmuş durumdadır.

]]>
Cennet Hurması Nasıl Kurutulur https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-nasil-kurutulur.html Mon, 12 Nov 2018 19:57:54 +0000 Cennet Hurması Nasıl Kurutulur, Trabzon Hurması veya Akdeniz Hurması olarak da bilinir. Kışın yapraklarını döken seyrek dallı bir meyvedir. Sarımsı beyaza yakın renkteki çiçekleri Haziran ayında açar. Hurma ağacının Cennet Hurması Nasıl Kurutulur, Trabzon Hurması veya Akdeniz Hurması olarak da bilinir. Kışın yapraklarını döken seyrek dallı bir meyvedir. Sarımsı beyaza yakın renkteki çiçekleri Haziran ayında açar. Hurma ağacının meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Ana vatanı Çin ve Japonya'dır. Çin en önemli üretici konumundadır. Türkiye'de en çok Karadeniz kıyıları ile Hatay ve Antalya civarında yetiştirilir.

A vitamini ve karbonhidrat yönünden oldukça zengindir. 100 gram hurmada 14-20 gram vitamin vardır. 20-25 miligram arasında C vitamini ile Riboflavin, Niasin, Tiamin gibi B vitamini çeşitleri vardır. 0.7 gram protein ve 0.4 gram yağ içermektedir. Ayrıca mineral açısından da zengin olup özellikle potasyum, kalsiyum ve fosfor oranlarını yüksek miktarda içerir.

Cennet hurması nasıl kurutulur

Henüz olgunlaşmayan sert olan cennet hurması meyveleri tercih edilmelidir. Meyvenin saplı olmasına dikkat edilir. Çünkü kurutma aşamasında bu saplardan faydalanılacaktır. İlk olarak bu meyvelerin kabuklarını soyulmalıdır. Kabukları soyulan meyveleri birbirine temas edilmeyecek şekilde saplarından iple bağlayarak çamaşır asılan ipler gibi gergin sıkı bir ip uygun ortama çekilerek hurmalar saplarıyla bu alana asılmalıdır. Asılan hurmalar bol güneş alan bir yerde temiz ortamda kurutulmalıdır. Bu işlem 3-4 hafta kadar bir sürede sonuçlanmış olacaklar. Dikkat edilmesi gereken husus kurumakta olan hurmaların yağmur veya herhangi bir şekilde su ile temas edilmesinden kaçınmaktır. Kuruma süresini tamamlayan cennet hurmaları toplanır üzerindeki tozların giderilmesi için yıkama işleminden geçirilir. Yıkama etabı bittikten sonra temiz bir bez ile üzerindeki suların emilmesi sağlanır. Dinlenen hurmalar hafif yumuşamaya başlar ve incir tadında bir hal alır. Bunları uygun bir saklama kabına alarak aralarında uygun mesafeyle boşluk bırakıp istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.
 
]]>
İran Hurması https://www.hurma.gen.tr/iran-hurmasi.html Tue, 13 Nov 2018 05:07:59 +0000 İran hurması, adından da anlaşılacağı gibi İran da yetiştirilen ülkemizde kolaylıkla temin edilebilen bir hurma çeşididir. Piyasada bulunan diğer hurmalardan daha koyu renkli ve doku olarak da daha yumuşaktır. İran hurma İran hurması, adından da anlaşılacağı gibi İran da yetiştirilen ülkemizde kolaylıkla temin edilebilen bir hurma çeşididir. Piyasada bulunan diğer hurmalardan daha koyu renkli ve doku olarak da daha yumuşaktır. İran hurması fiyat olarak da çok uygun bir hurmadır. Sanırım hurma denilince akıllara kuşkusuz ramazan ayı gelir. Ramazanda iftihar sofralarının olmazsa olmazlarından olan hurmanın birçok faydası bulunmaktadır. Sizde bütçenize uygun İran hurmasını tercih ederek sofralarınızı renklendirebilirsiniz. İslam kültüründe çok önemli bir yere sahip hurmanın, özellikle Ramazan orucunda  iftarın öncelikle hurma ve su ile açılması aslında önemli bir alışkanlıktır. Hurmanın su ile birlikte alınması, yemek sırasında aşırı yemenin önüne geçmektedir. bir insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli olan vitamin,minerallerin pek çoğunu içinde barındırır ve bir insan sadece hurma ve su ile yaşamını devam ettirebilir.Geceden suda bekletilmiş İran hurması daha faydalı etkiler göstermektedir. Bu sayede hurmanın laksatif etkisi artacaktır. Suda bekletilerek laksatif etkisi arttırılan hurmanın faydaları kat kat artmaktadır. İran hurması yapışkan bir meyve olduğundan etrafında bulunan kiri ve tozu tutabilir. Bu nedenle aldığınız hurmaların kaliteli olduğundan emin olun. Güvenilir sertifikalı İran hurmasını tercih edin. Eğer açık hurma aldıysanız muhakkak ılık su ile iyice yıkamak gerekir.

İran hurması faydaları,
 • Tok tutar, İran hurması ve benzeri diğer hurmalarda tok tutucu özelliğe sahiptir. Tok tutan özelliğinden dolayı zayıflamak isteyenler tarafından tercih edilmektedir. Sağlıklı bir diyetin bir parçası olarak dahil edilmelidir. Bazı öğünler; sadece hurma ile dahi geçiştirilebilir. Örnek verecek olursak, İran hurmasını yoğurtla veya sütle bir öğünde tüketmek dahi yeterli olacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta eğer hurma tüketip ardından diğer günlerde olduğu gibi yemeye devam ederseniz bu defa ise kilo alırsınız.
 • Kabızlığa iyi gelir,müshil gıda olarak tercih edilen İran hurması bağırsakları temizleyerek kabızlığa iyi gelmektedir.
 • Doğum sancısı, Doğum öncesinde ve sancı çekerken hurma yiyen hamile bayanların doğumlarının daha kolay olduğu düşünülmektedir. Bunun yanı sıra doğum sonrasında tüketilen hurmanın anne sütünü artırıcı etkisi de bulunmaktadır.
 • Kalp sağlığı,Geceden ıslatılarak ezilip tüketilen İran hurması,kalp zayıflığı olan kişilere iyi gelmektedir. 
 • Cinsel gücü artırıcı etkisi, Yapılan araştırmalara göre bir gece keçi sütü içerisinde bekletilen İran hurması ertesi gün içildiği taktirde cinsel gücü artırdığı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra diğer cinsel rahatsızlıklara ve kısırlığa karşıda iyi gelmektedir.
 • Alerjilere karşı etkilidir, Hurmanın faydaları arasında en etkili olduğu sağlık sorunlarından biri alerjiler dir. Bunun nedeni de normal besinlerde pek rastlanılmayan organik kükürdün varlığıdır. Organik kükürdün mevsimsel alerjileri ve diğer alerji türlerine karşı önemli etkileri vardır. 
]]>
Hurma Çayı https://www.hurma.gen.tr/hurma-cayi.html Tue, 13 Nov 2018 12:13:54 +0000 Hurma çayı, Doktorların faydalarını saya saya bitiremediği hurma çayı ve pekmezinin faydaları 35 başlıkta anlatılmaktadır. Bunlardan bazıları; kalbe yararlı olması kolesterolü düzenlemesi, şekeri düzenlemesi, Hurma çayı, Doktorların faydalarını saya saya bitiremediği hurma çayı ve pekmezinin faydaları 35 başlıkta anlatılmaktadır. Bunlardan bazıları; kalbe yararlı olması kolesterolü düzenlemesi, şekeri düzenlemesi, vücudun zehrini dışarıya atması, kalbe iyi gelmesi, göz hastalıklarına iyi gelmesi, kanser, ağız içi yarası, ishali diş etlerine yararlıdır. kemikleri kuvvetlendirir. Hurma çayı ağızda bekletilirse ağız ve diş ağrılarına çok ama çok faydalıdır. Hurma Çayı içildikten sonra hemen üstüne su içildiği zaman kalbe kuvvet verir.

Hurma çayı yeşil çay, ıhlamur ve siyah çaydan daha faydalı oldukları uzmanlarca açıklanmıştır. Arabistan da eskiden olduğu gibi halende yapılıp içilmektedir. Çayı içtikten sonra vücutta görülen en büyük etkisi ise daha dinç ve enerji verdiği uzmanlarca açıklanmış bir bilgidir. İç organlarının daha güçlü, dayanıklı, ve iç organlarının hızlı çalışmasını sağlar. Kan basıncını dengeler. Günde iki çay bardağı tüketildiği taktirde kanser riski olan kişilerde bu riski ortadan kaldırdığı Hintli ve Arap doktorlar tarafından ortaya konmuştur. 

Ağız kokusuna iyi gelen hurma çayı,

Ağız kokusu olan kişiler düzenli Hurma çayı içtiği taktirde kokunun ortadan kalktığı görülmüştür. Hurma çayı içildiği zaman tokluk hissi verir. Hintli doktorlar şişman hastalarına hurma çayını içtikten sonra yemek yemelerini önerirler. Ve bütün hastaların içmesini önerilir. Hurma çayı bütün hastalıklara iyi geldiği söylenir. Hastalar hurma çayını içtikten sonra yemek yemeleri de önerilmektedir. Hurma çayı hurmanın yapraklarını kaynatarak yapılan bir içecek türüdür. Hurma çayında birçok vitamin türü vardır. Bu çay birçok hastalıklara iyi geldiği de söylenmektedir uzmanlar tarafından. Uzmanlar bu çayı şiddet le öneriliyor.
]]>
Hurma Nasıl Yetiştirilir https://www.hurma.gen.tr/hurma-nasil-yetistirilir.html Tue, 13 Nov 2018 13:19:38 +0000 Hurma Nasıl Yetiştirilir, Çöl ülkelerinde daha çok yetişen hurma sıcak iklimi sevmektedir. Hurmanın da birçok türü bulunmaktadır. Bunlarda bazıları Sugi hurması, Tunus hurması, İran hurması, Cezayir hurması, Tunus hurması Hurma Nasıl Yetiştirilir, Çöl ülkelerinde daha çok yetişen hurma sıcak iklimi sevmektedir. Hurmanın da birçok türü bulunmaktadır. Bunlarda bazıları Sugi hurması, Tunus hurması, İran hurması, Cezayir hurması, Tunus hurması, Siyah Medine hurması, Peygamber hurması, Yaş hurma ve Trabzon hurmasıdır. Hurma yetiştirilmesinde sıcaklık önemli bir faktör olmasıyla birlikte suyun da önemi büyüktür. Eğer ki hurma ağacının altında su olmaz ise hurma da yetişmez. Su olmayan yerde yetişmiş hurma olsa bile kaliteli bir meyve olmaz. Hurma Basra Körfezi çevresinde daha çok yetişir. Bu bölgeler hurmanın ana vatanı sayılır. Hurma en çok yetiştiği ülke ise Irak'dır. Hurma yetiştiriciliği, çöl ülkelerinin başlıca geçim kaynaklarının başında gelmektedir. Hurmanın olgunlaşma seviyesine göre kullanım alanları da farklılık göstermektedir. Örneğin fazla olgunlaşmamış hurmalar genellikle yemeklerde kullanılır. Olgunlaşmış hurmalar ise daha çok tatlı ve pasta yapımında tercih edilir. Hurma meyvesinin çekirdekleri de değerlendirilerek hayvan yemi olarak üretilir. Bunun için hurma çekirdekleri belli bir süre suda bekletilir ve şişmesi beklenir. Şişen hurma çekirdekleri öğütülerek hayvan yemi olarak kullanılır. 

