Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?
13 Temmuz 2024

Cennet Hurması Nasıl Kurutulur?


Cennet hurması, Trabzon hurması veya Akdeniz hurması olarak da bilinir. Bu meyve, kışın yapraklarını döken seyrek dallı bir ağaçtan elde edilir. Sarımsı beyaza yakın renkteki çiçekleri Haziran ayında açar. Hurma ağacının meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Ana vatanı Çin ve Japonya'dır. Çin, en önemli üretici konumundadır. Türkiye'de en çok Karadeniz kıyıları ile Hatay ve Antalya civarında yetiştirilir.

A vitamini ve karbonhidrat yönünden oldukça zengindir. 100 gram hurmada 14-20 gram vitamin vardır. 20-25 miligram arasında C vitamini ile riboflavin, niasin, tiamin gibi B vitamini çeşitleri bulunur. Ayrıca, 0.7 gram protein ve 0.4 gram yağ içerir. Mineral açısından da zengin olup özellikle potasyum, kalsiyum ve fosfor oranları yüksektir.

Cennet Hurması Kurutma Yöntemleri

Henüz olgunlaşmamış, sert olan cennet hurması meyveleri tercih edilmelidir. Meyvenin saplı olmasına dikkat edilir, çünkü kurutma aşamasında bu saplardan faydalanılacaktır. İlk olarak bu meyvelerin kabukları soyulmalıdır.

  • Kabukları soyulan meyveleri birbirine temas etmeyecek şekilde, saplarından iple bağlayarak çamaşır asılan ipler gibi gergin ve sıkı bir ipe asılmalıdır.
  • Asılan hurmalar bol güneş alan, temiz bir ortamda kurutulmalıdır. Bu işlem genellikle 3-4 hafta sürer.
  • Dikkat edilmesi gereken husus, kurumakta olan hurmaların yağmur veya su ile temasından kaçınmaktır.

Kurutma Süreci ve Sonrası

Kuruma süresini tamamlayan cennet hurmaları toplanır ve üzerlerindeki tozların giderilmesi için yıkanır. Yıkama işlemi bittikten sonra temiz bir bez ile üzerlerindeki suların emilmesi sağlanır. Dinlenen hurmalar hafif yumuşamaya başlar ve incir tadında bir hale gelir. Bunları uygun bir saklama kabına alarak, aralarında uygun mesafeyle boşluk bırakıp istediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Ekstra Bilgiler

Cennet hurması kurutma işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken bazı ek hususlar da bulunmaktadır:

  • Kurutma işlemi sırasında hurmaların doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması, gölge bir alanda kurutulması daha iyi sonuç verebilir.
  • Kuruma süresini hızlandırmak için hurmaların bulunduğu ortamdaki hava sirkülasyonu artırılabilir.
  • Kuruyan hurmaların daha uzun süre saklanabilmesi için, kurutulduktan sonra hava almayan kaplarda ya da vakumlu torbalarda saklanması önerilir.

Cennet hurmasının kurutulması, meyvenin besin değerlerini korumasını sağlar ve uzun süre muhafaza edilmesine olanak tanır. Doğru adımları izleyerek, bu lezzetli ve besleyici meyveyi yıl boyunca tüketebilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hurma Tozu Faydaları Nelerdir?

Hurma Tozu Faydaları Nelerdir?

Cennet Hurması Kaç Kalori?

Cennet Hurması Kaç Kalori?

Haber Bülteni

Güncel

Hurma Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Hurma Reçeli Tarifi ve Malzemeleri

Güncel

Datça Hurması Yetişme Alanları

Datça Hurması Yetişme Alanları

Güncel

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir?

Hurma Fidanı Nasıl Yetişir?