Bağdat Hurması Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bağdat Hurması Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bağdat Hurması: Hurma, palmiyegillerden, dekoratif yapraklara sahip bir palmiye türü olan hurma, kazık ve saçak kök yapısına sahip, ılıman ve çöl ikliminin sahip olduğu yerlerde yetişen bir ağaç ve bu ağacın meyvesinin, ismini verilen isimdir. Sıcağı ve güneşi seven, soğuktan hoşlanmayan bir bitki türüdür. Türkiye'de Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişmektedir. Kuvvetli ve dengeli bir gübrelemeye gereksinim duyar. Toprağında, azot, fosfor, potasyum, demir gibi besin maddelerine ek olarak bol miktarda magnezyum, manganez, çinko ve az miktarda da bakır ve bor gereksinim duymaktadır.

Bağdat hurması; Besleyici özelliğinin çok yüksek miktarda olan faydaları arasında kabızlık, bağırsak rahatsızlıkları, kalp sorunları, anemi, cinsel işlev bozuklukları, ishal ve kansere karşı etkileri sayılabilmektedir. Hurma, nebati yağ, lif ve doğal şekerin yanı sıra, tiamin, riboflavin, fol at, niasin, A vitamini ve K Vitamini içerir, minerallerden ise kalsiyum, potasyum, çinko, fosfor, manganez, kükürt, demir, bakır ve magnezyum içermektedir. Ayrıca eski zamanlarda hurma ile karıştırılarak yapılan çeşitli macunlar özellik ile yaralanma veya hastalıklarda kullanılmaktadır. Hurma, bir insanın yaşamını devam ettirebilmesi için gerekli vitamin ve minerallerin pek çoğunu içinde barındırır ve bir insan sadece hurma ve su ile hayatını uzun bir süre devam ettirebilmektedir. İçerisinde bulunan, vitamin ve mineraller kemik sağlığının korunması için çok önemlidir. Ayrıca hurma tok tutucu ve zayıflatıcı etkisi ile fazla yağların yakılması yolu ile kemiklere fayda vermektedir. Yüksek düzeydeki demir ve fol at içeriği, demir eksikliğine ve folik asit eksikliğine bağlı anemi türlerine karşı etkisi bulunmaktadır. Yorgunluk, halsizlik gibi durumlarda iyi bir enerji verici olarak ideal bir meyvedir. Hurmanın faydaları arasında en etkili olduğu sağlık sorunlarından birisi de alerjilerdir. Bunun nedeni de normal besinlerde pek rastlanılmayan organik kükürttün varlığıdır. Organik kükürttün mevsimsel alerjileri ve diğer alerji türlerine karşı önemli etkileri bulunmaktadır. Hamile ve yeni doğum yapmış olanların kendilerini toparlamasına çok yardımcı olur. Hamile kadınların bebeklerini besler, yapısındaki potasyum çocukların büyümesini sağlar. Ayrıca anne sütünü arttırır. Ülsere ve böbrek yetmezliğine karşı oldukça fayda sağlar. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemini temizler. Stresi ve gerginliği azaltır. Sindirimi kolaylaştırarak kabızlığa karşı iyi gelmektedir. Hafıza kaybına da mâni olmaktadır. Kanser, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Kalp krizi riskini azaltır. Bronşit, verem, kuru öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara iyi gelir. Yaşlanmayı geciktirir. Vücut ve kemik gelişimini destekleyerek kemikleri güçlendirir.

Bağdat Hurması Yorumları

soru

Nüveyt

01 Ekim 2018 Pazartesi

Bağdat hurmasını çok sık bir şekilde tüketiyoruz. bunun yabani olanları da var ama onlar biraz daha küçük oluyor. Peki bu hurmanın ülkemizde yetişip yetişmediği hakkıında bilgi verir misiniz? Eğer ülkemizde yetişebilecek bir ağaç ise bahçeme dikmek istiyorum. Yabani olanı yan bahçede var.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cennet Hurması Kaç Kalori?

Cennet Hurması Kaç Kalori?

Hurma Kaç Kalori?

Hurma Kaç Kalori?

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hurma Ağacı Türleri ve Özellikleri

Hurma Ağacı Türleri ve Özellikleri

Hurma ile Yapılan Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Hurma ile Yapılan Tatlılar Tarifi ve Malzemeleri

Datça Hurması Yetişme Alanları

Datça Hurması Yetişme Alanları

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Hurma Yemenin Faydaları Nelerdir?

Hurma Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hurma Çiçeği Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Hurma Yaprağı Çayı

Hurma Yaprağı Çayı

Güncel

Hurma Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Şurubu Tarifi ve Malzemeleri

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6