Hurma Nasıl Yetiştirilir, Yapılması Gerekenler

Hurma yetiştirmek için hurmanın kendi çekirdeği kullanılmakta. Bunun için hurma çekirdekleri toprağa yerleştirilmeden önce iki gün süreyle suda bekletilmesi gerekiyor. İkinci günün sonunda çekirdeğin çimlenmesi için plastik kaplara alınması lazım beli bir süre sonra çimlenme başlar. Çimlenmiş hurma çekirdekleri toprağın altında 15-20 cm kalacak şekilde toprağa ekilir. Yalnız burada önemli olan nokta direk toprağa değilde toprağı, altı delik alan bir kaba alıp öyle ekim yapılmalı. Bu ekim işleminden sonra yaklaşık olarak 15 günün sonunda hurma ağacı yaprak vermeye başlayacaktır. Hurma ağacı bir yaşını doldurana kadar aşırı sıcaktan muhafaza edilmesi gerekir. Hurma ağacı bir yaşını tamamladıktan sonra da bol güneş ve suya ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca bu dönemde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da bu dönemde hurma ağacına aşı vurulmaması. Bunun  nedeni ise hurma ağacının odunsu bir gövdesinin olmamasından kaynaklanmaktadır.
]]>
Sarı Hurma https://www.hurma.gen.tr/sari-hurma.html Tue, 13 Nov 2018 20:09:17 +0000 Sarı Hurma, Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türünün sarı renkte olan meyvesidir. Başlangıçta yeşil renk iken olgunlaşmaya başladığında sarı renk almaktadır. Aşırı olgunlaştığında Sarı Hurma, Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türünün sarı renkte olan meyvesidir. Başlangıçta yeşil renk iken olgunlaşmaya başladığında sarı renk almaktadır. Aşırı olgunlaştığında ise tururuncu renge dönüşür. Taze sarı hurma vitamin ve mineral  açısından oldukça zengin bir meyve çeşididir. İçerisinde magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum ve demir oranı yüksektir. Her öğünde aşırıya kaçılmadan yeteri miktarda yenilen sarı hurma birçok hastalığın iyileşmesine derman olabilir. Anayurdu Japon ile Çin olmakla birlikte ilk sırada yer almaktadır. Dünya Akdeniz bölgelerinde ve Türkiye'de yetiştirilen bir meyve ağacıdır. Bu ağacın meyveleri sonbahar mevsiminde olgunlaşır. İyice olgunlaştığında taze olarak tüketilebildiği gibi kurutularak ve dondurularak da tüketilebilir. Ayrıca bu meyveden tatlı ürünleri ve reçel de yapılabilir. Sert olgunlaşmamış hurma yenildiğinde ağızda uyuşma hissi yaratır. Yutkunma da zorluk çektirir. Olgunlaşan sarı hurma dalından koparıldıktan sonra bir alanda içerisine birkaç elma veya armut konularak kısa zamanda olgunlaşarak bal kıvamında tat alarak muhafaza edilebilir.

Sarı Hurma Nerede Yetişir

Bu meyve Türkiye'de en çok Kuzey Anadolu, Akdeniz bölgesinde özellikle Antalya yöresinde yoğun olarak yetiştirilmektedir. Ayrıca Hatay, Trabzon'da da yoğun olarak yetiştirilir. Ilıman bölümlerin yanı sıra İç bölge iklimine de uyum sağlayan bu meyve, organik madde yönünden zengin toprakları sever.

Sarı Hurma Faydaları:
 • A vitamini açısından zengindir.
 • Sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesi açısından önem arz eder.
 • Sarı hurma yaprağının kaynatılıp soğutularak elde edilen suyunun cilde ve saça uygulanması parlak bir cilt ve saçın varlığını simgeler.
 • Tok tutarak açlık hissini en aza indirger.
 • Şeker ihtiyacını giderir.
 • İçerdiği önemli besin maddeleriyle sağlık açısından oldukça değerlidir.
 • Kanser hastalığını önleme yönüyle iyi bir besindir.
 • Vücudu temizler.]]>
Peygamber Hurması https://www.hurma.gen.tr/peygamber-hurmasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:19:41 +0000 Peygamber Hurması:İki cihan güneşi Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v.). in kendi elleriyle diktiği ve günümüze kadar o hurma ağaçlardan. Günümüze kadar türeyerek gelen bir hurma reşitidir. Bir diğer adı Acve hurması olan Peygamber Hurması:
İki cihan güneşi Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v.). in kendi elleriyle diktiği ve günümüze kadar o hurma ağaçlardan. Günümüze kadar türeyerek gelen bir hurma reşitidir. Bir diğer adı Acve hurması olan bu enfes hurma diğer hurmalara göre daha koyu renkte ve daha yumuşaktır. Peygamberimize inanmayan birinin yanmış hurma dalını getirip Ya Muhammet bu hurmayı dik Eğer hurma yeşerir ise biz senin peygamberliğine inanacağız der. Resulümüz kuru hurma dalını diker  ve mucizevi bir şekilde hurma yeşerir ve meyve verir. İşte peygamber hurmasının ilk dikimi bu şekilde olmuştur ve daha sonra bu ağaçta yetişen hurmaların çekirdeklerinden başka ağaçlar yetiştirilmiştir.  Peygamber hurması  sanki yanmış bir daldan yetiştiğini ispatlamak ister gibi diğer hurmalardan farklı olup koyu kavruk bir rengi vardır. Bu mucizevi meyve özel olmaz mı olur tabi tek mucizesi  kuru daldan yetişmesi değil dikkatli bakıldığında üstünde veya çekirdeğinde yazan Allah lafzı görülmektedir.

Peygamber hurmasının bilinen bilinmeyen  bir çok mucizevi faydaları bulunmaktadır. Hurma meyvesi Kuran'ı Kerimde ismi geçen meyvelerdendir. Hazreti Meryem validemizin Hazreti İsa peygamberi dünyaya getirirken Mucizevi bir şekilde Allah'ı teala tarafından hurma yemesi tavsiye edilmiştir. Gebe olan bayanların ilk 3 aydan sonra  hurma yemeleri hem bebeklerin gelişimi hemde anne adayının sağlığı için oldukça önemlidir. Peygamber hurması vitamin yönünden oldukça zengindir.

Peygamber Hurması
Peygamber hurmasının İnsan sağlığına faydalarından bazıları:
 • İştah açtırıcı özeliği vardır.
 • Göz hastalıklarına iyi gelir: hurmada bol miktarda a vitamini bulunmaktadır. Göze kuvvet verir ve görmeyi artırır. gözde ağrı var ise kullanmayın.
 • Sarılık hastalığına iyi gelir. 
 • Vücuttaki zehri atmaya yarar: hurma bağırsakları çalıştırarak zehrin dışa çıkmasını sağlar.
 • Kolesterollü dengede tutar. 
 • Cilde parlaklık verir: Hurmayı biraz sulandırılıp cilde düzenli olarak peeling yapılır ise güneş ve doğum lekelerini yok eder.
 • Hurma diş etlerini kuvvetlendirir,
 • Hamile kadınlarda doğum yapmalarını kolaylaştırır: Doğuma bir hafta kala bul miktarda Peygamber hurması tüketildiğinde doğum hem ağrısız hemde kolay olur.
 • Kan yapıcı özelliği vardır: hurma ve üzüm birlikte marmelat yapılıp yendiği taktirde ihtiyaç  kan sağlana bilir.
 • Gelişim çağındaki bebek ve çocukların beyin ve vücut gelişimi için oldukça faydalıdır.
 • Ruh sağlığı ve sinir bozukluğuna iyi gelir sakinleştirici özelliği bulunmaktadır.
 • Yara tedavisinde iyileştirici özelliği bulunmaktadır: hurmayı macun haline getirip zeytin yağı ile karıştırıp yaraya sürebilirsiniz.
 • Mide hastalıklarını  tedavi edici özelliği vardır.
 • Böbrek taşını yok etmeye yarar.
 • Kanser Çeşitlerine karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Balgam sökücü özelliği vardır: hurma macun haline getirilip içerisini bal ve zencefil eklendiğinde soğuk algınlığı ile oluşan hastalıklarda tedavi edici özelliği bulunmaktadır.
 •  Peygamber hurması içerisinde olan vitaminler:  Protein, Potasyum, Kalsiyum, Sodyum, Kükürt, Fosfor, Demir, A-C-B1 ve B2 Vitaminleri bulunmaktadır. 
Not: Peygamber hurması oldukça vitaminli ve şifalıdır Fakat fazla kullanımı baş ağrısı yapar dozunda kullanmanızda fazda vardır. Önemli bir konuda şudur hastalıklarınızı tamamen hurma ile tedavi etmeye kalkışmayınız öncelikle alanında uzman doktor kontrolünde tavsiye ettiği ilaçları kullanınız. Hurma ek gıda  olarak tüketilmelidir.
]]>
Hurma Şekeri https://www.hurma.gen.tr/hurma-sekeri.html Wed, 14 Nov 2018 17:48:02 +0000 Hurma şekeri:Hurma oldukça lezzetli ve bol vitaminli bir meyvedir. Bağdat hurması, acve hurması veya peygamber hurması diye bildiğimiz meyveden çeşitli pastalar ve atıştırmalıklar yapılabilir. Hurma şekeri bunlardan sadece Hurma şekeri:
Hurma oldukça lezzetli ve bol vitaminli bir meyvedir. Bağdat hurması, acve hurması veya peygamber hurması diye bildiğimiz meyveden çeşitli pastalar ve atıştırmalıklar yapılabilir. Hurma şekeri bunlardan sadece bir tanesidir. Adıyaman menzil ve Konya mevlana dergahı  ile özdeşleşen hurma şekerinin nefis bir kahve aroması bulunmaktadır. Menzil ve Mevlana dergahlarına ziyarete giden insanların sevdiklerine aldıkları hediyelerin başını hurma şekeri çekmektedir. Eğer bu dergahlardan hediye getiren biri yoksa çıkıp market, ve şekerlemecileri dolaşıp hurma şekeri arayacak mecalimiz yok ise ne yapıyoruz kolları sıvayıp mutfağa geçiyoruz ve kendimize hurma şekeri yapıyoruz.

