Cennet Hurması Ağacı Türleri ve Özellikleri
22 Haziran 2024

Cennet Hurması Ağacı Türleri ve Özellikleri

Cennet Hurması Ağacı

Cennet Hurması ya da Akdeniz hurması, yöresel adıyla ambe ya da amme, Abanozgiller (Ebenaceae) familyasındandır. Akdeniz bölgesi gibi subtropik iklim kuşaklarında yetişen bir ağaç türüdür. Cennet hurmasına Trabzon hurması da denir. Kışın yaprağını döken, geniş tepeli ve seyrek dallı bir ağaçtır. Cennet hurmasının anavatanı Çin'dir. Bu meyve türü, çok eski tarihlerde Japonya'ya getirilmiş ve burada büyük ölçülerde üretim yapılmaktadır. Cennet hurması ağacının gövde kabuğu levhalar halinde çatlak olur. Bu meyve türü kışın yapraklarını döktüğü için, daha serin bölgelerde, özellikle Karadeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetiştiriciliğine rastlanmıştır. Cennet hurması ağacı, Ebenales takımının Ebenaceae familyasına aittir. Cennet hurması ağacı, Diospyros cinsine girer. Cennet hurması ağacının kök yapıları, kullanılan anaç türüne göre farklılık gösterir. Cennet hurması ağacı kazık köklüdür, az miktarda saçak kökleri bulunur. Cennet hurması ağacının gövdesi gri renkte olur. Hurma ağaçlarının çeşidine, kuvvetine ve yaşına göre gövde çapı 12-35 cm arasında değişir. Cennet hurmasının boyu ise ortalama 5-6 metre olmakla beraber, 12 metreye kadar ulaşabilir.

Cennet hurması fidanını dikerken, fidanın kökünü budamak gerekir. Kökler birbirine karışmış ise ya da söküm sırasında yaralanmış olan kökler, yara yeri üzerinden kesilir. Cennet hurması fidanlarının kazık kökü fazla kısaltılmamalıdır. Çünkü saçak kökleri fazla değildir. Cennet hurma fidanları, fidanlıktan söküldükleri derinlikte dikilmelidir. Hurma fidanı dikiminden hemen sonra can suyu verilmelidir. Yeni dikilmiş fidanlara rüzgârdan eğilmesin diye fidanlar hereklere bağlanmalıdır. Fidanları diktikten sonra, fidanların tepeleri iyi gelişmiş bir göz üzerinden kesilir.

Cennet Hurması Ağaçlarının Gelişimi

Cennet hurması ağaçları dik, yarı dik ya da yayvan olarak gelişir. Cennet hurma ağacının çeşitlerine göre dalları orta kuvvette ya da kuvvetli gelişir. Dikimin ikinci ve üçüncü yıllarında fazla miktarda obur dallar görünür. Obur dallar kuvvetli ve dik olarak büyür ve dallanmaz. Üçüncü yıldan itibaren obur dallar yavaş yavaş azalır. Çok sayıda kısa meyve dalcıkları oluşur. Dinlenme devresinde tomurcuklar belirgin ve koyu kahverengi olur. Bazı çeşitler (Fuyu) sık sık dallanmakta, bazı çeşitler (Hachiya) ise seyrek dallanır. Yaprakların üst tarafı düzdür, alt tarafı ise tüylüdür. Cennet hurmasının yaprakları ilkbaharda yeni çıkan yapraklar parlak ve açık yeşil renkte olurlar. Daha sonra yapraklar parlak koyu yeşil renk alır. Sonbaharda ise yapraklar soluk yeşil-sarı ya da turuncu-kırmızı renklere dönüşebilir.

Su ve Sulama İhtiyacı

Cennet hurması ağacının iyi gelişmesi ve iyi meyve vermesi için topraktan yeterli miktarda su alabilmeleri gerekiyor. Sürgün gelişmesinin ve meyve büyümesinin olduğu zamanlarda, yani ilkbaharda ve yaz aylarında yeterli ve düzenli sulama yapmak gereklidir. Eğer bu aylarda sulama yetersiz olursa, meyvelerde dökülme görülür ve meyve gelişimi durur. Düzensiz sulama ile meyvelerde çatlamalar olur. Meyvelerde kabuk rengi yeşilden sarıya döner. Sonbaharda ve kış aylarının kurak geçtiği dönemlerde de sulama yapılmalıdır. Ancak sulama aralıkları daha uzun tutulmalıdır. Cennet hurması ağaçlarının sulama suyu miktarı ve sıklığı, iklim, toprak ve sulama şekillerine göre değişiklik gösterir. Karık usulü sulama yapılabilir. Bu sulama sisteminde, genç bahçelerde ağaçların iki yanından geçirilen karıklar ile sulanır. Gelişmiş ağaçların bulunduğu yerlerde ise ağaçların yanından geçirilen karık sistemi ile sulama yapılmalıdır. Alttan yağmurlama sistemi sulamada uygun bir sistemdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hurma Tohumu Türleri ve Özellikleri

Hurma Tohumu Türleri ve Özellikleri

Hurma Topları Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Topları Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Kürü Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Çikolatalı Hurma Tarifi ve Malzemeleri

Çikolatalı Hurma Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir?

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir?

Güncel

Hurma Kilo Aldırır mı?

Hurma Kilo Aldırır mı?

Güncel

Hurma Tozu Faydaları Nelerdir?

Hurma Tozu Faydaları Nelerdir?

Güncel

Datça Hurması Yetişme Alanları

Datça Hurması Yetişme Alanları