Hurma şekeri için gerekli malzemeler:
 • 300 gram hurma,
 • 1 yemek kaşığı Türk kahvesi,
 • 1 yemek kaşığı kakao,
 • 1 paket vanilya,
 • Dileğe gore iki kaşık pudra şekeri,
 • 1,5 su bardağı toz şeker, üzeri için.
Hurma Şekeri
Hazırlanışı:
Öncelikle hurmaların çekirdeğini temizleyip doğrayıcı rondonun içine koyuyoruz. Daha sonra Türk kahvesi, kakao, vanilya ve pudra şekerini ilave edip rondoyla iyice eziyoruz. Hazırladığımız hurma şekerinin iç kısmını elimizde ovalayarak parmak gibi şekiller veriyoruz tüm malzeme bitene kadar aynı işleme devam edip tepsiye diziyoruz ve dolapta donmaya bırakıyoruz. Hurma şekerleri dolapta biraz donduktan sonra biz küçük bir tencerede toz şekeri kısık ateşte karıştırarak eritiyoruz. Dikkat edelim yanmasın ve kararmasın. Parmak şeklinde hazırladığımız hurma askerlerini bir kurdana batırıp erittiğimiz şekerin içine batırıp çıkartıyoruz. Bu işlem bütün malzemeler bitinceye kadar devam ediyoruz. Üst kısımlarına kapladığımız şeker donup kıtır kıtır olacaktır. İçi enfes kahve aromalı dışı şeker kaplı hurma şekerimizi çocuklarımıza ve sevdiklerinize gönül rahatlığı ile ikram edebiliriz. Seveceğinizden %100 emin olduğum bir tariftir. Hurma şekeri sevdiklerinizle ve sizlere şimdiden afiyet şifa olsun.
]]>
Yaş Hurma https://www.hurma.gen.tr/yas-hurma.html Wed, 14 Nov 2018 20:12:06 +0000 Yaş hurma, sağlık açısından oldukça önemli bir meyvedir. Birçok önemli üniversitenin öğretim görevlileri üzerine çok araştırmalar yapılan bir meyve türü olduğunu belirtmişlerdir. Yaş hurma olgunlaşmadan yenilem Yaş hurma, sağlık açısından oldukça önemli bir meyvedir. Birçok önemli üniversitenin öğretim görevlileri üzerine çok araştırmalar yapılan bir meyve türü olduğunu belirtmişlerdir. Yaş hurma olgunlaşmadan yenilemeyen, olgunlaştığında da yumuşamasının tüketilmesinde ve satışının yapılmasında sorunlar yarattığı belirtilmiştir. Bu meyvemiz bir çok vitamini içerisinde barındırmaktadır. Yaş hurma özellikle A vitamini ve karbonhidrat bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir, bu meyvenin 100 gramında 14-20 gram arasında vitamin bulunduğunu da belirtmek isteriz. Mineral maddelerin zenginliği potasyum, kalsiyum ve fosforun en fazla meyve olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.Günlük hayatta cennet hurması  olarak da bilinmektedir. Kış aylarında eksi 120 ile 180 derece arasında sağlam kalıp direnebilen bu meyve başta kanser olmak üzere cilt güzelliği ve diyet üzerinde oldukça etkili olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Uzmanlar bu meyvemizin üretiminin çok düşük olduğunu yeteri kadar kıymetinin bilinmediğini belirtmişlerdir. Yaş HurmaYaş hurma, en çok akdeniz bölgesinde yetişmektedir ve bir mevsim meyvesi olmasına karşılık deniz kenarlarında da  başarılı bir şekilde yetiştirilmektedir. Taze ve kuru olarak da tüketilebilmektedir ek olarak gıda sektöründe tatlı, dondurma, marmelat, kek, püre alanlarında kullanılmaktadır. Kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde de oldukça faydalıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir, sindirim sistemi hastalıklarına da şifadır. Bu meyvemizin kendisi olduğu gibi yaprakları da oldukça faydalıdır, kaynatılarak kullanıldığında ev işlerinde temizlik işlerinde gönül rahatlığıyla kullanılabilir ayrıca kaynatıldığı su ile saçlarınızı sık sık yıkadığınızda  parlaklık verecektir. Bir çok doktor gastrit ve mide ülseri için yaş hurma yenilmesini belirtmişlerdir. Bağırsak florası üzerinde oldukça etkili bir meyvedir. Özellikle on iki  parmak bağırsağında oluşabilen şikayetlerde oldukça etkili ve yardımcıdır.]]> Cennet Hurması Çekirdeği https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-cekirdegi.html Thu, 15 Nov 2018 10:00:22 +0000 Cennet Hurması Çekirdeği:Cennet Hurması, halk arasında bilinen diğer ismi Trabzon Hurması'dır. Çok eskiye dayanan ve yine halk arasında Akdeniz Hurması, Cennet Meyvesi, Cennet Elması, Amme, Kocayemiş, Kara Hurma, Japon Elmas Cennet Hurması Çekirdeği:
Cennet Hurması, halk arasında bilinen diğer ismi Trabzon Hurması'dır. Çok eskiye dayanan ve yine halk arasında Akdeniz Hurması, Cennet Meyvesi, Cennet Elması, Amme, Kocayemiş, Kara Hurma, Japon Elması olarak da bilinmektedir. Cennet Hurması, abanozgiller ailesinden gelen ve Akdeniz bölgesinin subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türüdür. Bunun meyvesine verilen ad da Cennet Hurması'dır. Bu meyve de erik hurması adından gelmektedir. Bu ağacın sarımsı beyaz çiçekleri olur ve haziran aylarında açarlar. Meyveleri de sonbahar ayında olgunlaşırlar ve portakal renginde bir meyve oluşur. Ham olarak yenilmez meyve tam anlamıyla olgunlaştığında yenilmektedir. Olgunlaşan meyveler tam anlamıyla şekerleşir ve tadına doyum olmaz. Halk bu meyveyi bahçesinde ve tarlasında çok kolay yetiştirmektedir. Cennet Meyvesinin esas Anavatanı Çin ve Japonya'dır. Memleketimiz de Cennet Hurması Karadeniz kıyılarında ve Hatay ve Antalya bölgesinde yetiştirilmektedir.

Cennet Hurması Çekirdeği
Cennet Hurması Çekirdeği meyvenin orta kısmında meyvenin yarısını kaplayan iri kahverengi renktedir. Meyvenin en ilginç özelliği çekirdeğidir. Meyvenin çekirdeğini dikine keserseniz ortaya çatal ya da kaşık şekli çıkmaktadır. Eğer çatal şekli çıkarsa insanlara şans getireceğine dair halk arasında bir söylenti vardır. 
Cennet hurması çekirdeğini kozmetik alanında maske yapımında kullanılmaktadır. Meyvesinin çok faydaları vardır. Hemen hemen her alanda kullanılmaktadır. Çiğ olarak yemek çok daha faydalıdır. Ayrıca kurutularak da saklanmaktadır. Olgunlaşmış meyvesinden maske yapılarak cilde bakım yapılır. Meyvenin çekirdeği hakkında pek bilgiye rastlayamadım. Fakat meyvesinin hakkında sayılamayacak kadar faydası olduğu bilinmektedir. 
]]>
Hurma https://www.hurma.gen.tr/hurma.html Thu, 15 Nov 2018 10:22:59 +0000 Hurma, çok eski zamanlardan beri insanların tükettiği bir meyvedir. Hemen hemen her insanın sevdiği bu bitkinin çok farklı çeşitleri bulunsa bile halk arasında cennet hurması adı altındaki çeşidi oldukça mükemmeldir. Hurma, b Hurma, çok eski zamanlardan beri insanların tükettiği bir meyvedir. Hemen hemen her insanın sevdiği bu bitkinin çok farklı çeşitleri bulunsa bile halk arasında cennet hurması adı altındaki çeşidi oldukça mükemmeldir. Hurma, birçok insanın derdine deva olabilecek ve içerisinde çok çeşitli vitaminleri bulunduran bir meyvedir. Ülkemizde her çeşidi yetişmese bile hurmanın bazı çeşitleri rahatlıkla yetişir. Hurmanın çeşitlerinden biri olan domates hurması, ülkemizde en yaygın yetişen hurmalardan biridir. Çünkü bu hurma çeşidi, ülkemiz iklimine çok yatkındır. Hurma, sadece ülkemizde değil aslında dünya çapında bilinen ve sevilerek tüketilen yiyeceklerden biridir. Hurmanın anavatanından bahsedecek olursak buna Arap yarımadası diyerek konumuza devam edebiliriz. İlk olarak bu bölgelerde yetişen hurma, günümüzde iklim şartları elverişli olan birçok ülkede yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir. Hurma, aslında palmiyegiller familyasına aittir. Bu nedenle dekoratif bir yaprak yapısına sahiptir. Bu bitkinin yetişmesi için ılıman bir iklim gereklidir. Bu bilgiye bakarak hurmanın, soğuğu pek sevmediğiniz söylemek yanlış değildir. Ülkemizde bilindiği gibi kış ayları don olarak geçtiği için hurmanın yetişmesi olanaksız olmaktadır. Bu nedenle ülkemizde hurma yetiştiriciliği pek yapılmamaktadır. Fakat ülkemizde az da olsa Akdeniz bölgesinde bazı hurma çeşitleri yetiştirilmektedir. Hurmanın yetiştirilmesi için elbette sadece iklim şartları yeterli değildir. Bu meyvenin elde edilebilmesi için daha çok kişilerin gerekli bakımları yapması ve sıkı bir gübreleme yapmaları gerekmektedir. Bu şartlar tamamlandığında hurma yetiştirme işlemi yapılabilir. 

Hurma
Ülkemiz ve daha birçok ülke iklim şartlarının elverişsiz olması nedeni ile hurma yetiştiriciliği yapamamaktadır. Bu durumda genellikle ülkeler hurmayı, huma yetiştiriciliği yapan ülkelerden ithal etmektedir. Bu durumda maddi kayıpların yanı sıra hurma ile bulaşan birçok hastalık ortaya çıkmaktadır. Özellikle kırmızı palmiye böceği ile bulaşan bu hastalıklar ölümcül olduğu için bu durum ciddi bir tehdit niteliğindedir. Bu nedenle hurma ithalatında da çok ciddi bir şekilde dikkat gerekmektedir. Hurmanın aslında manevi olarak da çok büyük önemleri bulunmaktadır. Çünkü İslam dinine inanan insanların inandığı Kuran içerisinde hurma ile ilgili ayetle bulunmaktadır. Bu ayetler ise genellikle sağlık üzerine olduğu için birçok insan bu hurmanın faydalarına inanarak bu meyveyi tüketirler. Hurmanın dini olarak da önemli bir yeri olması nedeni ile hurma İslam dinide ramazan aylarında çok tüketilir. Daha çok iftar sofralarında tüketilen hurma, bu durum nedeni ile ülkemizde de çok tüketilir. Hurmanın çok yaygın bir şekilde bilinen bir özelliği kişilerde uzun süreler boyunca tok tutucu özelliğinin olmasıdır. Sizlerde birkaç adet hurma yiyerek çok uzun süreler boyunca kendinizi tok tutabilirsiniz. Doyurucu özelliğinin yanı sıra sıkça tüketilen hurmanın çok farklı özellikleri bulunmaktadır. Bu özellikleri ile hurma, insanlar arasında daha da sevilen bir meyve haline gelmektedir. 

Hurma, insan vücuduna ne gibi etkiler yapar
 • Hurma, insan vücudunda özellikle kanser yapan hücrelerin ortadan kalkmasında çok büyük etkiler yapmaktadır. Fakat bu etkiyi örebilmek için hurmanın sürekli olarak yani düzenli olarak tüketilmelidir. Bunun için kişilerin günde en az 4 adet hurma tüketmesi yeterli olacaktır. Bu şekilde kan şekerinizde sürekli olarak düzenli tutulmuş olacaktır.
 • Hurma, çok büyük bir antioksidandır. Bu nedenle hurmanın vücutta bulunan zararlı bakterileri yok ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Sizlerde bol bol hurma tüketerek vücudunuza doğal bir antioksidan alabilirsiniz. 
 • Yüksek tansiyon sorunlarında çok büyük bir fayda görülebilir. Özellikle sürekli olarak yüksek tansiyon sorunları olan kişilerde hurma, doğal bir ilaç olacaktır. 
 • Hurma içerisinde çok yüksek oranda B1 ve B2 vitamini bulunur. Bu vitaminler i]]> Bağdat Hurması Ağacı https://www.hurma.gen.tr/bagdat-hurmasi-agaci.html Fri, 16 Nov 2018 02:36:41 +0000 Bağdat Hurması Ağacı ; Palmiyegiller familyasına ait olan bağdat hurması, ağacı dekoratif yapraklara sahip olan bir palmiye türüdür. Tropikal ve sıcak iklimde yetiştirilmektedir. Çöl ikliminde de yetiştiği gözlemlen Bağdat Hurması Ağacı ; Palmiyegiller familyasına ait olan bağdat hurması, ağacı dekoratif yapraklara sahip olan bir palmiye türüdür. Tropikal ve sıcak iklimde yetiştirilmektedir. Çöl ikliminde de yetiştiği gözlemlenmiştir. Saçak kök yapısına sahip olan ağacı, pürüzlü bir yapıya sahipken, grimsi kahverengi bir renktedir. Gövde altından küçük fidanlar verebilir. Soğuğu hiç sevmeyen hurma ağacı, Türkiye' de Akdeniz iklimde yetişmeye uygundur. Bol gübre ve bakım ister. Gençken yaprakları yeşilken, olgunlaştıkça sararır ve dökülmeye başlar.

  Bağdat Hurması Ağacı
  Yine Hurma cennet meyvesi olarak adlandırılan, şifası çok olan, özellikle ramazan ayında bol bol talep görüp yenen bir meyve çeşitidir. Orucumuzu hurma ile açmak çok eski tarihlerden gelen bir alışkanlıktır. Hurma ile açılan oruçla, gün boyu kaybettiğimiz enerji ve vitaminler, bize geri yüklenir. Faydaları çok fazla olan adeta dertlere derman olan bir meyvedir. Vücut için tam bir vitamin deposu olan hurma, beynin ihtiyacı olan fosfor eksikliğini giderir. Beyin yorgunluğuna iyi gelen bağdat hurması  hafızayı da güçlendirir. Sinir sistemi yıpranmış olanların, her gün kullanması tavsiye edilmektedir. A vitamini bulundurduğu için gözleri parlatırken, kulak için de duyu kalitesini arttırır. Vücut geliştirmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği görülmektedir. Kışın soğuk algınlığına karşı adeta şifa olan hurma, kolestrolü de düşürür. Tepeden tırnağa faydalıdır.

  Sağlıklı ve zinde olmak istiyorsanız bağdat hurmasını sadece ramazan aylarında, değil her gün tüketebilirsiniz.
  ]]>
  Bebeklere Hurma https://www.hurma.gen.tr/bebeklere-hurma.html Sat, 17 Nov 2018 02:35:50 +0000 Bebeklere hurma, yeni doğan bebeğin ağzına kadın sütünden öncesinde öncelikle yumuşatılmış hurma sürülmesi, bebeği enfeksiyonlara karşın savunuyor. Uzmanlara göre bebeğin enerji gereksinimini da karşılayan tahnik, di Bebeklere hurma, yeni doğan bebeğin ağzına kadın sütünden öncesinde öncelikle yumuşatılmış hurma sürülmesi, bebeği enfeksiyonlara karşın savunuyor. Uzmanlara göre bebeğin enerji gereksinimini da karşılayan tahnik, diyabetli annelerin bebeklerinde oluşabilecek beyin hasarını da engelliyor.
 
Hurma, içerisinde bulanan B1 ve B2 vitaminleriyle karaciğerin güçlenmesine destekçi ve boğaz ağrısı, öksürük benzeri sıkıntılara birebir. Demir ihtiva ettiğinden kansızlığa iyi geliyor. Bol miktarda fosfor ve kalsiyum içerir hurma, bebeklerinizin kemik hastalıklarına karşın dirençli olma olanağı sağlar. Bebeğinize gün içerisinde 2 adet hurma vererek sıhhatli beslenmesini destekleyip hem de hastalıklardan savunmasına destekçi olabilirsiniz.  8 ay civarındaki bebeğinizi hurmayla tanıştırabilirsiniz. Arıtılmış şeker mahalline bebek ve çocuklarınızın yiyeceklerini tatlandırmak amaçlı kullanabileceğiniz çok fazla yararlı bir natürel tatlandırıcı misyonu gören hurma meyvesi aynı zamanda lif oranıyla kabızlık çeken küçükler amaçlı de süper bir besin. Kuru incir ve hurma 2 yaşından öncesinde verilmemelidir. Fındık, badem, fıstık benzeri kuru yemişler şüphesiz minik çocuklara verilmemelidir. Üstelik erişemeyecekleri yerlerde saklanmalıdır çünkü rahatlıkla boğaza kaçıp boğulma olaylarına neden olabilirler.
 
Not:  Bu ağır ağır yapılmalıdır. Öncesinde, birden çok kahve kaşığı ezilmiş sebze veya meyve, biberona eklenir. Bebek bunu onay ederse, miktarlar ağır ağır arttırılarak 50 ardından 100 grama ulaşır.
 
Bebeklere Ne Vakit Hurma Verilir

Bebekler, sekiz-dokuz aylıkken hurma verilebilir. Fakat hurma içerisinde çok fazla fazla miktarda şeker taşıdığından ötürü hurma ile yaptığımız mamaları çok fazla fazla miktarda yedirmemek gerekiyor. Hurma, içerisinde fazla miktarda lif taşıdığından kabız durumda olan bebeklere verilerek onları dinlendirebilir ve bağırsak ağrılarını hafifletebiliriz. Belirttiğimiz benzeri hurma bebeklerin hem güçlü kemiklere sahip olmasını, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini, karaciğer gelişmesini olanağı sağlar ve hastalıklardan savunmasına destekçi olabilir. Hurma, demir minerali içerdiğinden ötürü aynı zamanda bebeklerde kansızlığa da iyi gelir. 

Bebeklere Hurma
Peygamber Efendimiz'in (sas) uygulayıp öneri ettiği yepyeni doğan bebeğin damağına kadın sütünden önce; hurma, şeker, bal, üzüm benzeri tatlı bir gıdanın sürülmesi ve damağın güzelce ovuşturulması işlemi tahnik olarak biliniyor. Tahnik, bebeğin ihtiyacı durumda olan enerjiyi en kısa zamanda almasını ve uzuvlarında depolanmasını sağlıyor. Makalede, hurmada durumda olan minerallerin kadın sütünün eksiklerini bitirerek bebeği zararlı virüslerden savunan bir korunma mekanizması meydana getirdiği bildiriliyor. Diyabetli annelerin bebeklerinde ise tahnik uygulanması beyin hasarını ve öbür mümkün zararları engelliyor. Neredeyse sadece Ramazan Ayında iftar sofralarında tükettiğimiz hurmanın çok fazla mucizevi yararı yer almaktadır. Kolesterolden kuru öksürüğe, Hazımsızlıktan loğusa yaralarının iyileşmesine denli çok fazla yararı yer almaktadır. Hurmanın yararlarını maddeler şeklinde sizler amaçlı sıraladık.
]]>
Hamilelikte Hurma Yemek https://www.hurma.gen.tr/hamilelikte-hurma-yemek.html Sat, 17 Nov 2018 05:09:01 +0000 Hamilelikte Hurma Yemek,Hurma içerisinde potasyum, demir, B9 vitamini, oksitosin ve folik asit bulunan mucizevi bir gıdadır. Hurma bu özelliklerinden dolayı sadece hamilelik sürecinde değil, hamilelik öncesi de tüketilmelidi Hamilelikte Hurma Yemek,

Hurma içerisinde potasyum, demir, B9 vitamini, oksitosin ve folik asit bulunan mucizevi bir gıdadır. Hurma bu özelliklerinden dolayı sadece hamilelik sürecinde değil, hamilelik öncesi de tüketilmelidir. Zira folik asit vücutta kan hücrelerini geliştirdiğinden anne ve çocukta kansızlığın oluşmasını engeller. Fakat hamileliğin ilk dönemlerinde günde üç taneden fazla tüketilmemelidir. Zira aynı zamanda doğumu kolaylaştırma özelliği vardır ve ilk dönemde özellikle düşük riski olan bayanlar ölçüyü kaçırmamalı.İçerisinde potasyum bulunmakta ve bu özelliği ile de bilhassa mide bulantılarını gidermekte. Demir eksikliğini gidermek ise bebeğin gelişimini kuvvetlendirir. A vitamini ise vücudun direncini yükseltir, görme gücünü yükseltir, kemik ve dişleri güçlendirir. Oksitosin ise doğumu kolaylaştırır.

Hurmanın faydaları saymakla bitmez. Kainatın yaratıcısı Allah' u Teala Hazretleri Kur'an-ı Kerim' de hurmadan bahsetmiş "Bunlarda bir meyve, bir başka hurma, bir başka nar vardır" ( Rahman/ 68) Hurmanın cennet nimeti olduğunu bildirmiştir.

Hamilelikte hurma yemenin yanı sıra; doğumun hemen ardından da hurma tüketilmelidir. Hurmanın içerisinde %60 ila %65 oranında meyve şekeri vardır. Doğum yapan kadın da gerek doğum esnasında kan kaybetmesinden dolayı, gerek şekerinin düşmesinde dolayı bu gün doktorlar doğumun hemen ardından bayanlara meyve suyu içmelerini önerir. En güzel şifanın hurma olacağını Allahû Teala Hazretleri Hazteri Meryem'e bildirmiştir. "Doğum sancısı onu bir hurma ağacına yöneltti. "Keşke bundan önce ölseydim de unutulup gitmiş olsaydım!" dedi. Bunun üzerine (Cebrail) ağacın altından ona şöyle seslendi: "Üzülme, Rabbin senin alt tarafında bir dere akıttı. Hurma ağacını kendine doğru silkele ki sana taze hurma dökülsün.Ye, iç, gözün aydın olsun. İnsanlardan birini görecek olursan, "Şüphesiz ben Rahmân' a susmayı adadım. Bugün hiçbir insan ile konuşmayacağım" de." ( Rahman /23-24-25-26)

Hamilelikte Hurma Yemek

Hurmanın başlı başına bir insana gıda olarak yeteceğini Allah Rasulu Peygamber Efendimiz' de bize bildirmiştir.Peygamberimiz Hazreti Aişe'ye hitaben “Ey Âişe! Evinde hurma olanlar aç kalmaz.”  buyurmuştur.

Hamilelikte hurma yemek konusunda son olarak da size şunu bildireyim. Çocuğun akıllı, uslu olması için doğuma yakın 3 hurma alın (tercihen acve hurması) her birinin üzerine  birer Yasin'i Şerif okuyun

 • İlk hurmayı anne doğumdan hemen önce yiyecek
 • ikinci hurmayı anne doğumdan sonra yer
 • Üçünce hurma ile doğduktan hemen sonra ağızda çiğnendikten sonra bebeğin damağı ovulmalıdır. Zira Allah Rasulu' nun sünnetidir. Hatta Allah Rasulu 'nun bu sünneti Hz. Hasan (r.a) da uygulanıp, Hz. Hüseyin (r.a.) uygulanmamasından dolayı, Hazreti Ali (r.a.)  Hz. Hasan'ın Hz. Hüseyin' den daha bilgili olduğunu itiraf etmiştir. Bu işlemi bir alime yaptırmak daha evladır.
]]>
Hurma Çiçeği https://www.hurma.gen.tr/hurma-cicegi.html Sat, 17 Nov 2018 17:57:47 +0000 Hurma çiçeği eski dönemlerden beri Ortadoğu'da meyveleri için yetiştirilen hurma ağacı Palmiyegiller familyasından, 14 çeşidi meydana gelen Phoenix cinsinin P. dactylifera türüdür. Anavatanı Irak ve civarıdır. İngilizce Hurma çiçeği eski dönemlerden beri Ortadoğu'da meyveleri için yetiştirilen hurma ağacı Palmiyegiller familyasından, 14 çeşidi meydana gelen Phoenix cinsinin P. dactylifera türüdür. Anavatanı Irak ve civarıdır. İngilizcede 'date palm' denir. Başka bir deyişle hurma palmiyesi. Her özellikte bir yaprak uzunca özellikte bir sap üstünde dizilmiş katı, ince-uzunca, diken benzeri ucu keskin uçlu birden fazla yaprakçık dizili takdirde gelişmektedir. Çok yaprakcıklı uzunca sap esasında bir yapraktır. Hurma fidanı kalınlaştıkça yaprak büyüklüğü de ona yönelik değişir. Özellikte bir yaprak 6 m civarı uzunca olabilmektedir. Hurmalar toprak alt kısmında sürekli yepyeni kökler çıkarır. Kökler çok kalın ve serttir. Saçaklanarak kuvvetlice derinlere giderler.
 
Hurma ağaçlarının dişisi erkeği farklıdır. Meyve verebilmesi için dişi ağacın yanında erkek ağaçlar olmalıdır ki erkek ağacın polenleri dişi ağacın çiçeklerine gelebilsin. Bu sayede meyve oluşumu başlar. Kışa dayanıklılığı -10 C derece olup İstanbul'da bahçelerde parklarda yetiştirilebilir. Hurma ağacı ılıman ve sıcak olan havayı çok sever. Sıcaklığın eksinin altına düştüğü vaziyetlerde hurma ağacı kayıp görür üstelik kurur. Hurma deyince esasen aklımıza arap ülkeleri gelmektedir, nedeni ise sıcak mevsimlerden hoşlanmasıdır ama yukarıda da dediğimiz benzeri havada meydana gelen sıcaklığın sıfırın altına düşmediği her yerde yetişir. Hurma ağacı bakımı çok basit meydana gelen özellikte bir meyve türüdür. Yalnızca budama işlemi yapılır ve meyve kurduna karşı özellikte bir veya 2 kez ilaçlanma yapılır. İç mekanlarda yetiştirilebilen süs bitkilerinden en dayanıklısı ve bakımı en basit olanı hurmadır diyebilirim. Güneş alabilen pencereye çok uzak olmayan özellikte bir yerde yetiştirmelisiniz. Çok yavaş gelişmektedir ama gelişmeye kış mevsiminde da devam etmektedir. Her nebat benzeri hurmanın da güneşe ve havadar ortama gereği var. Yıllarca dayanan şık yaprakları vardır. Eskiyen yaprakları yıllarca sararmaz. Hurma fidanında yaprak sayısı fazlalaşınca en eskilerini kesebilirsiniz. Basit basit sararmazlar. Sararmalarını beklemenize sebep yok. Saksıda yetiştirirken kuvvetli kökler dibe toslayınca dip etrafında yöntem alarak gelişime sürdürür. Dipte git gide büyüyen yumak oluşturarak saksı muhtevanını yukarıya iterler. Toprak dışarı dökülür. Bitkinin kök kuralı açıkta kalır. Onun için hurma fidanlarını dikeceğiniz saksı en az 25 cm derin, 25 cm yayvan olmalıdır.Hurma Çiçeği Üç-dört senede özellikte bir sökerek dip yumağı budayın (yumaktaki en taze kökleri bırakıp yumak bölümünden kesinlikle). Böylelikle benzer fidanı uzunca yıllarca benzer büyüklükteki saksıda yetiştirebilirsiniz. Saksı dibinde yumaklaşmış kökleri budamanın hurmaya hiçbir zararı olmaz. Kök kaidesinden yepyeni kökler emisyon özelliği var. Kuvvetli ve ek olarak çabuk gelişicidir. Hurma toprak seçmiyor ama ne civarı iyi toprak olursa yaprak sıhhati da o civarı güzel olabilir. Randımanlı ve süzek toprağı meydana gelen bahçe, tarla, park vb. yerlerden toprak alın. Yarısı yarıya hazırlıklı poşet toprakla karıştırın. Toprak fazla miktarda killi ise kum veya ponza taşıyla karıştırmalısınız. Yoksa iç mekanlarda kökler hastalıklanıp çürür. Sulamayı toprak üst yüzeyi kurudukça yapın. Nebat besinine, gübreye birçok gereksinim duymaz. Kökleri topraktaki elementleri almada çok iyi kabiliyete sahiptir. Aşağı Yukarı 2 ayda özellikte bir suya karıştırılan tipik için nebat besini vermeniz yeterlidir. Ramazan aylarında satılan hurmaların çekirdeklerinden palmiye ağacı yetiştirebilirsiniz. Hurma çekirdekleri sıcak olan ortamda çabuk çimlenir. Özellikte bir ayı bulmaz. Ama şayet olması gerektiği kadar sıcak olmazsa tohumlar çimlenmez  

]]>
Hurma Çeşitleri https://www.hurma.gen.tr/hurma-cesitleri.html Sat, 17 Nov 2018 23:49:03 +0000 Hurma Çeşitleri, Kuran-ı Kerim'de çok fazla ayette adı anılan ve cennet nimetleri arasında gösterilen hurmanın doksan dokuz türü bulunuyor. Tadı leziz ve sağlıklı olma özelliği ile bilinen hurmanın, kahvesi, pekmezi, ce Hurma Çeşitleri, Kuran-ı Kerim'de çok fazla ayette adı anılan ve cennet nimetleri arasında gösterilen hurmanın doksan dokuz türü bulunuyor. Tadı leziz ve sağlıklı olma özelliği ile bilinen hurmanın, kahvesi, pekmezi, cezeryesi gibi çok fazla ürünler yapılıyor. Özellikle gebe ve doğum yapan bayanlar için faydalı bir meyve olmaktadır. Hurma Ramazan  aylarında  sofralarımızda  çokça yer almaktadır. İçerisindeki  azot, fosfor, potasyum, demir gibi gıda maddeleri dikkat çekiyor. 
  
Hurmanın doksan dokuz türünün bulunduğunu ve bunun çok az türünün tüketildiğini, Hudri, Mebrum, Safavi, Medjoul çeşiti hurmaların Medine'den ithal edildiğinin, diğer türlerini ise İsrail, İran, Ürdün gibi ülkelerden ithal edilmektedir. Ramazan ayında çok fazla ithal edilir. En fazla ilgi gösterilen çeşidi de şekerli ve hafif yapısıyla anılan Medjoul hurmasıdır. Ürdün'den  alınan kral ismi verilen hurmanın da büyük olması sebebiyle tercih edilmektedir. Safavi türü olan hurma Medine de yetişmektedir ve kan yapıcıdır. Şeker oranı az ve çok lifli olan Faris hurması ise şeker hastaları tarafından tüketilmektedir.

Hallavi ve  Sukkari, Mebrum hurması ise Medine 'den getirilmektedir. Türk hacıların Medine'den aldıkları hurma çeşidi Mebrumdur. Mebrum hurması yumuşak değildir fakat tatlıdır. En çok Acve hurması talep görmektedir. Hurma türleri arasında Kutsal Kitabımızda ismi geçen ve Hz. Muhammed (SAV)' in diktiği Acve hurmasının bütün Müslüman ülkelerinden çok talep görmektedir. ''Acve hurması en önemli hurma türüdür. Genellikle hasta olan insanların tercih ettiğidir. Tunus'tan dalıyla beraber gelen  ve kurumaya bırakılan Tunus hurmasının ise kuruduktan sonra katkısız olarak kendiliğinden şerbetlenmektedir.   

Hurma Çeşitleri
Dayri (Manastır Hurması) Irak'ta yetiştirilmektedir. Kuru, uzun, ince ve büyüktür, kara ve sert olmayan meyveleri vardır. Barhi Irak'ta yetiştirilir. Çok tatlı ve yumuşaktır. Meyvenin şekli silindire benzetilir. Bu meyve olgunlaştıkça rengi koyu kahverengiye döner. Zengin aromasıyla birinci sınıf kalitesinde bir türdür. Bu meyveyi kurutularak tüketilebilindiği gibi yaş şeklinde de tüketilebilirler. Pasta yapımında da kullanılır ve bu hurmaların tozu da kemik erimesine iyi geldiği söylenir.Bu nedenle de cennetten gelen nimet olarak adlandırılmıştır.

Maktum türü ise  büyük, kızıl-kahverengi,ince kabuklu, yumuşak, unlu, çok fazla tatlı değildir ve bu hurma türü neme karşı dirençlidir. Yetişme yeri Iraktır. Deglet noor türü Cezayir ve Tunus'un en çok anılan hurmasıdır. Yarı kuru ve sakızlı hurma diğer çeşitleri kadar tatlı değildir. Özellikle  kurabiye yapımında kullanılır. Atıştırmalar için idealdir. Hurmanın bu çeşitlerinin bir çok faydası vardır. Hafızaya iyi gelir.Kanser önleyicidir,antioksidan kaynağıdır. Ülsere iyi gelir. Potasyum içerir ve çekirdekleri çok yararlıdır.
]]>
Hurma Kaç Kalori https://www.hurma.gen.tr/hurma-kac-kalori.html Sun, 18 Nov 2018 23:20:15 +0000 Hurma Kaç Kalori, palmiyegiller familyasına ait olan ve dekoratif yapraklara sahip olan hurma meyvesi genellikle ılıman, sıcak ve çöl ikliminin yaşandığı bölgelerde yetişmektedir. Saçaklı ve kazıklı sert yapısı Hurma Kaç Kalori, palmiyegiller familyasına ait olan ve dekoratif yapraklara sahip olan hurma meyvesi genellikle ılıman, sıcak ve çöl ikliminin yaşandığı bölgelerde yetişmektedir. Saçaklı ve kazıklı sert yapısı bulunan hurma ağacının mevcut gövde yapısı pürüzlü olmasının yanı sıra grimsi bir renge sahiptir. Hurma ağacı kök kısmından ve gövde kısmından yeni filizler verebilmektedir. Bol güneş ve sıcaktan hoşlanan hurma ağacı soğuk ve soğuk iklimlerden kesinlikle hoşlanmaz. Bu nedenle Ülkemizde Akdeniz iklimin hüküm sürdüğü bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Hurma meyvesi Dünya üzerinde var olan meyve veya farklı besinlerden çok daha zengin içerikler taşıyan bir besin türüdür. Bu yüzden yalnızca hurma tüketip su içerek uzun süre bir insan hayatta kalabilmektedir. Hurma meyvesinin bu özelliği sayesinde değişik besinlere oranla farklılığını göstermektedir. Hurma meyvesinin özellikle kalori değeri oldukça fazla olmasına rağmen bünyesinde barındırdığı zengin içerikler ve bol miktarda bulunan lif oranı ile kilo vermek amaçlı uygulanan diyet programlarına rahatlıkla eklenebilmektedir. Günde yaklaşık olarak 100 gr civarında hurma yenilerek bir öğün yalnızca salata tüketilerek geçirilebilir.  Yaklaşık olarak 100 gr hurmada 264 kalori bulunmaktadır.

Yeryüzünde yüzlerce farklı hurma çeşidi bulunmasına rağmen yurdumuzda sıklıkla tüketilen iki farklı çeşidi bulunmaktadır. Bu türler arasında ilk sırada medjool hurması diğer çeşidine oranla daha iri olması nedeni ile daha fazla ilgi görerek sıklıkla tüketilmektedir. Bu hurmanın 1 adedi yaklaşık olarak 25 gr gelirken kalori değeri ise 66 kalori barındırmaktadır. İkinci sırada yer alan Deglet Noor hurması ise 7 gr civarında iken yaklaşık olarak 20 kalori içermektedir. Hurma türleri arasındaki kalori farkı hemen hemen oldukça azdır. Ancak kalori farklılığı taneler arasındaki gram farklılıklarından kaynaklanmaktadır.

Hurma Kaç Kalori

100 Gram Hurma Besin Değerleri

 • Enerji Miktarı: 264 kalori
 • Protein Miktarı: 2.2 gr
 • Karbonhidrat Miktarı: 72. 8 gr
 • Yağ Miktarı: 0.05  gr
 • Lif Miktarı: 23 mg
 • Folik Asit Miktarı: 24.9 mcgr

100 Gram Hurma Mineral Değerleri

 • Fosfor: 64 mg
 • Kalsiyum: 60 mg
 • Demir: 4 mg
 • Sodyum: 1 mg
 • Potasyum 645 mg
 • Magnezyum: 57 mg

100 Gram Hurma Vitamin Değerleri

 • B1 vitamin: 0,2 mg
 • B2 vitamin 2.3 mg
 • B3 vitamin: 0. 152 mg
 • B6 vitamin: 24.8 mgKaç
 • A vitamin: lU: 0.08 lU

Yağlar

 • Doymuş Yağ Miktarı: 0. 033 gram
 • Doymamış Tekil Yağlar: 0.037 gram
 • Doymamış Çoğul Yağlar: 0. 020

Hurma Kaç Kalori

Hurma kalori oranı ve besin değerleri oldukça yüksektir. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi başka farklı besinler tüketmeden yalnızca hurma tüketerek ve su içerek bir insanın hayatta kalabileceğinin altını çizmiştik. Bu yüzden hurmanın kalori miktarı oldukça yüksek olsa bile yine de diyet listelerinde yer alabilecek oldukça faydalı bir besindir ve 100 gr hurmada yaklaşık olarak 264 kalori civarındadır. İnsan sağlığı için pek çok faydaları bulunan hurma başta kabızlık olmak üzeri bağırsak sorunları, kalp damar rahatsızlıklarına karşı oldukça yararlı bir meyvedir. Ayrıca zaman içerisinde sağlıklı yollardan kilo almak arzusunda olan kişiler için tüketilmesi gereken mükemmel bir meyve olarak tüketilmektedir.

]]>
Hurma Fidesi https://www.hurma.gen.tr/hurma-fidesi.html Mon, 19 Nov 2018 16:01:13 +0000 Hurma Fidesi, İlk olarak dikilecek çekirdek ılık suya konulur ve 24 - 48 saat arası bekletilir. Çekirdeği çimlendirmek için bir plastik kaba zengin mineral içeren torf koyulup ve hurma çekirdeklerini de içine koyup kapağı k Hurma Fidesi, İlk olarak dikilecek çekirdek ılık suya konulur ve 24 - 48 saat arası bekletilir. Çekirdeği çimlendirmek için bir plastik kaba zengin mineral içeren torf koyulup ve hurma çekirdeklerini de içine koyup kapağı kapatılır. Torf çekirdeğin çimlenmesi için bol mineral içerir ve sağlıklı güçlü bir fide yetişir. Torf yoksa bu aşamayı geçip çekirdeği direkt toprağa ekebilirsiniz. Işık görmeyen bir yerde oda sıcaklığında 3 - 4 gün bekletilmelidir.  Daha sonra çekirdeklerin çimlendiği görülür. Bundan sonra toprağın 5- 15 cm kadar altında kalacak biçimde çimlenmiş çekirdek dikişir. Kabın ya da saksının altının delik olmasına dikkat edilmelidir, delik değil ise delikler açılmalıdır. 10-15 gün içinde ilk yaprağı ile hurma filizlenecektir. Eğer küçük bir kaba dikildiyse altındaki deliklerden kökü çıkmaya başladıysa artık onu büyük bir saksıya alma zamanı gelmiş demektir.

İlk zamanlar direkt güneş görmeyen bir yerde olması gelişimi için daha uygundur. İlerleyen zamanlarda ise tepesinden güneş, kökünden de su eksik edilmemelidir. Ara sıra susuz bırakılarak susuzluğa alıştırılabilir. Bu ağaç türü sıcağı sever fakat, soğuğa dayanamaz ve kurur kışın dışarıda bırakılmamalıdır. Büyümesi ve gelişim aşaması sabır gerektirir.

Hurmanın ağacı odunsu gövdeye sahip olmadığı için ağaç üzerine aşı yapılamaz..Hurmanın erkek ve dişi üreme hücreleri ayrı ağaçlardadır. Bu nedenle erkek ve dişi ağaçlar ayrı ayrı olur. Bu ağaçlar dıştan bakıldığı zaman kolay ayırt edilemez. Ancak çiçeklenme zamanı geldiğinde ayırt edilebilir. Erkek ve dişi ağaçlar birbirine yakın dikilirse birbirlerini dölleyebilirler ama uzak oldukları durumda elle döllemek gerekir. Erkek ağaçtaki tohum taşıyan salkımsı süpürgemsi dallar kesilip dişi ağaçtaki benzer dallar tozlama yöntemi ile döllenmelidir. Aksi halde meyve vermez ve çiçekleri dökülür. Hurmanın çeşitlerine gelince, hurmanın fazla çeşidi vardır. Ticari olarak üretilenler,  Medine, Kudüs, Libya, İran, Tunus, Çin  gibi çeşitleri bulunur. Bir de yalancı hurma denilen çeşidi var. Bu genelde süs bitkisi olarak yetiştirilir ve meyveleri  misket büyüklüğünde olup yenilecek türden değildir. Hurmanın yetişme alanlarına gelecek olursak, hurma Akdeniz ve çöl iklimi gibi sıcak iklimlerde yetiştirilmeye daha uygundur. Gövdesi otsu olduğu için sıcaklığın düşük olduğu yerlerde donma gerçekleştiğinden bu şartlarda yetişemez ve bitki ölür. Ayrıca suya çok dayanıklı bir bitkidir.

Hurma Fidesi

Bu ağaç yaprağını hiç dökmez ve bazı özellikleri ile de insana çok benzer. Sıcak iklimlerde yetişir ve sekiz bin seneden beri varlığı bilinen hurmanın yetişmesi için iki öge çok önemlidir. Biri su bir diğeri ise sıcaklıktır (güneş). Bu ikisinden biri yeterli olmazsa hurma yetişmez.

Suyu bol olan yerde ekilen hurma ağaçları, her ne kadar büyüyüp boy atsa da meyve verme sırasında yeterli güneşi alamadığı zaman meyvesi olmaz. Olan meyveler ise çok küçük kalır.

Aynı şekilde güneş alıyor fakat, su almıyorsa yine bu mümkün olmuyor. Hurma ağacının gövdesi yassı geniş, silindirimsi ve uzundur. Bu iri yapı, sıcak ortamda hayatını devam ettirebilmesi için sürekli suya ihtiyaç duymaktadır.

Hurma çok yararlı meyvelerdendir. Yağ, vitamin, protein, mineraller içerir. Ancak bir çok şeyi yiyerek alabileceğimiz bu ihtiyaçları hurma tek başına karşılar. Bir insan yalnızca hurma yiyerek yaşamını devam ettirebilir diyebiliriz. 

]]>
Cennet Hurması Reçeli https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-receli.html Mon, 19 Nov 2018 21:27:54 +0000 Cennet Hurması Reçeli ; Faydasının çok bilinmediği şifa niyetine yenebilecek meyvelerden biride, tartışmasız cennet hurmasıdır.Son yıllarda ilginin arttığı fakat yinede herkesin çok bilgi sahibi olmadığı cennet hurması, ta Cennet Hurması Reçeli ; Faydasının çok bilinmediği şifa niyetine yenebilecek meyvelerden biride, tartışmasız cennet hurmasıdır.Son yıllarda ilginin arttığı fakat yinede herkesin çok bilgi sahibi olmadığı cennet hurması, tam bir lif kaynağı. Bağırsakları çok iyi çalıştırdığı gibi kalp, beyin ve damarların dostu diyebiliriz. Antioksidan etkisi olduğu için vücudu temizleyici özelliktedir. Cildi güzelleştirir ve parlatır. Hafızayı güçlendirdiği ve şekeri düzenlediği gözlemlenmiştir. Bu harika meyvenin pastalarını ,tatlılarını da keyifle yapabilirsiniz. Ben size, bu mükemmel meyvenin bizzat yapmış olduğum, enfes lezzetli reçelinin tarifini vermek istiyorum. Beğenerek tüketeceğiniz den eminim.

Cennet Hurması Reçeli İçin Gerekli Malzemeler; 
 • 1 kg cennet hurması ( sert olanlardan)
 • 3.5 su bardağı toz şeker
 • 1.5 su bardağı sıcak su
 • Karanfil
 • Limon tuzu 
Cennet Hurması Reçeli
Yapılışı;  Öncelikle cennet hurmalarımızı temiz bir şekilde yıkıyoruz. Daha sonra ister elma dilimler gibi, isterseniz de küp şeklinde doğrayabilirsiniz. Hurmaları doğradıktan sonra geniş bir tencereye alıp üzerine toz şekeri döküyoruz. Daha sonra ağzını kapatıp sabaha kadar (En az 12 saat) bekletiyoruz. Ertesi sabah bir su bardağı sıcak suyu ekleyip  kaynayıncaya kadar arada karıştırıyoruz.Üzerin köpüklenecektir. Onları almanızda fayda var. Kaynadıktan sonra karanfil ve limon tuzunu da koyup, bir kaç taşım daha biraz koyulaşıncaya kadar kaynatıyoruz. Daha sonra kepçe yardımıyla cam şişelere doldurup, şişeleri ters çeviriyoruz.Ertesi gün şişeleri kuru ve temiz bir yerde muhafaza edebiliriz.Bu sağlıklı ve mükemmel lezzetli reçeli sizinde tatmanızı tavsiye ederim. Afiyet olsun.
]]>
Hurma Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/hurma-tatlisi.html Tue, 20 Nov 2018 19:19:42 +0000 Hurma tatlısı, hurma özellikle en yaygın olarak  tüketilen besinlerin başında gelmektedir. Çoğunlukla hurma sadece ramazan ayında en fazla tüketilen en öneli olan bir besin kaynağıdır. Hurma başlıca pek çok vitamini ve miner Hurma tatlısı, hurma özellikle en yaygın olarak  tüketilen besinlerin başında gelmektedir. Çoğunlukla hurma sadece ramazan ayında en fazla tüketilen en öneli olan bir besin kaynağıdır. Hurma başlıca pek çok vitamini ve minerali barındıran en kıymetli meyve ve aynı zamanda en iyi antioksidan görevi gören besin ögesidir. Hem tadı hem de besleyiciliği bakımından herkes tarafından sevilerek yenen bir meyvedir. Hurma ile yapılan her tatlı ayrı bir lezzet içermektedir. En yaygın olarak yapılan hurma tatlısını hazırlaması oldukça kolaydır. Ayrıca içine kullanılan malzemelerde hamura ayrı bir lezzet katmaktadır. 

Hurma tatlısı, ismini hurma tatlısı olarak duyan pek çok kişi tatlının hurma ile yapıldığını zannetmektedir. Oysa şekli hurmayı andırdığı için ismini hurma tatlısı denmektedir. Aslında şerbet eklenerek hazırlanan bir hamur tatlısıdır. Geleneksel olarak bizim kültürümüz her zaman şerbetli tatlıyı ayrı tutarak sevmektedir. Bunun için sizde mutlaka hurma tatlısını denemelisiniz.

Hurma Tatlısı
Hurma tatlısı için gerekli malzemeler,
 • 250 gram oda sıcaklığında margarin,
 • 1 adet yumurta,
 • Yarım çay bardağı su,
 • 1 çay kaşığı kabartma tozu,
 • 1 fiske tuz,
 • 1 çay bardağı kıyılmış ceviz içi,
 • 1 çay kaşığı tarçın,
 • Aldığı kadar un,
Hurma tatlısının şerbeti için gerekli malzemeler,
 • 3,5 su bardağı su,
 • 3 su bardağı toz şeker,
Hurma tatlısının hazırlanışı, ilk önce hurma tatlısının şerbetini hazırlayalım. Tencerenin içine su ve şekeri koyarak tatlının şerbetini kaynatalım ve kenara alarak soğumaya bırakalım. Hurma tatlısının iç malzemesi olarak tarçın ve ceviz içini bir kasenin içinde karıştıralım. Daha sonra derin bir kabın içine margarin, yumurta, su, tuz, un ve kabartma tozunu ilave ederek kulak memesi yumuşaklığı kıvamında hamuru hazırlayalım. Hurma tatlısının hamurundan ceviz büyüklüğünde olacak şekilde parçalar alalım. Aldığınız hamurları bir rendenin üzerinde işaret parmağınızın uzunluğunda olacak şekilde bastırarak açalım. Açtığımız hamurun içine iç malzemeden koyarak kapatalım. Hamurun ek yerini altına getirerek fırın tepsisine dizelim. Bütün hamurları hazırlayarak tepsiye dizelim. Daha sonra önceden 180 derecede ısıttığımız fırında kızarıncaya kadar pişirelim. Fırından çıkardığınız hurma tatlısının üzerine önceden hazırlayarak soğuttuğunuz şerbeti dökün. Üzerine başka bir tepsi kapatarak bir gece dinlenmesi için bekletin ve daha sonra servis yapalım. Afiyet olsun.
]]>
Hurmanın Zararları https://www.hurma.gen.tr/hurmanin-zararlari.html Wed, 21 Nov 2018 18:59:40 +0000 Hurmanın Zararları;Hurmanın ana vatanı  Arap Yarımadası olup Dünya çapında tüketimi oldukça yaygındır. Hurmanın genellikle Ramazan  aylarında tüketimi  yoğundur. Hurma Hadis-i Şerif'lere konu olmuş Hurmanın Zararları;
Hurmanın ana vatanı  Arap Yarımadası olup Dünya çapında tüketimi oldukça yaygındır. Hurmanın genellikle Ramazan  aylarında tüketimi  yoğundur. Hurma Hadis-i Şerif'lere konu olmuş Ramazan aylarında iftar sofraların  vazgeçilmezidir. Hurma yetiştiriciliği bölgelere göre farklı türleri vardır.Hurma 16 farklı mineral,şeker,lif çeşitli yağlar içermektedir. Hurma çeşitli  besin kaynağına sahip olduğundan zengin şifa kaynağıdır. Hurma çok tüketildiğinde  zararlı hale gelmektedir. Daha çok diyabet ,şeker ve tansiyon hastalarının  az miktarda tüketmeleri gerekmektedir. Doktor bilgisinde kullanılabilir.

Hurmanın Zararları
Hurmanın Zararları
 • Hurma içerdiği  bol miktardaki  şeker yüzünden diyabet hastalarına tavsiye edilmez.
 • Aşırı derecede tüketildiğinde dalağa zarar verebilir.
 • Hurma besleyici ve bol miktarda besin ve vitamin bünyesinde barındırdığından kilo sorunu olan kişilere tavsiye  edilmez.
 • Hurma çok fazla tüketildiğinde baş ve göz ağrısı görülebilir.
 • Hurma içerisinde bulunan folik asitten dolayı hamilelik öncesi ve ilk dönemlerinde mutlaka tüketilmelidir. Ancak hamileliğin ilk üç ayında günde 3 taneden fazla tüketilmemelidir. Zira doğumu kolaylaştırma özelliğine sahiptir. İlk dönemler de fazlaca tüketilmesi erken doğum veya düşük riskine sebep olur.
]]>
Hurma Çekirdeği https://www.hurma.gen.tr/hurma-cekirdegi.html Thu, 22 Nov 2018 09:08:04 +0000 Hurma çekirdeği, yapı olarak oldukça serttir. Bu nedenle oldukça sık yapılı moleküller barındırmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi hurmanın önemli bir parçasıdır. Hurma çekirdeğinin boyutları, hurmaya göre deği Hurma çekirdeği, yapı olarak oldukça serttir. Bu nedenle oldukça sık yapılı moleküller barındırmaktadır. Adından da anlaşılabileceği gibi hurmanın önemli bir parçasıdır. Hurma çekirdeğinin boyutları, hurmaya göre değişiklik gösterir. Bu nedenle net bir ölçü söylemek yanlış olacaktır. Hurma çekirdeğinin dış kısmı kıtmir denen ince bir zar ile çevrilidir. Asında bu zarın tek faydası, hurma çekirdeğini zararlı bakterilerden korumaktır. Bu şekilde hurmanın çok daha uzun süreler sağlıklı bir şekilde yetişmesi sağlanır. Hurma çekirdeğinin uzunlamasına başından sonuna kadar bir yarığı bulunur. Bu yarığa insanlar "uhdut" yarığı derler. Hurma üzerine yapılan araştırmalarda uzmanlar direk olarak hurmanın çekirdeklerinden faydalanırlar. Çünkü hurmaların çekirdeklerine bakılarak yapılan araştırmalar direk olarak hurmanın cinsini, yapısını ve türünü gösterir. Bu nedene sizlerde hurmanın çekirdeğine bakarak birçok bilgi elde edebilirsiniz. Aksi durumlarda hurmaya bakılarak yapılan araştırmalar ve elde edilen bilgiler sizleri yanıltabilir. Bazı toplumlarda hurma çekirdekleri ile tıbbi olarak sabun elde edilir. Bu bilgi birçok kişi tarafından bilinmese bile aslında bu kullanım amacı ile bazı ülkelerde çok yaygın bir şekilde sabun üretimi yapılır. Hurma çekirdeği ile yapılan sabunlar, direk olarak bitkisel sabun sınıfına girer ve diğer sabunlara göre insan cildinde çok büyük faydalar gösterir. Gösterdiği faydalar tıbbi olarak çok büyük etkiler yaptığı için bu sabunu üreten toplum, yaygın olarak bu sabunu kullanırlar. Bu çekirdekten yapılan sabunlar sayesinde insanlar başta egzama olmak üzere birçok cilt hastalığını yenmede kullanılır.

Bazı toplumlarda hurma çekirdeği ile hayvanlar için yem yapılır. Özellikle hurma fabrikalarında yapılan işlemler sonrasında ortaya çıkan hurma çekirdekleri ile yapılan yemler hayvanlar için çok büyük vitamin kaynağı olur. Daha çok içerisinde bulunan proteinler ile hayvanların gelişimi oldukça hızlandırılabilir. Özellikle tavuk yemlerinde öğütülmüş hurma çekirdekleri çok büyük etkiler ile hayvanlara, diğer yemlerden çok daha fazla fayda sağlar. Bu şekilde kullanılan hurma çekirdeğinin en büyük özelliğinden bir tanesi tabi ki hayvanlar üzerinde doğru kullanımlar sonucunda herhangi bir yan etkisinin bulunmamasıdır. Bu nedenle sizlerde hayvanlarınız için hurma çekirdeği kullanabilirsiniz. Bu etkiler aslında sadece hayvanlar içindir. Oysa ki hurma çekirdeği, insanlarda çok büyük faydalar sağlanmaktadır Tıp alanında insanların kullanmadan attıkları hurma çekirdekleri insanlarda çok büyük hastalıklarda etkilidir. Bu etkiler daha çok iç hastalıklarında oldukça büyük faydalar gösterir. Şimdi bu hastalıkları biraz daha yakından inceleyelim.

Hurma Çekirdeği
Hurma çekirdeğinin insanlarda etkileri:
 • Böbrek taşları: Hurma çekirdeğinin öğütülerek küçük parçacıklar şekline getirilmesi ve su ile iyice kaynatılarak tüketilmesi ile insanlarda çok yaygın olarak meydana gelen böbrek taşları problemi çok kolay bir şekilde ortadan kaldırılmaktadır. Özellikle taş düşüren insanlarda bu taşların çok daha kolay bir şekilde düşmesi için kaynatılmış hurma çekirdeği son derece büyük faydalar sağlar. 
 • Prostat kanseri: Son yıllarda yapılan araştırmalara göre özellikle erkeklerde görülen prostat kanseri sorunları hurma çekirdeğinin bazı işlemlerden geçirilerek kullanılması sonrasında son derece büyük etkiler yaparak bu hastalığın belirtilerinin azaltılmasında kullanıla bildiğini ortaya çıkarmıştır. Yani prostat kanseri sorunu olanlar bu bitki çekirdeğini mutlaka kullanmalıdır. 
 • Karın şişkinlikleri ve gaz sancıları: Yine hurma çekirdeği önce öğütülüp sonra da kaynatılması ile çok büyük fayda görülebilecek olan bu sorunlarda etkilidir. Tabi ki bitkisel bir işlem olduğu için herkeste aynı etkiler görülmese bile çok büyük faydalar alınabilir. 
 • Göz sağlığı ve kirpik sağlığı: So]]> Hurma Şurubu https://www.hurma.gen.tr/hurma-surubu.html Fri, 23 Nov 2018 04:55:29 +0000 Hurma şurubu, vitamin ve lif açısından zengin bir bitki malzemesi olduğu için insanlar tarafından çok yaygın olarak kullanılır. Fakat hurmanın ülkemizde çok fazla yetişmemesi nedeni ile hurmanın kullanımı da diğer ülkelere Hurma şurubu, vitamin ve lif açısından zengin bir bitki malzemesi olduğu için insanlar tarafından çok yaygın olarak kullanılır. Fakat hurmanın ülkemizde çok fazla yetişmemesi nedeni ile hurmanın kullanımı da diğer ülkelere göre biraz daha azdır. Bu durum nedeni ile hurma şurubu da diğer ülkelere göre ülkemizde az kullanılır. İçerisinde çok çeşitli minerallerin olduğu hurma şurubu, özellikle hurmanın bazı işlemlerden geçirilmesi ile mineral açısından çok daha zenginleştirilerek kullanılır. Hurmanın farklı işlemlerden geçirilerek mineral açısından zenginleştirilmesi ile en çok hurma şurubu içerisinde ölçülen karbonhidrat göze çarpmaktadır. Çünkü hurma şurubu içerisinde çok yüksek oranda karbonhidrat bulunur. Bu mineral ise insanlarda genellikle tok kalmak için gerekli olan ve aynı zamanda kişilerde enerji artışı sağlayan bir mineral olduğu için önemli etkiler yapar. Fakat hurma şurubu içerisinde çok yüksek oranda karbonhidrat bulunması nedeni ile bu şurup kesinlikle kilo problemi olan insanlar tarafından kullanılmamalıdır. Çünkü karbonhidrat insan vücudunda bulunan yağ oranının artmasına neden olur. Bu durumda çok büyük sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Hurma şurubu, doğal şeker açısından da zengin olduğu için oldukça şekerlidir. Fakat bu şeker, toz şeker ya da diğer besinlerde bulunan şekerlere göre çok daha sağlıklıdır. Çünkü hurma şurubu içerisinde bulunan şeker direk olarak hurmanın içerisinde bulunan doğal şekerden elde edilir.

  Hurma şurubu, bazı insanlar tarafından tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Eğer sizlerde isterseniz hurma şurubunu tatlandırıcı olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde elde edebileceğiniz en sağlıklı tatlandırıcıyı kullanmış olacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer sizlerde hurma şurubunu hazır olarak almak yerine evlerinizde çok daha sağlıklı ve çok daha doğal bir şekilde yapmak istiyorsanız, birazdan vereceğim hurma şurubu tarifini, aynı şekilde uygulayarak bu efsanevi bitki ürününü elde edebilirsiniz. 

  Hurma Şurubu
  Malzemeler:
  • Yarım kilo hurma,
  • Bir adet taze limon,
  • Bir miktar su
  Yapılışı:
  Öncelikle elimizde bulunan hurmaları, tozdan ve kirlerden arındırmak amacı ille temiz bir şekilde yıkayalım. Bu durum hijyen açısından son derece büyük bir önem taşımaktadır. Daha sonra hurmaları geniş bir kap içerisinde en az ,yarım parmak üzerine çıkacak kadar su ekleyelim. Bu şekilde yaklaşık iki saat kadar bir süre hurmaları su içerisinde bekletelim.

  Bu işlem sonrasında hurmaların içerisine koyduğunuz suyu süzün ve iki saat suda bekleyerek iyice şişmiş olan hurmaların çekirdeklerini çıkarın. İsterseniz çıkardığınız hurma çekirdeklerini de birçok hastalıkta kullanmak amacı ile saklayabilirsiniz. Tüm hurmaların çekirdeklerini çıkardıktan sonra elimizde bulunan hurmaları derin bir kaba koyalım. 

  Son aşamada hurmaların üzerinde bir litre ılık su koyalım ve içerisinde bir adet limonu iyice sıkalım. Bu şekilde en az 4 saat boyunca hurmaları bekletin. Daha sonra hurmalar ile suyu bir blendera yardımı ile inceltin. Bu şekilde hurma şurubu koyu bir kıvam alacaktır. Karışımınızı bir tülbent yardımı ile süzerek elde edilen şurubu ağzını sıkıca kapatabileceğiniz bir kap içerisine koyarak buzdolabında saklayın. 

  Hurma şurubunun insan sağlığı üzerinde faydaları:
  • Özellikle iş hayatında meydana gelen sorunlardan dolayı oluşan sinir halleri ve stres hallerinin giderilmesinde hurma şurubu çok etkilidir.
  • İçerisinde bulunan fosfor minerali ile bu şurup, beyindeki fosfor ihtiyacını karşılamaktadır. 
  • Cildin beslenmesinde önemli etkiler yapar.
  • Hamilelikte ve doğum sonrasında anne sütünün artmasını sağlayarak birçok annenin sorunlarının çözülmesinde kullanılır. 
  • Antioksidan özelliği ile vücudun direncini arttırarak birçok hastalıktan korunmanızı sağlar.
  <]]> Cennet Hurması Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/cennet-hurmasi-tatlisi.html Sat, 24 Nov 2018 00:50:24 +0000 Cennet Hurması Tatlısı; Şifa kaynağı olan cennet hurmasının yoğun talep görmesiyle birlikte çeşitli kekleri, tatlıları, marmelatı ve reçelleri de sıklıkla yapılmaya başlandı. Normalde aradığım veya canımın istediği Cennet Hurması Tatlısı; Şifa kaynağı olan cennet hurmasının yoğun talep görmesiyle birlikte çeşitli kekleri, tatlıları, marmelatı ve reçelleri de sıklıkla yapılmaya başlandı. Normalde aradığım veya canımın istediği bir meyve olmamasına rağmen, bir gün yediğimde ne kadar lezzetli ve doyurucu olduğunun farkına vardım. Çeşitli tariflerini denemeye başladım. Bir çok kez yaptığım, gerçekten hafif ve enfes lezzetli bir tatlı olduğunu düşündüğüm cennet hurması tatlısı tarifimi, sizinlede paylaşmak istedim

  Malzemeler;
  • 2 adet cennet hurması
  • 5 bardak süt
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı şeker
  • 2 yemek kaşığı dolusu un
  • 1 adet damla sakızı
  • 1 paket vanilya
  • Bir çay bardağı ceviz
  • 1 paket sade bisküvi 
  Cennet Hurması Tatlısı
  Yapılışı; Öncelikle hurmaları robotta eziyoruz. Daha sonra muhallebimizi yapmaya başlıyoruz. Sütü, unu ve şekeri  tencereye koyup karıştırmaya başlıyoruz. Pütürleşme olmaması için sürekli karıştırmak önemli. Yumurtayı kırıp, damla sakızı ve vanilyayı ekliyoruz.Hepsini kaynayana kadar seri şekilde karıştırıyoruz.İstenilen kıvama geldikten sonra ocağı kapatıyoruz.İçinde pütür kalma ihtimalini kaldırmak için, muhallebiyi rondodan geçiriyoruz. Bu arada tatlımızı koyacağımız kaseleri alıp  en altlarına biraz ezdiğimiz bisküvileri koyuyoruz. Çok ezmemeye dikkat etmeliyiz. Bisküvilerin üzerine muhallebiyi döküyoruz. Daha sonra ezdiğimiz cennet hurmasını da muhallebinin üzerine döküyoruz. Son olarak ezdiğimiz cevizi üzerine serpiyoruz.Tatlımızı buzdolabına koyuyoruz.

  Bu lezzetli ve sağlıklı cennet hurması tatlısı tarifini çok beğeneceğinizden eminim. Afiyet olsun.
  ]]>
  İrmikli Hurma Tatlısı https://www.hurma.gen.tr/irmikli-hurma-tatlisi.html Sat, 24 Nov 2018 07:32:39 +0000 İrmikli hurma tatlısı, genellikle irmik hem şerbetli tatlılarda, sütlü tatlılarda ve helvalar da en sık kullanılan besin öğesidir. İrmikli hurma tatlısı oldukça kolay yapılan bir tatlı tarifidir. Evdeki olan malzemeler ile bu İrmikli hurma tatlısı, genellikle irmik hem şerbetli tatlılarda, sütlü tatlılarda ve helvalar da en sık kullanılan besin öğesidir. İrmikli hurma tatlısı oldukça kolay yapılan bir tatlı tarifidir. Evdeki olan malzemeler ile bu mükemmel lezzeti sizde yapabilirsiniz. Özellikle çocukların ve büyüklerin en çok severek yediği bir tatlıdır. Sadece ailenize değil aynı zamanda yemeğe çağırdığınız misafirlerinize de sunabileceğiniz en güzel şerbetli tatlılardan birisidir. Ayrıca ramazan ayında da yemek sonrasında ikram edilecek muhteşem bir lezzettir.

  İrmikli hurma tatlısı için gerekli olan malzemeler,
  • 1 su bardağı eritilmiş margarin,
  • 1 su bardağı irmik,
  • 1 su bardağı süt,
  • 1 su bardağı sıvı yağ,
  • 1 paket kabartma tozu,
  • 1 paket vanilya,
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz içi,
  • Alabildiği kadar un,
  İrmikli hurma tatlısının şerbeti için gerekli olan malzemeler,
  • 1 su bardağı su,
  • 4 su bardağı toz şeker,
  • 1/4 limon suyu,
  İrmikli Hurma Tatlısıİrmikli hurma tatlısının hazırlanışı, ilk önce irmikli hurma tatlısının şerbetini hazırlamak için tencerenin içine su ve toz şekeri koyarak kaynamaya bırakalım. Kaynamaya başlayan şerbete limon suyunu ilave ederek bir süre daha kaynatalım. Hafif koyu kıvam alınca ocağın altını kapatalım ve şerbeti soğuması için bir kenara kaldıralım. Daha sonra derin bir kasenin içine margarini, sütü, sıvı yağı, irmiği, unu, kabartma tozunu ve vanilyayı ekleyerek kulak memesi yumuşaklığında olacak şekilde bir hamur hazırlayalım. Daha sonra hamura şekil vermek için bir rendenin üzerine koyarak hafifçe bastıralım ve ortasına ceviz içini koyduktan sonra yuvarlayalım. İşaret parmağınız kadar uzun ve enli bir şekil verilecek. Hazırlanan hamurlar yağlanmış tepsiye sıra sıra dizilir. Önceden 150 derecede ısıtılmış olan fırında kızarana kadar pişirilir. Fırından çıkardığımız irmikli hurma tatlısı ılıkken şerbetini üzerine dökelim. Bir süre şerbetini alması için dinlendirelim ve irmikli hurma tatlısı servise hazır. Afiyet olsun.
  ]]>
  Yoğurt Hurma Diyeti https://www.hurma.gen.tr/yogurt-hurma-diyeti.html Sat, 24 Nov 2018 13:52:31 +0000 Yoğurt Hurma Diyeti, Kilo vermek isteyenlere farklı olan bir diyet tarzı daha sunulabilir. Ramazan aylarında sofralarda her zaman yer alan hurma ile zayıflamanın yolu ise, 1 haftada 5 kilo verdiren hurma yoğurt diyetidir. Bildiği Yoğurt Hurma Diyeti, Kilo vermek isteyenlere farklı olan bir diyet tarzı daha sunulabilir. Ramazan aylarında sofralarda her zaman yer alan hurma ile zayıflamanın yolu ise, 1 haftada 5 kilo verdiren hurma yoğurt diyetidir. Bildiği gibi Peygamber efendimiz (sav) bazı günlerde yalnızca hurma tüketerek oruç tuttuğu vakitler olmuş. Yemek yemeden yarım saat önce 3 ve 4 adet kadar hurma tüketerek hurmanın tok tutucu özelliğini anlamanız mümkündür. Hurma bilinen en eski bitki çeşitlerindendir. Hurmanın yararları saymak ile bitmediği gibi her geçen zaman zarfında daha yeni yararları da meydana geliyor. Lezzetinin güzel oluşunun yanında ise hurmanın besleyici özelliği de dikkat çekiyor.

  Hurma bünyesinde yer alan demir ve potasyum mineralleri ile beraber metabolizmanın hızlandırılması bakımından yararlı olduğu gibi lifli bir bitki olması nedeniyle de hurmayı zayıflamak için oldukça yararlı bir bitki haline getirmektedir. Hurma sindirim sistemini kolaylaştırmaya yardımcı olur. Bu sayede bir hafta içerisinde 5 kilo ve daha çoğunu vermemize olanak sağlıyor. Birçok ünlü tarafından uygulanmakta olan hurma diyeti medyanın da ilgisini çekmiştir. Hurma diyetinin öbür özelliği ise kan şekerini dengelemesi bakımından yararlı olmasıdır. 

  Saymak ile bitmeyen öbür özellikleri arasında ise kansızlık, kabızlık, halsizlik şeklindeki rahatsızlıklara da yararları dokunmakta olan hurma zayıflamak için ise en etkili olan yöntemlerden birisi kabul ediliyor. Kilo verdiren hurma diyeti ile, hurma diyeti yapan insanlar bu diyetten oldukça memnun kalıyorlar. Yapanlar 7 gün içinde 3 ve 5 kilo üzerinin verilir olduğunu yorumlarında belirtiyor. Sadece bu diyet listesi size pek cazip gelmeyebilir veya şartları biraz ağır gelebilir. Çünkü bir hafta gibi bir zaman zarfında yapılan bu diyette gündelik yemeğe yer almamakta sadece yoğurt ve hurma yiyeceğiz. Hurma yoğurt diyetinin yapışı şu şekildedir.

  Yoğurt Hurma Diyeti

  Malzemeler:

  Hızlı kilo vermek için olanak sağlayan bu diyetin maliyeti de oldukça uygundur. Hurma yoğurt diyetinin yapılabilmesi için gerekli malzemeler ve yapılışı ise,

  • Medine Hurması (147 adet kadar).
  • Yoğurt (günlük 3 kase kadar).

  Uygulanışı ve tarifi: Günde 21 adet hurma yeme hakkı bulunmaktadır. Her gün 3 kase sabah, öğle, akşam olmak üzere yağı alınmış yoğurt hurma ile birlikte yenilmelidir. Her öğünde 7 adet hurma ve yanında da 1 kase yağsız olan yoğurt yeme hakkımız olacak. 7 gün boyunca yapılacak olan bu diyet programı sayesinde bir hafta içinde 5 kilo verme olanağı olduğu söylenmektedir. Her gün 21 hurma ve 3 kase yağsız yoğurttan başka hiçbir şey yenilmemelidir. Bu diyet esnasında günlük olan su ihtiyacımızı bol bir şekilde içmek unutulmamalıdır. Şekersiz olan yeşil çay yada farklı bitki, meyve çayları da bu rejim esnasında şekersiz bir şeklide, abartılmamak koşulu ile yenilebilir. Hurmanın tok tutucu etkisi sayesinde ve  içerisinde yer alan bir çok minarelin de etkisi ile sizi enerji kaybı, halsizlik problemleri gibi sağlık sorunları ile karşılaştırmayacak. Tam tersine hurma ve yoğurdun içerisinde yer alan birçok vitamin ve mineral sayesinde dinç kalacaksınız. Bu diyeti değişik sitelerde Ender Saraç tarifi olarak da görebilirsiniz. Listeyi uygularken dikkat edilmesi gerekenler yukarıda belirtilmiştir.

  ]]>
  Hurma Pekmezi https://www.hurma.gen.tr/hurma-pekmezi.html Sun, 25 Nov 2018 05:25:23 +0000 Hurma pekmezi, aslında herkes tarafından değeri bilinmese bile çok eski zamanlardan beri birçok insan için çok büyük bir önem taşıyan yiyecektir. Bu çok kıymetli pekmez sayesinde çok eski zamanlarda ve o günlerden bu günlere g Hurma pekmezi, aslında herkes tarafından değeri bilinmese bile çok eski zamanlardan beri birçok insan için çok büyük bir önem taşıyan yiyecektir. Bu çok kıymetli pekmez sayesinde çok eski zamanlarda ve o günlerden bu günlere gelene kadar, birçok insan gelişmiş tıbbın bile çare bulamadığı hastalıklar üzerinde faydalar görmüştür. Bu nedenle sizlerde birçok farklı hastalıktan korunmak ya da mevcut hastalıkların etkilerini azaltmak için, alternatif tıp olarak hurma pekmezini düzenli olarak kullanabilirsiniz. En eski tarihlerde kullanılan hurma pekmezi, tıbbın gelişmesi ile insanlar tarafından daha fazla önem görmüş ve tıbbi olarak çok büyük laboratuvar araştırmaları ile insanlar üzerindeki faydaları kanıtlanmıştır. Hurma pekmezinin insanlar üzerinde gösterdiği faydalar ise direk olarak bu pekmezini içerisinde bulunan çok önemli vitamin ve minerallerdir. Bu mineraller, hurmanın farklı işlemlerden geçirilmesi ile daha da güçlendirilmiş ve insan vücudu için çok büyük fayda sağlayacak dereceye gelmiştir. Bu nedenle özellikle yaşlılarda ve çocuklarda hurma pekmezi çok büyük önem taşır. Çünkü bu gibi insanların hurma pekmezi içerisinde bulunan vitamin ve minerallere herkesten daha çok ihtiyaçları bulunur. Hurma pekmezi eski zamanlardan beri birçok kişi tarafından kan yapıcı özelliği ile bilinir. Bu etkisi nedeni ile özellikle dalak hastalıkları olan kişilerde kanın yapımının hızlanması ve vücudun kan ihtiyacının karşılanması için hurma pekmezi kullanımı şarttır. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise kesinlikle hurma pekmezini denemelisiniz. 

  Hurma pekmezi, her ne kadar faydalı olursa olsun, herkeste aynı etki görülmeyebilir. Çünkü bu gibi ürünlerin sağlamış olduğu faydalar daha çok insanların vücut yapısı ve insanlarda giderilmesi gereken hastalığın türüne bağlı olarak değişir. Örneğin insanlarda bulunan ırsi hastalıklar, yanı aile içerisinde kişiden kişiye geçen hastalıklarda hurma pekmezi, çok fazla etkiler göstermeyebilir. Hurma pekmezi, aslında ülkemizde birçok satış noktasında ok yaygın bir şekilde satılmaktadır. Fakat siz hurma pekmezinden daha fazla fayda görmek istiyorsanız bu pekmezi mutlaka evinizde yapmalısınız. Çünkü dışarıda satılan pekmezler içerisinde çok farklı kimyasallar ve koruyucu maddeler bulunur. Öyle ki bazı pekmezler son derece sahte ürünler olduğu için insanlarda fayda değil zarar meydana getirir. 

  Hurma Pekmezi
  Nasıl kullanılır 
  Hurma pekmezi, sağlık amacı ile kullanılacağında kişinin bu pekmezi her sabah, kesinlikle aksatmadan kullanması gerekir. Eğer sizlerde hurma pekmezini kullanacaksanız, her sabah aç karınla olacak şekilde bir su bardağı ılık su içerisine iki tatlı kaşığı hurma pekmezini koyarak iyice karıştırıp içmelisiniz. Eğer isterseniz bu pekmez içerisine bir miktar limon sıkarak daha fazla fayda alabilirsiniz. Bu işlem özellikle demir eksikliği ve kansızlığa iyi gelecektir. 

  Hurma pekmezinin insan sağlığı üzerinde faydaları: 
  • Hurma pekmezi, özellikle yoğun çalışmalar sonrasında insanlarda meydana gelen yorgunluğun ve halsizliğin vücuttan atılmasında çok önemli etkiler yapmaktadır. Bu nedenle yoğun iş hayatı olan insanların hurma pekmezini bol bol tüketmesi gerekir.
  • Hurma pekmezi, insanlar için çok büyük bir enerji kaynağıdır. Bu nedenle bol bol tüketildiğinde sizlerde de aynı etkileri göstererek enerji kazanmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle sabahları işe ya da okula gitmeden önce kesinlikle bu enerjiyi vücudunuza kazandırın.
  • İnsanlarda meydana gelerek kişinin solunum yollarına zarar veren kuru öksürüğün ortadan kaldırılmasında çok büyük etkileri bulunmaktadır. 
  • Bronşit problemlerinde en güzel bitkisel çözümdür. 
  • Son olarak kanser hastalığında uzun süreli kullanımlarda çok olumlu sonuçlar elde edilir. 
  ]]>